Рискът от мозъчният инсулт може да се намали чрез профилактика
Чрез ултразвуково изследване се откриват атеросклеротични плаки и различни по степен стеснения на сънните и мозъчните артерии ...
Могат ли хормони да забавят стареенето
Oтдавна е доказано, че производството на хормони в човешкия организъм намалява и затихва с възрастта. ...
През лятото милиони хора се отправят за почивка край морето. Привлича ги не само приятната прохлада край морския бряг, но и ползата за здравето, която носят природните фактори на морето и морското крайбрежие. Те са обект на биоталасологията.
Биоталасологията, като наука за здравния потенциал на морето и крайморските ресурси, заема основно място в курортната медицина. В биоталасологията се съчетават морската климатология с морската балнеология, затова биоталосологията се дефинира като пребиваване на морския бряг и използване за профилактика, лечение и рехабилитация на свързаните с морето и неговия бряг природни ресурси: климат-слънце, морска вода, пясък (плаж), лечебна кал, матерна луга, рапа (соления виден слой в крайморските лимани), морски водорасли и екстракти от тях и други. В морския курорт човек попада в условията на т.нар. физиологичен и биологичен комфорт, като се подобряват и възстановяват биологичните връзки на организма с природата.
В биоталасологията в благоприятно
съчетание са първичната, вторичната и третична профилактика. Затова курортната медицина, включваща в себе си и биоталасологията, е заела своето място в здравната и в социалната политика на почти всички развити страни, които притежават морски курортни ресурси.
След Втората световна война развитието на морските курорти в Европа бележи някои интересни тенденции, свързани с промените, настъпили в икономическото и социалното развитие, с постиженията на науката и научно-техническия прогрес, с динамиката на демографското развитие, със структурата и динамиката на заболяванията на съвременния човек. Съвременната човешка болестност е обременена с редица функционални и регулаторни смущения. Хронично болните пациенти във всички напреднали страни са един голям проблем. Днес за тях се говори като за хора с остатъчно здраве.
Морските курорти със своите климатични и балнеологични възможности оказват лечебно-възстановителен ефект върху голяма част от тази патология, забавяйки хроничния ход на развитие на заболяванията и възстановявайки функционалните възможности на организма.
В морските курорти съществуват условия за провеждане на комплексно лечение, като, от една страна, се използват широко, научнообосновано и дозирано балнео-биоклиматичните дадености, а от друга страна, съчетани с активен двигателен режим, както и със здравословно хранене, те стават основа на един профилактично-възстановителен режим. С оглед на тези възможности не е случайно преимущественото насочване на европейския туризъм към морските курорти. Ваканцията на море все повече се свързва с активни профилактични мероприятия и лечение.
И да не забравяме, че почивката на море е полезна за малки и големи.