Заболяваниия на щитовидната жлеза

Заболяваниия на щитовидната жлеза

Природните средства облекчават менопаузата

Природните средства облекчават менопаузата

Билки и препарати от растителен произход премахват топлите вълни и нощните изпотявания ...

При фибромиалгията се засилва чувствителността за болка

При фибромиалгията се засилва чувствителността за болка

Фибромиалгията засяга цялото тяло, като усещането за болка е същото, както при грип. ...

Изключително остаряло и неадекватно е схващането, че, щом нищо не ни боли, значи сме здрави. Съвременната медицина е медицина на профилактиката. След направено проучване между 2500 души в страната се оказа, че 22% имат възли на щитовидната жлеза, 18% от жените имат тиреоидит на Хашимото и автоимунни нарушения, и отделно 4-5% - хипофункция, а 3-4% - хиперфункция на щитовидната жлеза.

Жените трябва да знаят, че в няколко етапа от живота им - около бременностите, ражданията и менопаузата, понякога и около пубертета, могат да се изявят здравословни проблеми и би било добре да си изследват щитовидната жлеза (с медицинско название тиреоидея).

Често след раждането настъпват прояви, които се наричат следродов тиреоидит. Той се изявява с различни симптоми на повишена функция на щитовидната жлеза, като изпотяване, отслабване, сърцебиене, увеличаване на щитовидната жлеза, нервна напрегнатост, понякога депресия. Обикновено тези прояви се дължат на факта, че е имало заболяване на жлезата преди бременността, например тиреоидит на Хашимото, а пациентката не е знаела. В следродовия период, когато организмът трябва да възстанови състоянието си отпреди забременяването, заболяването може да се манифестира. Освен това заболяванията на щитовидната жлеза, най-често свързани с нарушена функция, могат да доведат до спонтанни аборти и затруднения при забременяване. Обикновено едва след поредица от спонтанни аборти акушер-гинеколозите насочват пациентките към ендокринолог. Добре е всяка жена, която иска да има дете, към стандартните изследвания преди бременност да добави и тези на щитовидната жлеза, съветват специалистите. При автоимунните заболявания на жлезата, протичащи с повишена функция, стресът е един от отключващите моменти. Но стрес не означава само екстремно нервно напрежение при силна уплаха, преживяна катастрофа, смърт на близък. В такова състояние организмът може да изпадне и при рязко отслабване вследствие на строга диета. Бременността и раждането също са вид стрес за женския организъм.

Относно някои симптоми, насочващи към проблем с щитовидната жлеза, е косопада. Не само с това трябва да го свързваме, но винаги е добре да се изключи като причина тази жлеза. Както повишената функция на жлезата, така и понижената водят до косопад, който е обратим. Той се свързва и с други ендокринни нарушения, отнасящи се до функцията на половите и надбъбречните жлези. Локалната алопеция е един от белезите на автоимунно заболяване на щитовидната жлеза. При витилиго (обезцветяване на кожата под формата на бели петна на различни участъци от тялото) също е препоръчително пациентите да си изследват тази жлеза.

Друг симптом за проблем с щитовидната жлеза е постоянното сърцебиене - от събуждането сутрин и през целия ден. Сърцебиене означава учестен пулс над 80 удара в минута, а не просто да усещаме ударите на сърцето. И ако някой забележи, че пулсът му постоянно е 90-100 удара в минута, това е белег, на който трябва да се обърне внимание от кардиолог и ендокринолог. Преходното сърцебиене може да бъде предизвикано от много фактори - от най-малкия стрес, рязка промяна в температурата, физическо усилие. Но най-вече нервното напрежение ускорява сърдечната дейност.

Симптом, на който трябва да се бърне внимание, е отслабването. Характерно при заболяванията на щитовидната жлеза е, че то се наблюдава при запазен или повишен апетит, когато човек не е променил начина си на живот и хранене. Не става въпрос за 1-2 кг, а за 5-10 кг, и то за кратък период от време - месец-два. Това вече е алармиращ симптом. Но в медицината няма 100-процентови правила. Има пациенти, които въобще не променят теглото си, други дори го увеличават. Затова никой лекар не поставя диагноза по един симптом, трябват поне 3, подкрепени от изследване, което да потвърди съмненията ни.

Често пъти "богатата" информация в интернет се възприема като чиста монета. Рядкост са сайтовете, където има компетентна и адаптирана за пациенти информация. Във форумите пациенти споделят всичко, дори и лечението, което провеждат. Хората идват стресирани и объркани от информацията в интернет и очакват от специалиста да потвърди или отхвърли диагнозата, която те вече са си сложили. Затова специалистите не съветват пациентите сами да анализират симптомите и да си поставят диагноза. Много по-просто е да се правят профилактични изследвания, които личният лекар има пълномощията да назначава.

Заболяванията на щитовидната жлеза са изключително доброкачествени, успокояват лекарите. Много малък е процентът на раковите, но дори карциномът на щитовидната жлеза е един от най-доброкачествено протичащите. Повечето заболявания се лекуват цял живот, други - по няколко години, като имат склонност към рецидиви. Заболяванията на щитовидната жлеза  не застрашават живота на пациента, по-скоро малко го затрудняват. А защо засягат най-много жената? Все още не се знае със сигурност. Смята се, че е така заради критичните моменти, през които тя преминава през живота си, както и заради женските полови хормони.

Афтите се лекуват успешно с правилно подбрани препарати

Афтите се лекуват успешно  с правилно подбрани препарати

Афтите представляват малки повърхностни язвички по лигавицата на устната кухина с овална или кръгла форма. Дъното им има жълтеникав цвят и обикновено са обградени от яркочервена възпалена тъкан. ...

Вируси и локални инфекции причиняват полиневрити

Вируси и локални инфекции причиняват полиневрити

Полиневропатията представлява възпалително заболяване на периферната нервна система. При него могат да бъдат увредени коренчетата на нерва, непосредствено след излизането им от гръбначния мозък (радикулити) ...

Увеличената трета сливица понякога е опасна

Увеличената трета сливица понякога е опасна

Нарушеното дишане пречи на кърменето, хроничният недостиг на кислород се отразява неблагоприятно на растежа и развитието на организма. Операцията може да бъде избегната с помощта на нежната медицина ...

Симптоми и протичане на лаймската болест

Симптоми и протичане на лаймската болест

Лаймската болест, наричана още "кърлежова болест", се развива след ухапване от заразен кърлеж от вида Ixodes. ...

Лечение на бъбречнокаменна болест

Лечение на бъбречнокаменна болест

Бъбречната колика е най-тежкият и най-честият симптом при пациентите с уролитиаза (бъбречнокаменна болест). ...

Профилактика на бронхиалната астма

Профилактика на бронхиалната астма

Бронхиалната астма е често срещано заболяване, при което е налице алергично възпаление, засягащо бронхиалната стена. ...

Здравни теми

Деца

Лечение

Кожа

Стрес

Жени

Тийнейджър

Умора

Депресия

Витамини

Сърце

Имунитет

Любов

Мозък

Рак

Секс

Очи

Родител

Храна

Плодове

Бебе

Хормони

Хранене

Работа

Главоболие

Грип

Дете

Зъб

Отношения

Мед

Сън

Упражнения

Зеленчуци

Билки

Възпитание

Мъж

Инсулт

Рани

Психотерапия

Диабет

Инфаркт

Училище

Имунната система

Пикочен мехур

Семейство

Стави

Кръв

Антиоксиданти

Вируси

Кръвно

Сърбеж

Лице

Мотивация

Самочувствие

Психика

Масаж

Възраст

Влагалище

Венци

Болка

Диета

Гръбначен стълб

Уважение

Пубертет

Страх

Напрежение

Емоция

Инфекции

Зъби

Запек

Око

Повръщане

Крака

Гръб

Алергия

Температура

Тумор

Стомах

Стареене

Парене

Кал

Кариес

Кръвно налягане

Кашлица

Простата

Зъбен камък

Грижи

Спорт

Маска

Матка

Гадене

Зъбна плака

Холестерол

Бъбреци

Почивка

Компютър

Менопауза

Менструация

Бременност

Астма

Целулит

Приятелство

Море

Зелен чай

Мляко

Настинка

Общуване

Кръвоносен съд

Зависимост

Гърч

Диагностика

Безплодие

Ангина

Хемороиди

Слънце

Яйчници

Ученик

Зачервяване

Безсъние

Бръчки

Болести