Токсични ли са старите пломби от амалгама
Живакът в амалгамата се отделя в много малко количество при дъвчене, консумация на горещи напитки и храни. ...
Дисковата херния не обича топло
Bъзпалителните заболявания на периферната нервна система са често срещани. При тях могат да бъдат увредени коренчетата на нерва непосредствено след излизането им от гръбначния мозък ...
За бебето кърменето е най-добрият и естествен начин на хранене. Чрез майчиното мляко, което е перфектна комбинация от протеини, мазнини, витамини, антитела срещу инфекции, калций, желязо и др., то получава всички необходими и ценни вещества за неговото развитие. Намаляването на количеството кърма често налага ранно отбиване и минаване към хранене с адаптирано мляко.
По-добре е майката да открие причината и да я отстрани, а след това да стимулира увеличаването на кърмата. Ето някои от най-често срещаните причини:
1. Безразборното кърмене за кратко време води до намалена продукция на пролактин (хормон, стимулиращ лактацията).
2. Ако често давате на бебето вода, стомахчето му се пълни с нея, дава фалшиво чувство за ситост и то суче по-малко.
3. При дохранване с адаптирано мляко детето усеща, че сученето от биберон е по-лесно от сученето от гърдата на мама и предпочита по-удобния за него начин.
4.Стресови ситуации за майката и притеснения, че кърмата е недостатъчна, задълбочават проблема. Когато бебето наддава под 500-600 г на месец, това е знак, че количеството кърма е недостатъчно.
Преди да се премине към изкуствено хранене, майката трябва да се опита да увеличи кърмата си. Сученето е най-добрият начин да се стимулира образуването на мляко. Ако количеството от едната гърда е недостатъчно, хранете детето от двете, като нежно ги масажирате по време на кърмене. Желателно е поне 1 час преди хранене малкият човек да не пие вода.
Избягвайте да давате добавка с шише с биберон, по-добре ползвайте лъжичка. След кърмене изцеждайте гърдите с помпа, защото по този начин ги стимулирате да се пълнят. Залисани в грижите за своите бебета, майките не трябва да забравят да се хранят пълноценно и да приемат достатъчно течности. Приемането на билкови лактогенни чайове, съдържащи малина и магарешки бодил, водят до увеличена продукция на кърма.
При деца с атопична (алергична) склонност е най-добре кърменето да продължи максимално дълго. Ранното включване на краве мляко може да развитие алергия към белтъка му и да доведе до неприятни последици. Важно е майките кърмачки на алергични бебета да знаят, че, докато кърмят, трябва да избягват алергизиращи храни - ядки, шоколад и какао, пчелен мед. Също така да подхождат внимателно към яйца, риба, цитрусови плодове и да ограничат приема на големи количества прясно и кисело краве мляко.