Витилигото може ли да се лекува?
Витилигото е кожна болест, от която страда 1-2 процeнта от човечеството. Хипократ го описва като поява на "луннобледи" петна по кожата. То е автоимунна болест, което означава, че организмът припознава някои от собствените си клетки като чужди ...
Алкохолното отравяне
Още в древността хората са установили опияняващото действие на ферментиралите плодове и на получения от тях "сок". В днешно време алкохол се получава и по синтетичен път. ...
Повръщането у децата настъпва лесно, особено в кърмаческата възраст, поради ниския тонус на кардията (входа на стомаха). То се наблюдава нерядко при състояния, които остават в границите на физиологичното, но в повечето случаи е симптом на заболяване. Среща се при различни болести на храносмилателната система, но също и при болести, засягащи органи извън нея. Повръщането трябва да се различава от регургитирането при кърмачетата, при което храната се връща обратно, преди да е достигнала до стомаха.
Най-честите причини за него са:
Ентеровирусни инфекции - повръщането е внезапно, придружено с болки в корема, висока температура и диарични изхождания.
Хранителни грешкии отравяния - при приемане на храна, която е неподходяща за възрастта храна или е замърсена с бактерии. В такива случаи повръщането е скоро след приема, не е съпроводено от температура и не е продължително.
Вродена аномалия на храносмилателната система - става причина за обилно количество кърма, повърната след всяко хранене в първия месец след раждането.
Преплитане на червата - симптом за това опасно състояние е повръщането, придружено със силни коремни болки.
Инфекции на дихателните пътища - тогава повръщането се дължи на погълнати храчки или стичащ се назад секрет от носа.
Инфекции на пикочните пътища - повръщането се придружава с проблеми при уриниране и повишена температура, а урината е с променен мирис.
Менингити и енцефалити - повръщането е под формата на фонтан, придружено с висока температура; децатаса унесени, с нарушено в различна степен съзнание.
При повръщане повече от 3 пъти в рамките на 3 часа и особено когато е невъзможно поемането и задържането дори и на течности в стомаха, съществува опасност от обезводняване на организма и от загуба на соли. В крайните стадии това може да има много сериозни последици, тъй като протича с отпадналост, безсилие, изостряне на чертите на лицето, сънливост и замъгляване на съзнанието до степен на кома (пълно безсъзнание).
В подобни случаи е наложително по най-бързия начин да се отстранят причините и да се вземат спешни мерки за компенсиране на загубите на течности. Това става чрез вливане на физиологичен разтвор и глюкоза, както и с ограничаване приема на храна и течности през устата. Консултацията с лекар е абсолютно задължителна при продължително и задълбочаващо се повръщане.