Ранни симптоми на астматичния пристъп
Бронхиалната астма e алергично хронично възпалително заболяване на дихателните пътища, което се характеризира с повтарящи се пристъпи на задух. ...
Причини за главоболието
Ако често ви мъчи главоболие, не подценявайте проблема, а се обърнете към специалист ...
B прехода от есента към зимата природата се готви за сън. През късната есен е естествено да има общ спад в активността, човек е склонен повече към почивка и размисъл, а не към развихряне на деятелност и решителни постъпки. Така е, защото нашият организъм също се готви да премине към зимен ритъм. Необходимо ни е зареждане с енергия, за да издържим на ниските температури през късите студени дни и дългите нощи. Затова ни се иска да ядем и да спим повече.
Естествено е, че през този сезон повече от всякога ни е нужен достатъчен и качествен сън. Защото именно докато спим, ние се зареждаме с енергия. Недоспалият човек става раздразнителен, трудно се съсредоточава. За да се чувстват на сутринта добре, на едни са им достатъчни 6 часа, а на други - 10. А специалистите твърдят, че не е важна продължителността, а качеството на съня.
Сънят има две фази - бавна и бърза. Бързият сън представлява не повече от 25% от общия. Той е лек, тогава сънуваме и лесно можем да бъдем събудени. Бавният сън се смята за време на компенсация на загубата на енергия. Организмът се намира в състояние на дълбок покой, дишането и пулсът се забавят, а очните ябълки са неподвижни. Дали ще се чувстваме добре през деня, зависи от това, колко време сме били в състояние на бърз сън и в коя фаза от съня сме се събудили. Препоръчително е да се събуждаме към края на бързия сън или веднага след него. Възможно ли е да го постигнем?
Ето няколко практични съвета как да се научим да ставаме по едно и също време:
Приучвайте се към това постепенно. Определете часа, в който трябва да се събуждате през по-голямата част от седмицата, и даже през почивните дни навивайте часовника си да звъни приблизително по същото време.
Определете колко време ви е нужно за сън, за да се чувствате бодри и трудоспособни.
Лягайте си само когато почувствате наистина, че ви се спи. Стремете се това да става по едно и също време - нали ви се налага да ставате винаги също в определен час.
Постарайте се да станете независими от будилника. Когато организмът ви се адаптира към новия график, ще забележите, че се събуждате няколко минути преди часовникът да е звъннал.
Създайте се максимално добра обстановка за сън : проветрете, осигурете си тъмнина и тишина.
Чувството на отпадналост се подсилва и от резките промени във времето. Пред дъжд по правило атмосферното налягане пада, което води до намаляване на съдържанието на кислород в кръвта, в сърдечния мускул и в мозъка и до спазми в кръвоносните съдове. Ето защо в такава ситуация някои страдат от мигрена, усещат болки в сърдечната област, а на по-емоционалните настроението им необяснимо се разваля. "Играта" на атмосферното налягане може да предизвика неразположение дори у индивиди със стабилно здраве и да ги накара да се почувстват зле. Това са т. нар. метеопати - хора, които за зависими от промяната във времето. Е, някои са склонни да преувеличават тази своята чувствителност.
Предлагаме ви тест, който показва дали наистина спадате към групата на метеочувствителните.
Винаги чувствате необяснима възбуда пред промяната на времето.
При вятър от запад или югозапад усещате, че дишате по-тежко и се потите повече.
При промяна на посоката на вятъра в тези направления сутрин трудно ставате от леглото.
Неприятните усещания, свързани с промяната на времето, се случват с вас всяка седмица.
Когато времето застудее, веднага ви става значително по-добре.
Ако сте отговорили положително на не по-малко от 4 от условията, вие сте силно зависими от състоянието на времето.
Ако сте съгласни с 2-3 от предложените варианти, вашата зависимост от времето е средна и не бива да я преувеличавате.
Ако отговорът ви е "да" само на един от вариантите, вие сте напълно независими от капризите на времето.
На хората, които обаче имат такъв проблем, лекарите дават следните препоръки:
Хипотониците (склонните към ниско кръвно налягане) трябва да започват деня с контрастен душ, гимнастика или интензивна разходка на чист въздух. Това ще стабилизира кръвното им налягане и ще повиши жизнения им тонус.
Хората с хипертония (високо кръвно налагане) трябва да се пазят - да не работят наведени, да не вдигат тежести, да избягват стресовите и изнервящи ситуации, да следят нивото на кръвното си налягане и да вземат медикаментите, които лекарят им е предписал.