Ухапване и ужилване от насекоми

Ухапване и ужилване от насекоми

Първи сме по мозъчни инсулти, сърдечни инфаркти

Първи сме по мозъчни инсулти, сърдечни инфаркти

България е на предпоследно място в Европа по качество на кардиологичните грижи. Две трети от българите умират от сърдечно-съдови заболявания. Първенци сме по мозъчни инсулти, сърдечни инфаркти. ...

Лечение на разширенитe вени

Лечение на разширенитe вени

Pазширените вени на долните крайници, известни още като варици, са често срещано заболяване. Те се появяват вследствие на фамилна обремененост с вродена слабост на венозната стена и венозните клапи, бременност, прекаран дълбок тромбофлебит ...

Често се случва човек да бъде ухапан или ужилен от насекоми. Трябва да се знае, че ако не бъдат провокирани, насекомите обикновено не атакуват. Когато са раздразнени или застрашени, започват да нападат, за да защитят себе си или своето жилище (кошер, гнездо). Някои обаче хапят, просто за да се хранят, като смучат кръв от жертвата (човек или животно).

Освен на хапещи (комари, мухи, бълхи, въшки, дървеници и някои мушици, наречени флеботомуси) и жилещи (пчели, оси, стършели и някои  мравки), насекомите се делят на отровни (оси, стършели, пчели, мравки) и неотровни. Отровните атакуват жертвата, като инжектират по болезнен начин токсични вещества чрез своето жило.

Например пчелите оставят жилото си и прикрепения към него сак с отрова върху мястото на нападението. При ухапване от неотровно насекомо се наблюдава само локален "отговор" или лека алергична реакция на организма към отделената слюнка. Обикновено се предизвиква зачервяване и сърбеж, най-често силен. Ухапването не е болезнено, но невинаги е безобидно. Хапещите насекоми могат да пренесат микроорганизми на опасни болести, някои от които смъртоносни. Комарите например пренасят малария и енцефалити, въшката - петнист и възвратен тиф, мухата - чревни инфекции и дизентерия, а мухата цеце - сънна болест.

Ужилването на отровните инсекти винаги е съпроводено с болка, както и със зачервяване и подуване, които могат да достигнат 30 см около точката на проникване. Отровата съдържа протеини и други вещества, предизвикващи алергични реакции, като уртикарен обрив по цялото тяло, зачервяване и подуване, далече от мястото на ужилването. При хора с изявена алергия тези реакции бързо прогресират - дишането се затруднява, появява се "свирене" на гърдите, затруднено гълтане, подуване на лицето, задушаване, срив в сърдечно-съдовата система, т.е развитие на анафилактичен шок.

Ужилването от голям стършел може да причини бъбречна недостатъчност и увреждане на мускулната тъкан. А отровните мравки инжектират токсичните вещества с помощта на своите челюсти.

Ето какво трябва да направите при ужилване или ухапване от насекомо:

1. Измийте мястото с вода и сапун, за да отстраните допълнително полепналите частици, които остават след някои насекоми (комари). В противен случай при разчесване може допълнително да се развие кожна инфекция.

2. Намажете с кортизонов крем, за да облекчите зачервяването, подуването и сърбежа.

3. Противовъзпалителното средство ибупрофен и препаратът ксилокаин помагат за преодоляване дискомфорта на мястото на ухапването.

4. При поява да други реакции, общи за организма, веднага потърсете спешна медицинска помощ, като преди това, ако имате под ръка противоалергично лекарство (от групата на антихистамините), изпийте 1 таблетка. Пациенти с преживени алергични прояви към жилещи инсекти трябва да бъдат снабдени със: спринцовка с адреналин, турникет (ластичен колан за пристягане над мястото на ужилване) и антихистаминово лекарство.

Най-добрата температура вкъщи – 21 градуса

Най-добрата температура вкъщи – 21 градуса

Проветрявайте 3-4 пъти на ден особено ако имате уплътняваща дограма - тя херметизира опасно ...

Рецепти срещу запек

Рецепти срещу запек

Вероятно на всеки човек се е случвало в даден момент да страда от запек. ...

Психотропните лекарства са нож с две остриета

Психотропните лекарства са нож с две остриета

Адекватното им използване помага на психично болните да водят по-качествен живот. Но за съжаление броят на хората, страдащи от тяхната употреба, нараства ...

Симптоми за атопичния дерматит

Симптоми за атопичния дерматит

Атопичният дерматит е генетично обусловено заболяване с хронично-рецидивиращо протичане. Той се проявява в кърмаческа възраст в около 70% от случаите. ...

Да си изберем подходяща и удобна четка за зъби

Да си изберем подходяща и удобна четка за зъби

Четката за зъби изпълнява своето предназначение, когато не е износена. Необходимо е периодично снабдяване с нова четка. ...

Красивите стайни растения много често са отровни

Красивите стайни растения много често са отровни

Преди да внесете вкъщи саксийно цвете, съберете максимална информация за него, особено ако имате малки деца. ...

Здравни теми

Деца

Лечение

Кожа

Стрес

Жени

Тийнейджър

Умора

Депресия

Витамини

Сърце

Имунитет

Любов

Мозък

Рак

Секс

Очи

Родител

Храна

Плодове

Бебе

Хормони

Хранене

Работа

Главоболие

Грип

Дете

Зъб

Отношения

Мед

Сън

Упражнения

Зеленчуци

Билки

Възпитание

Мъж

Инсулт

Рани

Психотерапия

Диабет

Инфаркт

Училище

Имунната система

Пикочен мехур

Семейство

Стави

Кръв

Антиоксиданти

Вируси

Кръвно

Сърбеж

Лице

Мотивация

Самочувствие

Психика

Масаж

Възраст

Влагалище

Венци

Болка

Диета

Гръбначен стълб

Уважение

Пубертет

Страх

Напрежение

Емоция

Инфекции

Зъби

Запек

Око

Повръщане

Крака

Гръб

Алергия

Температура

Тумор

Стомах

Стареене

Парене

Кал

Кариес

Кръвно налягане

Кашлица

Простата

Зъбен камък

Грижи

Спорт

Маска

Матка

Гадене

Зъбна плака

Холестерол

Бъбреци

Почивка

Компютър

Менопауза

Менструация

Бременност

Астма

Целулит

Приятелство

Море

Зелен чай

Мляко

Настинка

Общуване

Кръвоносен съд

Зависимост

Гърч

Диагностика

Безплодие

Ангина

Хемороиди

Слънце

Яйчници

Ученик

Зачервяване

Безсъние

Бръчки

Болести