Възпалението на венците трябва да се лекува навреме
Превенцията на пародонтита означава преди всичко предотвратяване и/или своевременно лечение на гингивита. ...
Майчинството повишава интелекта на жените
Грижите, свързани с отглеждането на малкото дете, повишават интелекта на майката. ...
Главоболието, на пръв поглед безобидно, може да бъде симптом на редица сериозни заболявания. Често то се характеризира с висок интензитет или/и голяма продължителност и води до общо неразположение. При започване на лечение най-важното е да се установят причините, които са различни при отделните типове главоболие.
Специализираните изследвания дават възможност на лекаря невролог да постави точна диагноза. При мигрена, съдово или пристъпно главоболие се констатират нарушения в оросяването на мозъка. Рутинното компютърно изследване в този случай е доплеровата сонография, която изследва състоянието на кръвоносните съдове и оросяването на мозъка. При епизодично, но силно главоболие, са налице промени във функциите и биоелектричната активност на мозъка.
По същия начин стои въпросъти с постоянното и тензионното главоболие. Последното се характеризира със стягаща, притискаща болка, определяна като "тежест в главата". Тя се появява най-често около слепоочията, челото или задната част на главата и тила.Тезивидове главоболие се диагностицират с мозъчна картография. Споменатите компютърни изследвания са напълно безвредни и безболезнени. При тях няма облъчване и те не причиняват никакъв дискомфорт у пациента. Освен това са безценна помощ за невролога при поставяне на точната диагноза.
Правилното и съвременно лечение на главоболието изисква съчетаването на лекарствени средства от областта на класическата медицина с модерните методи на лазерната и ултразвуковата терапия. Последиците от нелекуваното главоболие са безсъние, психическа умора, депресия, невроза или сериозни неврологични страдания, като инсулти, тумори и др. Затова е препоръчително навреме да се потърси специализирана медицинска помощ.