Ваксината помага и срещу нов грипен вирус

Ваксината помага и срещу нов грипен вирус

Пренесете си късче плаж у дома

Пренесете си късче плаж у дома

Разходката на бос крак по плажа е естествен масаж на ходилата. Пясъкът, особено кораловият, е наситен с много микроелементи и минерали. ...

Връзката между главоболието и шиповете в шията

Връзката между главоболието и шиповете в шията

Промените в шията оказват влияние на оросяването на мозъка. ...

Hай-добрата профилактика на грипа е противогрипната ваксина. Но не бива да забравяме, че тя не ни предпазва от всички видове грип, а само от тези, които са заложени в нея и се очаква да бъдат актуални през съответния сезон. В този смисъл ефективността на противогрипните ваксини е 80-85%. От друга страна, когато сме си поставили ваксина, дори и да се разболеем от грип, който не е включен в щама на актуалната за сезона, ние ще го преболедуваме по-леко. Това е така, защото съществува т. нар. кръстосан имунитет. Поради него и рискът от усложнения при ваксинираните хора силно намалява.

Всеизвестно е, че грипните вируси са едни от най-изменчивите, поради което всяка година специалистите изолират трите най-вероятни щама, които ще се разпространят през сезона. Те стават част от актуалната противогрипна ваксина. По правило вирусите от група А са епидемични, докато тези отг рупите В и С не предизвикват епидемии. Ето защо ваксините се селектират като комбинация от два щама вируси от групата А и един от групата В. Противогрипната ваксина за тази година включва вирусите "Соломонови острови" (група А), "Уисконсин" (група А) и "Малайзия" (група В). Но хората обикновено се объркват и си мислят, че са застрашени от два или три вируса. Истината е, че грипната епидемия всяка година е причинена само от един вирус, независимо че ваксините се изготвят от три щама. Тази година новият щам е "Соломонови острови", докато "Уисконсин" вече е бил активен през предходни години. Вирусите от група В изобщо не са епидемични, а се добавят като допълнителни в състава на противогрипните ваксини.

Три са противогрипните ваксини, предлагащи се на нашия пазар - "Ваксигрип", "Инфлувак" и "Инфлексал", но те трябва да се приложат поне три седмици преди очакваната епидемия. Още на 14-ия ден след поставянето на ваксината се създават първите антитела в организма, но истинското действие започва едва след 20-ия ден. Никога не можем да сме сигурни кога ще се прояви епидемията, затова експертите препоръчват ваксинирането да се извърши още в началото на зимния сезон - през октомври или ноември.

Особено податливи към заболяване са рисковите групи хора, за които ваксинацията е задължителна: възрастните над 65 г., страдащите от хронични заболявания (белодробни, сърдечни, бъбречни заболявания; захарен диабет; хронични стафилококови инфекции; хронични метаболитни заболявания; анемия; лица с намален имунитет), често боледуващи деца, хора, работещи в рискови условия - училища, болници, учреждения, заведения за обществено хранене и пр.

Ваксините се продават в аптечната мрежа и се получават срещу рецепта от общопрактикуващия лекар. Самото им поставяне може да се извърши в кабинетите на общопрактикуващите лекари или в специализираните кабинети за имунизации, които са съответно в националния имунизационен център на НЦЗПБ и в подразделенията на РИОКОЗ.

Случаите, при които човек не бива да се имунизира против грип, са: доказана алергия към яйца и яйчни продукти; свръхчувствителност към някоя от съставките на ваксината; реакции на свръхчувствителност при предходна противогрипна ваксинация; температурно състояние; остри заболявания на дихателните пътища; остри неврологични заболявания.

Симптомите, които издават извънматочната бременност

Симптомите, които издават извънматочната бременност

Извънматочната бременност е състояние, при което оплодената яйцеклетка се имплантира извън маточната кухина. Най-често тя се развива в различни части на маточната тръба ...

Белтък регулира кръвното налягане

Белтък регулира кръвното налягане

Изследователи от Университета на Айова, САЩ, установили, че определен белтък помага на нервните рецептори. ...

Профилактика на зъбите или какво е добрата орална хигиена

Профилактика на зъбите или какво е добрата орална хигиена

Kлиничната орална хигиена е част от профилактиката на кариеса и на пародонталните заболявания ...

Ранни симптоми на астматичния пристъп

Ранни симптоми на астматичния пристъп

Бронхиалната астма e алергично хронично възпалително заболяване на дихателните пътища, което се характеризира с повтарящи се пристъпи на задух. ...

Лечението на захарната болест (диабет)

Лечението на захарната болест (диабет)

Изключително масово заболяване, захарната болест все повече придобива характера на световна епидемия. През септември се състоя Европейският конгрес по диабетология ...

Масаж срещу главоболие

Масаж срещу главоболие

Акупресурата е най-сериозният алтернативен метод на традиционната медицина за премахване на главоболието. ...

Здравни теми

Деца

Лечение

Кожа

Стрес

Жени

Тийнейджър

Умора

Депресия

Витамини

Сърце

Имунитет

Любов

Мозък

Рак

Секс

Очи

Родител

Храна

Плодове

Бебе

Хормони

Хранене

Работа

Главоболие

Грип

Дете

Зъб

Отношения

Мед

Сън

Упражнения

Зеленчуци

Билки

Възпитание

Мъж

Инсулт

Рани

Психотерапия

Диабет

Инфаркт

Училище

Имунната система

Пикочен мехур

Семейство

Стави

Кръв

Антиоксиданти

Вируси

Кръвно

Сърбеж

Лице

Мотивация

Самочувствие

Психика

Масаж

Възраст

Влагалище

Венци

Болка

Диета

Гръбначен стълб

Уважение

Пубертет

Страх

Напрежение

Емоция

Инфекции

Зъби

Запек

Око

Повръщане

Крака

Гръб

Алергия

Температура

Тумор

Стомах

Стареене

Парене

Кал

Кариес

Кръвно налягане

Кашлица

Простата

Зъбен камък

Грижи

Спорт

Маска

Матка

Гадене

Зъбна плака

Холестерол

Бъбреци

Почивка

Компютър

Менопауза

Менструация

Бременност

Астма

Целулит

Приятелство

Море

Зелен чай

Мляко

Настинка

Общуване

Кръвоносен съд

Зависимост

Гърч

Диагностика

Безплодие

Ангина

Хемороиди

Слънце

Яйчници

Ученик

Зачервяване

Безсъние

Бръчки

Болести