Профилактика на бронхиалната астма
Бронхиалната астма е често срещано заболяване, при което е налице алергично възпаление, засягащо бронхиалната стена. ...
Как да се предпазим от инфаркт
Нискокалоричната храна, подходящата двигателна активност и отказът от тютюнопушене си остават най-важните средства за профилактика на заболяването. ...
Миомата е един от най-често срещаните доброкачествени тумори при жените в репродуктивна възраст. Около половин милион българки имат диагноза миома на матката. Повечето са между 30 и 50 години.
Миомната болест продължава да бъде водеща причина за оперативни гинекологични интервенции у нас, въпреки че разполагаме с всички познати методи за диагностика и лечение. Висок е процентът на жените, подложени на радикална хистеректомия - оперативно отстраняване на цялата матка. По данни на НЗОК през 2013 г. са били извършени 4237 хистеректомии, като 63% от тях са били заради миомна болест.
Според специалисти основните причини за тази негативна статистика са незадоволителното ниво на профилактика, на ранна диагностика и на адекватна предоперативна намеса. У нас се прилагат много терапевтични методи за справяне с миомни възли, които биха могли да създадат здравословен проблем при определени обстоятелства. От 3 години вече е достъпно и медикаментозно лечение - има лекарство, което успешно се бори с миомната болест и предотвратява хирургическата намеса.
Най-важно при жените във фертилна възраст е да се приложи щадящо лечение и да се запази матката. Това е напълно постижимо. Потвърждават го данните от 6-месечната програма, обхванала 100 жени с миомни възли от 15 града в страната. След адекватна терапия, назначена от акушер-гинеколози, 92% от жените заявяват, че са се повлияли изключително добре, а 65% са избегнали операция.