Безплодието (стерилитет) - диагностика и лечение
Безплодието (стерилитет) е състояние на репродуктивната система, при което е невъзможно да се осъществи оплождане. То се поставя като диагноза, ако не настъпи бременност след 12 месеца редовен полов живот ...
Какво включва профилактиката на кариеса при децата
Здравето на зъбите е от изключително значение за бъдещото състояние на организма. В ранните години от живота то се постига най-вече чрез навременна профилактика. ...
На санскрит означава "наука за живота", наука за древните методи на изцеление. Аюрведа се е появила в Индия преди повече от 5000 години. По-късно стига до Египет, Китай, Япония, Италия, Русия... Това е цялостна система за поддържане на тялото, подход към живота, връзка между ума, духа и тялото. Древната наука за здравето посочва и правилата, които човек трябва да спазва, за да бъде в хармония с околната среда, с всичко, което съществува. Теоретичната част е насочена към усвояване на законите на природата и умението ни да се съобразяваме с тях. А практическата страна включва дневния режим, начина на хранене, на движение, на дишане - всичко, което е необходимо за физическото, психическото и емоционалното състояние на човека.
Според Аюрведа всяка болест е резултат от нарушен баланс на жизнените енергии и се лекува с възстановяване и поддържане на този баланс.
Аюрведа се основава на 5-те елемента - земя, вода, огън, въздух и етер. Комбинацията между тях създава трите основни енергии - въздушна, огнена и водна. Като тип хората са различни - някои се раждат по-въздушни, други по-огнени, трети по-влажни или комбинирани. Когато трите енергии са балансирани, ние сме здрави, а когато едната излезе от равновесие, се разболяваме или нарушаваме нормалното си състояние.
Тъй като в основата на повечето заболявания е нервното напрежение, аюрведическата наука препоръчва преди всичко освобождаване на организма от него. Необходимо е поне 5 минути дневно правилно дишане. Умът ни през това време е фокусиран единствено и само в дишането (пранаяма). То е бавно и дълбоко, като се стремим да спазваме определен ритъм. Вдишваме дълбоко и издишваме с пълна сила. Усилието и при двете трябва да е еднакво. Не бива да се чувства напрежение - лицето трябва да излъчва спокойствие, блаженство, удовлетворение.
Кабалбати пранаяма е вид дишане, което се препоръчва при проблеми с простата жлеза, при ревматизъм и диабет, при висок холестерол и гастрит, способства за отваряне на чакрите и поддържа вътрешните органи в добра кондиция. Вдишва се няколко пъти не само с белите дробове, а и с корема (т. нар. диафрагмено дишане при певците). Издишването става силно през гърлото, както при духане на носа. Стомахът рефлексно се свива и се изхвърлят от тялото всички насъбрани токсини. Времето постепенно се увеличава от 1 до 5 минути.
Със специални упражнения се възстановява еластичността на артериите, а следователно органите ни стават млади и здрави. Те трябва да се правят сутрин и вечер съответно по 30 и 10 минути. При тях се вдишва повърхностно малко въздух през носа и се издишва веднага със сила (не се притеснявайте от секретите, които се отделят). Прави се бързо - 100 пъти в минута. Веднага след това се поема дълбоко въздух и се задържа 60 секунди.
Популярен, но и много ефикасен е антиревматичният комплекс. Той се изпълнява лесно в седнало положение и е приложим за всички възрасти. С изпънати крака и с ръце, опрени в пода близо до седалището, се прави дълбоко вдишване. При него стъпалата сочат нагоре. Издишването става също през носа, както вдишването, но стъпалата на краката са обърнати напред. Упражнението се прави и с извиване на стъпалата наляво и надясно, като краката са прибрани. Последователни вдишвания и издишвания се извършват и като се прихваща с ръце в коляното десният крак и се притиска към гърдите. След това упражнението се изпълнява с левия крак. Антиревматична и същевременно подпомагаща функциите на щитовидната жлеза е още една практика с главата, отново в седнала поза. Краката са опънати, ръцете са до седалището, а главата се наклонява назад с дълбоко вдишване. След това брадата се притиска към гърдите и се издишва шумно. При другото упражнение главата се наклонява към раменете и се издишва.
Дишане при изпълнение на позата "Кобра" е много полезно за някои млади жени след раждане
Известно е, че бременността и раждането предизвикват изменения на вътрешните органи. Някои млади майки получават т. нар. смъкване на дебелото черво, на матката, което нарушава нормалните им функции. Това е един сериозен здравословен проблем, който може да бъде отстранен, когато навреме се обърне внимание. Той може да се предотврати или да се коригира, ако органите вече са се деформирали, с правилно дишане и упражнения в лежаща поза. От легнало положение по корем ръцете се опират в пода и тялото от кръста нагоре заедно с главата се издига и се извива силно назад като кобра. Вдишва се дълбоко. Издишването става при връщане в изходна позиция. Същата последователност се спазва и при другото упражнение - ръцете се извиват назад, за да хванат стъпалата на повдигнатите от коляното нагоре крака. Прави се няколко пъти, без да се стига до преумора. А от лежаща поза по гръб с равномерно и дълбоко вдишване краката се издигат в "свещ" и се спускат с издишване. След това двата крака се хващат в коленете и се притискат силно към гърдите. През това време гърбът се извива като преса и главата се стреми да опре коленете.