Ранни симптоми на астматичния пристъп
Бронхиалната астма e алергично хронично възпалително заболяване на дихателните пътища, което се характеризира с повтарящи се пристъпи на задух. ...
Балнеолечение при високо кръвно налягане
При гранични стойности на кръвното налягане и при леки степени на хипертония балнеолечението може да бъде от голяма полза. За целта най-подходящи са среднопланинските курорти ...
За бебето кърменето е най-добрият и естествен начин на хранене. Чрез майчиното мляко, което е перфектна комбинация от протеини, мазнини, витамини, антитела срещу инфекции, калций, желязо и др., то получава всички необходими и ценни вещества за неговото развитие. Намаляването на количеството кърма често налага ранно отбиване и минаване към хранене с адаптирано мляко.
По-добре е майката да открие причината и да я отстрани, а след това да стимулира увеличаването на кърмата. Ето някои от най-често срещаните причини:
1. Безразборното кърмене за кратко време води до намалена продукция на пролактин (хормон, стимулиращ лактацията).
2. Ако често давате на бебето вода, стомахчето му се пълни с нея, дава фалшиво чувство за ситост и то суче по-малко.
3. При дохранване с адаптирано мляко детето усеща, че сученето от биберон е по-лесно от сученето от гърдата на мама и предпочита по-удобния за него начин.
4.Стресови ситуации за майката и притеснения, че кърмата е недостатъчна, задълбочават проблема. Когато бебето наддава под 500-600 г на месец, това е знак, че количеството кърма е недостатъчно.
Преди да се премине към изкуствено хранене, майката трябва да се опита да увеличи кърмата си. Сученето е най-добрият начин да се стимулира образуването на мляко. Ако количеството от едната гърда е недостатъчно, хранете детето от двете, като нежно ги масажирате по време на кърмене. Желателно е поне 1 час преди хранене малкият човек да не пие вода.
Избягвайте да давате добавка с шише с биберон, по-добре ползвайте лъжичка. След кърмене изцеждайте гърдите с помпа, защото по този начин ги стимулирате да се пълнят. Залисани в грижите за своите бебета, майките не трябва да забравят да се хранят пълноценно и да приемат достатъчно течности. Приемането на билкови лактогенни чайове, съдържащи малина и магарешки бодил, водят до увеличена продукция на кърма.
При деца с атопична (алергична) склонност е най-добре кърменето да продължи максимално дълго. Ранното включване на краве мляко може да развитие алергия към белтъка му и да доведе до неприятни последици. Важно е майките кърмачки на алергични бебета да знаят, че, докато кърмят, трябва да избягват алергизиращи храни - ядки, шоколад и какао, пчелен мед. Също така да подхождат внимателно към яйца, риба, цитрусови плодове и да ограничат приема на големи количества прясно и кисело краве мляко.