Симптоми и лечение на страховата невроза
Cтраховата невроза се нарича още паническо разстройство или депресивен синдром. Тя представлява нервно-психично разстройство с проява на безпричинни пристъпи на страх (от затворени пространства, преследване, височина, лекари, насекоми и много др.) ...
Симптомите, които издават извънматочната бременност
Извънматочната бременност е състояние, при което оплодената яйцеклетка се имплантира извън маточната кухина. Най-често тя се развива в различни части на маточната тръба ...
Летният сезон, колкото и да е желан и приятен, толкова е и рисков по отношение на човешкото здраве. Това е период на слънчеви изгаряния, летни алергии, топлинни и слънчеви удари, ухапвания от насекоми, храносмилателни разстройства. Повишената слънчева радиация води до многократно увеличено образуване на свободни радикали в човешкия организъм.
Два основни фактора оказват най-голямо влияние за храносмилателните разстройства:
Високите температури и процесите на ферментация в органичната материя (които засягат почти всички хранителни продукти);
Струпването на много хора на определени места за почивка, туризъм и др., което способства за по-бързо разпространение на заразите.
Има много и различни причини за поява на редки изпражнения, или т. нар. летни диарии, които засягат най-вече децата. Повечето болести, свързани с разстройство, са бързо преходни и предизвикват по-скоро неудобства, отколкото истински медицински проблем. Те лесно се лекуват с допълнителен прием на течности и с леки промени в диетата.
Основното притеснение при разстройство е обезводняването. Тялото съдържа точно балансирани количества соли (електролити) и вода. Здравите черва и бъбреци регулират този баланс, а ако те не могат, тялото губи соли и вода, т.е. обезводнява се. Ако към това състояние прибавите и повръщане, още повече се увеличава рискът от обезводняване.
Разстройството включва два основни компонента - честота и консистенция. За бебето е нормално да се изхожда до 10 пъти на ден. С порасването на детето тази честота намалява. Ако изхожданията станат до около 2 пъти повече от нормалното, това се счита за проблем. По отношение на консистенцията за болестно състояние се смята, когато изпражненията са много меки, воднисти, с примеси на слуз, зелени или по-течни от обикновено.
Най-честите причини за стомашно-чревните разстройства са:
Чревни диспепсии - повечето от тях са бързо преходни, не се лекуват и отминават от само себе си.
Ротавируси - те са от най-честите виновници за диария, особено през късна есен и зима. Причиняват много лошо миришещо, воднисто, зеленикаво или кафяво разстройство, което може да продължи със седмици. Заболяването обикновено започва с температура и повръщане.
Други вируси (ентеро- и еховируси).
Бактерии - включват ешерихия коли, салмонела и др. Бактериалните инфекции може да започнат с температура и повръщане. Дори и те рядко изискват антибиотично лечение.
Паразити - обикновено заразяването става от замърсени води или по време на пътуване. Типичен признак е диарията, която е силно водниста и продължава повече от две седмици.
Всички тези причинители са заразни, докато трае диарията, затова е необходимо да се направи лекарски преглед.
Непоносимост към храни - за различните възрасти има различни храни, които може да се окажат трудно смилаеми.
Лактозна непоносимост - нейните симптоми са колики, стомашни болки, гадене и диария след ядене на млечни продукти (или продукти, които съдържат млечна захар - лактоза).
Захар или химични добавки и оцветители - добре е известно, че тези съставки дразнят стомаха, особено на децата.
Алергия към храни - има много признаци, които я издават, като един от тях е слузестата, понякога кръвениста диария. Алергията се различава от непоносимостта към храни по това, че симптомите засягат храносмилателния тракт, кожата и дихателните органи.
Алергия към белтъка на кравето мляко - това е една от най-често срещаните хранителни алергии при децата. Тя може да причини диария; обрив по лицето, тялото и дупето; хрема; кашлица или свиркащо дишане. Имайте предвид, че дете с такава алергия ще има трудности и с храносмилането на млечната захар (лактоза).
Диетични грешки в количеството и качеството на храната - те са свързани с промяна в диетата (преяждане, едностранчиво хранене, консумация на некачествена храна, хиповитаминоза)
Интоксикации - професионални и битови отрови (отровни гъби, олово, живак, арсен, хербициди, инсектициди), медикаменти (злоупотреба със слабителни средства, антибиотици, кардиотоници) и др.
Как се определя причината за поява на разстройство?
Ако диарията е съпроводена с температура и повръщане, най-вероятно става въпрос за вирусна или бактериална инфекция. В случай че към храната на едногодишно дете е включено мляко, тогава може би е налице алергия или непоносимост към него. Малкият човек би могъл да реагира и към определен продукт, ако в менюто му са включени много нови храни. Разстройството понякога е реакция на организма при прекомерна консумация на богати на фибри плодове и зеленчуци или на разхлабващи сокове (ябълка и круша).
При разстройство е добре да не се консумират млечни продукти (с изключение на кисело мляко), адаптирано мляко на базата на краве мляко (ако разстройството е тежко и продължава повече от 3 дни, може да се дава соево мляко в продължение на 2 седмици, докато се оправи храносмилането), сокове от круши, ябълки и вишни (високото съдържание на сорбитол (вид захар) може да влоши разстройството; добра алтернатива е сок от бяло грозде). Не е необходимо временно да се спира кърменето, докато бебето има разстройство - следвайте съветите на вашия педиатър. Самолечението е нежелателно, особено при кърмачета и малки деца, които лесно се обезводняват през летния сезон.