Честите цветни кошмари сигнализират за деменция
При възрастните хора, които често сънуват цветни кошмари, има повишен риск от развитието на болестта на Паркинсон. ...
Как да лекуваме децата без антибиотици?
Дори и най-малките могат да приемат хомеопатични медикаменти. Те пренастройват имунната система срещу честите инфекции на дихателните пътища Hосната кухина и гърлото предпазват дихателните пътища от болестотворните микроорганизми. ...
Cоята се използва като храна от дълги години. Но едва в последните десетилетия, благодарение на научните разработки, бе установено, че тя съдържа най-важните аминокиселини, които притежават незаменими качества за поддържане на човешкото здраве. Растението представлява висококачествена белтъчина, равностойна на животинските белтъчини. Съдържа изофлавони, които притежават естрогенно действие и не само че приличат в химическо отношение на естрогените, но и по механизъм на действие ги наподобяват, без да нещо общо със стероидите.
Знае се, че растителните естрогени притежават лъчепротективно действие. От соевите изофлавони по-съществено значение имат генистенът и дидзенът. Соевият протеин овизолат съдържа тези субстанции. В организма соевите изофлавони упражняват ясно изразено естрогенно действие, но спектърът им е значително по-широк. Системната употреба на соеви продукти от населението в Япония и Китай е една от причините за по-рядката заболеваемост от рак на гърдата, на простата и на дебелото черво.
Аналогични са данните и за сърдечно-съдовите заболявания в тези страни - тяхната честота е по-ниска в сравнение с европейските страни. Обяснението е, че соята е традиционна и ежедневна храна сред източните народи и спомага за извличането на холестерола от организма, като по този начин се елиминира развитието на холестеролови плаки. Изследванията показват, че при жени с повишено ниво на холестерола, след като се добави соев белтък към храната им,се наблюдава намаление както на общия, така и на лошия холестерол. Този ефект е изразен особено силно при лица с много високи стойности на холестерола. Доказано е и антиоксидантното действие на соята.
Генистенът предпазва клетките от вредното действие на свободните радикали. Фитоестрогените подобряват еластичността на съдовата стена на артериите. Този ефект се дължи на ензимат и розинкиназа. А известно е, че в много от раковите новообразувания се констатира повишена активност на тирозинкиназата. Оттук произтича логичният извод, че генистенът притежава цитостатичен (туморопотискащ) ефект и че употребата му е целесъобразна при онкоболни.
Нови проучвания показват, че генистенът пречи за образуването на нови кръвоносни съдове в туморната тъкан, без обаче да засяга нормалните клетки. Освен това генистенът противодейства на растежа на туморните клетки, като спира клетъчния цикъл и индуцира клетъчната смърт. Това дава основание да се смята, че генистенът може да бъде полезен в профилактиката на злокачествените новообразувания.