Диабетикът в зъболекарския кабинет
По последни данни диабетът засяга не по-малко от 500 000 души в нашата страна. Всеки стоматолог се среща с тези болни. ...
Помага ли солената вода при синузит
Специалистите не препоръчват самолечение на синузита, а посещение при лекар ...
Ритъмните нарушения на сърцето или т.нар. предсърдно мъждене могат да доведат до усложнения като сърдечни инциденти, мозъчни инсулти и други. Идеята е хората, които имат този проблем, да вземат мерки, за да се предпазят.
Предсърдното мъждене е прогресиращо състояние, което води до влошаване на качеството на живот. Почти две трети от пациентите с това нарушение имат типичните оплаквания - сърцебиене, умора, замайване, гръдна болка, недостиг на въздух, а една трета от тях страдат от депресии и безпокойство.
Бяха проведени изследвания в продължение на 4-5 години при различни групи болни (с високо кръвно налягане, със сърдечна недостатъчност, със сърдечен инфаркт). Резултатите показаха, че предсърдното мъждене влошава прогнозата на съпътстващото сърдечно заболяване. При хора с високо кръвно налягане то увеличава 2 пъти честотата на сърдечните и съдовите инциденти, 3 пъти честотата на мозъчните удари и 5 пъти броя на болничните приеми. Причината е влошаваща се сърдечна недостатъчност в сравнение с хипертоници, които нямат предсърдно мъждене. Установи се, че при пациенти със сърдечен инфаркт и със сърдечна недостатъчност ритъмното нарушение значително влошава прогнозата и увеличава случаите с летален изход.
Едно от сериозните усложнения се дължи на задържане на кръв в сърдечните предсърдия и риск от образуване на тромб (кръвен съсирек). По кръвния ток съсирекът може да достигне до аортата и до мозъка. Предизвиква се мозъчен удар, наречен исхемичен мозъчен инсулт. Данни от много проучвания показват, че 15-25% от всички мозъчни инсулти са от сърдечен произход. Предсърдното мъждене увеличава 5 пъти риска от исхемичен инсулт. При болни с ритъмно нарушение протичането на този вид мозъчни удари е по-тежко, смъртността - по-висока, инвалидизирането - два пъти по-често, рискът от рецидив - 4 пъти по-висок, в сравнение с хора без предсърдно мъждене. Продължителното ритъмно нарушение може да доведе до промени в сърдечните предсърдия, камерите, помпената функция на сърцето, а това да причини сърдечна недостатъчност.
За да се предотврати предсърдното мъждене, специалистите съветват да се води здравословен начин на живот, който включва рационално хранене, физическа активност (разходки, колоездене, плуване), правилно и пълноценно лечение на хипертонията, избягване на стреса, нормализиране на телесното тегло, преустановяване на тютюнопушенето, ограничена консумация на алкохол, кафе и сладки напитки.
Експертите препоръчват в седмичното меню поне два пъти да присъства риба, най-добре печена във фурна или на скара. Всекидневно трябва да се консумират плодове, зеленчуци, житни храни, а дневният прием на вода да е над един литър. Ако се появи сърцебиене или друг симптом при хора над 55 години, особено при тези с рискови фактори (високо кръвно налягане, сърдечно или белодробно заболяване, наднормено тегло, с лабораторни данни за нарушена мастна обмяна), се препоръчват редовни консултации с лекуващия лекар и стриктно спазване на наставленията.
Специалистът може да избира между две решения. Едната възможност е да се възстанови нормалният синусов ритъм - това става с прием на определени медикаменти, наречени антиаритмици, или с електрокардиоверсио. При определени обстоятелства обаче пациентът остава трайно с ритъмното си нарушение, но в много случаи се налага предписването на лекарства, които да осигурят желаната сърдечна честота. Необходимо е приемането на определен противосъсирващ медикамент, който да предотврати евентуалното образуване на кръвен съсирек в сърцето и да намали риска от мозъчен удар. Всички пациенти, които са с трайно предсърдно мъждене, трябва да вземат такова лекарство (приема се по схема, всекидневно и еднократно). Същата терапия може да се приложи и при хора, които често са ту в нормалния ритъм, ту в мъждене.