Как да се предпазим от слънцето
Лете излизайте навън с подходящо облекло: шапка, бели дрехи, съобразени с типа кожа и с времетраенето на излагане на слънце. Ако сте северен тип с много бяла кожа, светли очи и коси, най-добре е да сте защитени с шал или рокля с дълги ръкави. ...
Кои са виновниците за респираторните алергии
Aлергията е свръх- реакция на имунната система след контакт с чужди белтъчни вещества, наречени алергени. ...
Hай-добрата профилактика на грипа е противогрипната ваксина. Но не бива да забравяме, че тя не ни предпазва от всички видове грип, а само от тези, които са заложени в нея и се очаква да бъдат актуални през съответния сезон. В този смисъл ефективността на противогрипните ваксини е 80-85%. От друга страна, когато сме си поставили ваксина, дори и да се разболеем от грип, който не е включен в щама на актуалната за сезона, ние ще го преболедуваме по-леко. Това е така, защото съществува т. нар. кръстосан имунитет. Поради него и рискът от усложнения при ваксинираните хора силно намалява.
Всеизвестно е, че грипните вируси са едни от най-изменчивите, поради което всяка година специалистите изолират трите най-вероятни щама, които ще се разпространят през сезона. Те стават част от актуалната противогрипна ваксина. По правило вирусите от група А са епидемични, докато тези отг рупите В и С не предизвикват епидемии. Ето защо ваксините се селектират като комбинация от два щама вируси от групата А и един от групата В. Противогрипната ваксина за тази година включва вирусите "Соломонови острови" (група А), "Уисконсин" (група А) и "Малайзия" (група В). Но хората обикновено се объркват и си мислят, че са застрашени от два или три вируса. Истината е, че грипната епидемия всяка година е причинена само от един вирус, независимо че ваксините се изготвят от три щама. Тази година новият щам е "Соломонови острови", докато "Уисконсин" вече е бил активен през предходни години. Вирусите от група В изобщо не са епидемични, а се добавят като допълнителни в състава на противогрипните ваксини.
Три са противогрипните ваксини, предлагащи се на нашия пазар - "Ваксигрип", "Инфлувак" и "Инфлексал", но те трябва да се приложат поне три седмици преди очакваната епидемия. Още на 14-ия ден след поставянето на ваксината се създават първите антитела в организма, но истинското действие започва едва след 20-ия ден. Никога не можем да сме сигурни кога ще се прояви епидемията, затова експертите препоръчват ваксинирането да се извърши още в началото на зимния сезон - през октомври или ноември.
Особено податливи към заболяване са рисковите групи хора, за които ваксинацията е задължителна: възрастните над 65 г., страдащите от хронични заболявания (белодробни, сърдечни, бъбречни заболявания; захарен диабет; хронични стафилококови инфекции; хронични метаболитни заболявания; анемия; лица с намален имунитет), често боледуващи деца, хора, работещи в рискови условия - училища, болници, учреждения, заведения за обществено хранене и пр.
Ваксините се продават в аптечната мрежа и се получават срещу рецепта от общопрактикуващия лекар. Самото им поставяне може да се извърши в кабинетите на общопрактикуващите лекари или в специализираните кабинети за имунизации, които са съответно в националния имунизационен център на НЦЗПБ и в подразделенията на РИОКОЗ.
Случаите, при които човек не бива да се имунизира против грип, са: доказана алергия към яйца и яйчни продукти; свръхчувствителност към някоя от съставките на ваксината; реакции на свръхчувствителност при предходна противогрипна ваксинация; температурно състояние; остри заболявания на дихателните пътища; остри неврологични заболявания.