Корекция на плоското стъпало при децата

Корекция на плоското стъпало при децата

Превенция срещу диабетът (захарната болест)

Превенция срещу диабетът (захарната болест)

B момента в света има над 200 милиона диабетици, а се предвижда, че след около 15 години техният брой ще се удвои. В България диагностицираните с това заболяване са над 300 000 ...

Лечението на захарната болест (диабет)

Лечението на захарната болест (диабет)

Изключително масово заболяване, захарната болест все повече придобива характера на световна епидемия. През септември се състоя Европейският конгрес по диабетология ...

Човешкото стъпало има два свода - напречен и надлъжен. Напречният е разположен между основата на първия и петия пръст и осигурява опората в предната част на стъпалото. Надлъжният представлява извивката, която започва от петата и завършва в основата на пръстите. При кърмачета и деца до 3-годишна възраст надлъжната арка все още не е оформена и плоските крака при тях са нормално явление. Извивката (сводът) на стъпалото се развива с растежа.

При децата т.нар. гъвкаво плоско стъпало е състояние на ходилото, при което сводът намалява или изчезва при стъпване,

а при седене или стъпване на пръсти сводът се появява отново. Родителите често се тревожат, когато забележат, че детето има необичайно плосък или липсващ свод на стъпалото и смятат, че това може да доведе до трайна деформация или увреждане на краката. Повечето деца в крайна сметка израстват с гъвкаво плоско стъпало, което впоследствие не създава никакви проблеми. Състоянието обикновено е безболезнено и не пречи при ходене и спортуване.

Гъвкавото плоско стъпало има нормална мускулна функция, добра съвместна мобилност и се счита за вариант на нормата. Постепенно меките тъкани на ходилото се стягат и се оформя арката (сводът).

Гъвкавото стъпало се среща често до 5-годишна възраст, а и по-късно.

Ако то не се "израсте" и продължи до юношеството, възможно е детето да изпитва болки в долния край на крака. Понякога дискомфортът се чувства дори в кръста при по-продължително натоварване, ходене или стоене прав. В такива случаи трябва да се потърси консултация с ортопед.

Диагнозата "плоско стъпало" се поставя, като се изключат други видове плоскостъпие, които могат да изискват по-специализирано лечение.

Става дума за гъвкаво плоско стъпало с пренапрегнато сухожилие на петата и за твърдо плоско стъпало. И двете състояния могат да бъдат причинени от заболяването тарзална коалиция. При него две или повече тарзални кости в ходилото са сраснали, а това ограничава движението и често води до липса на свод. Плоските стъпала могат да бъдат и фамилно онаследени. Затова е важно лекарят да е уведомен за всички нервни или мускулни заболявания на родителите.

Лечението в ранен стадий се провежда с масаж и еластично-натоварваща гимнастика. Задължителни са консултацията с детски ортопед и носенето на коригиращи подложки.

В напреднал стадий се препоръчва стриктно носене на ортопедични обувки. Гъвкавите плоски ходила, които се срещат често в ранна възраст, изискват наблюдение и повишено внимание от страна на родителите. Когато детето изпитва дискомфорт или умора и болка (в зависимост от активността), лекарят може да препоръча разтягащи упражнения за сухожилието на петата. В случай че неразположението продължава, е добре да се носят коригиращи подложки за обувките. Постоянната, меко или твърдо оформена, подпора на свода в много случаи облекчава болката и умората в краката. Ако детето е с гъвкаво плоско стъпало, породено от скъсено ахилесово сухожилие, тогава се предписва физиотерапия или гипсиране.

Малък брой от гъвкаво плоските стъпала остават за постоянно. По-често те се коригират с растежа. Но при тежка патология и постоянна болка се предприема оперативно реконструктивно хирургическо лечение. В такъв случай се прави допълнителна медицинска оценка - консултация със специалист-ортопед относно необходимостта от провеждане на такава интервенция.

Профилактиката срещу плоските стъпала се състои в ранно приучаване на децата към правилна походка и издръжливост при продължително вървене. Полезно е да се ходи на босо върху неравна повърхност. Предразположените към плоскостъпие деца трябва да носят удобни обувки с пружиниращи подметки и ортопедични подложки, най-добре - затворени и специфични за всеки отделен случай.

Обриви от памперси

Обриви от памперси

Кожата на бебето е много нежна и лесно се възпалява. Често причината са памперсите. ...

Психотропните лекарства са нож с две остриета

Психотропните лекарства са нож с две остриета

Адекватното им използване помага на психично болните да водят по-качествен живот. Но за съжаление броят на хората, страдащи от тяхната употреба, нараства ...

Какви са причините за острото и хроничното възпаление на средното ухо

Какви са причините за острото и хроничното възпаление на средното ухо

Възпалението на средното ухо се нарича отит. Това заболяване често се подценява от пациентите, а обощопрактикуващите лекари невинаги го разпознават. ...

Менопауза. Лечение на някои последици от климакса

Менопауза. Лечение на някои последици от климакса

Чувството на влагалищна сухота и рецидивиращите инфекции на пикочните пътища и влагалището са сред най-честите и неприятни последици на менопаузата. Женската полова система и долната част на пикочните пътища са ...

Мазнините по кръста са опасни и при нормално тегло

Мазнините по кръста са опасни и при нормално тегло

Излишните мазнини в областта на талията показват повишен риск за здравето ...

Сънят – необходимата почивка за нашия мозък

Сънят – необходимата почивка за нашия мозък

От неговото качество зависят нашата мисловна дейност и трудоспособността ни ...

Здравни теми

Деца

Лечение

Кожа

Стрес

Жени

Тийнейджър

Умора

Депресия

Витамини

Сърце

Имунитет

Любов

Мозък

Рак

Секс

Очи

Родител

Храна

Плодове

Бебе

Хормони

Хранене

Работа

Главоболие

Грип

Дете

Зъб

Отношения

Мед

Сън

Упражнения

Зеленчуци

Билки

Възпитание

Мъж

Инсулт

Рани

Психотерапия

Диабет

Инфаркт

Училище

Имунната система

Пикочен мехур

Семейство

Стави

Кръв

Антиоксиданти

Вируси

Кръвно

Сърбеж

Лице

Мотивация

Самочувствие

Психика

Масаж

Възраст

Влагалище

Венци

Болка

Диета

Гръбначен стълб

Уважение

Пубертет

Страх

Напрежение

Емоция

Инфекции

Зъби

Запек

Око

Повръщане

Крака

Гръб

Алергия

Температура

Тумор

Стомах

Стареене

Парене

Кал

Кариес

Кръвно налягане

Кашлица

Простата

Зъбен камък

Грижи

Спорт

Маска

Матка

Гадене

Зъбна плака

Холестерол

Бъбреци

Почивка

Компютър

Менопауза

Менструация

Бременност

Астма

Целулит

Приятелство

Море

Зелен чай

Мляко

Настинка

Общуване

Кръвоносен съд

Зависимост

Гърч

Диагностика

Безплодие

Ангина

Хемороиди

Слънце

Яйчници

Ученик

Зачервяване

Безсъние

Бръчки

Болести