Съчетанието от почивка, слънце и море се отразява добре на болните от псориазис

Съчетанието от почивка, слънце и море се отразява добре на болните от псориазис

Лечение на бъбречнокаменна болест

Лечение на бъбречнокаменна болест

Бъбречната колика е най-тежкият и най-честият симптом при пациентите с уролитиаза (бъбречнокаменна болест). ...

Лечение на ревматизъм с мeд

Лечение на ревматизъм с мeд

3 с.л. пресен сок от ряпа се смесва с 2 с.л. мед и 1 с.л. ракия - за разтривка; ...

Известен е фактът, че слънцето оказва благотворно влияние на болните от псориазис. Българската дерматологична школа има богата традиция в хелио- и таласотерапията (слънце- и морелечението). Тези форми на лечение са били основна тема в разработки на няколко поколения родни специалисти. Напоследък псориазисът се разглежда не като кожно заболяване, а като болест на целия организъм с преимуществено засягане на кожата и ставите. Установена е връзката му с наднорменото тегло, диабета, болестите на щитовидната жлеза и на сърдечно-съдовата система (исхемична болест на сърцето, хипертония и др.). Затова се счита, че псориазисът е полигенно, мултифакторно заболяване. Пациентите, които страдат от него, понякога развиват депресивни състояния, склонни са към злоупотреба с алкохол и към емоционални разстройства.

Псориазисът е хронично и често срещано заболяване. В резултат от нарушена кератинизация се наблюдава усилено делене на епидермални клетки. Измененията са локализирани предимно по откритите части на крайниците (най-вече лактите и коленете), тялото, половите органи, окосмената част на главата. По-рядко се засягат лицето, телесните гънки (подмишниците, подгръдните области на жените, слабините), дланите и стъпалата. Характерни обриви са зачервените папули, покрити със сухи сребристобели люспи. При пресните изменения цветът на папулите е бледорозов, а при по-старите - тъмночервено-синкав. Псориатичните обриви могат да се разрастват и от неколкомилиметрови (или сантиметрови) петънца постепенно да образуват плаки с различна големина. Понякога заболяването се разпростира върху кожата на цялото тяло (еритродермично състояние).

В България псориазисът се среща сравнително често, като по приблизителни данни от него боледуват над 90 000 души. Причините за заболяването още не са напълно изяснени. Съвременните учени застъпват най-вече генетичната теория.

В около 30% от клиничните случаи псориазисът възниква на базата на наследствено предразположение, като отключваща роля играят т. нар. провокиращи фактори.

Ако единият родител е с диагноза псориазис, възможността детето му да се разболее е 17-25%, а когато и двамата родители боледуват, рискът се покачва до 75%. Заболяването може да се появи във всяка възраст, но най-често засяга хора между 11 и 45 години. Съществува определен вид псориазис, който започва в юношеството. Друг тип пък се среща в детска възраст - обикновено той се асоциира с инфекции на горните дихателни пътища (ангини, стрептококови инфекции). Най-често разпространената форма на псориазиса е плакатният тип, или псориазис вулгарис. Това е ограничена форма, която се проявява предимно по местата, подложени на натиск и триене. Състоянието на болния обаче може да се влоши значително в резултат на неподходящо лечение, при съпътстващо заболяване, при подлагане на прекомерен стрес или употреба на някои медикаменти.

Изключително важно е да се знае, че псориазисът не е заразен.

Често пациентите са се обръщали с молба за документ, който да им гарантира спокойствието и комфорта на околните. Невинаги най-тежката форма на псориазис уврежда в най-голяма степен качеството на живот на болния.

Съвременните средства за лечение, които в момента се лансират в световен мащаб, са биологичните препарати. Те се намесват в различни звена на имунната система. Някои от тях потискат възпалителните медиатори. По този начин медикаментите селективно атакуват различни компоненти на имунната система с цел да се прекъсне натрупването на лимфоцитите в псориатичния филтрат и заболяването да се повлияе чисто патогенетично. Тези биологични средства се появиха през последните 10 години. В САЩ са регистрирани 5 препарата, одобрени от тяхната Агенция за храните и лекарствата (FDA - Food and Drug Ad- ministration). Проучванията и тестовете на медикаментите от ново поколение продължават, защото има много неизвестни, свързани най-вече с дългосрочните им странични ефекти.

Увеличената трета сливица понякога е опасна

Увеличената трета сливица понякога е опасна

Нарушеното дишане пречи на кърменето, хроничният недостиг на кислород се отразява неблагоприятно на растежа и развитието на организма. Операцията може да бъде избегната с помощта на нежната медицина ...

Как се мият зъби на дете

Как се мият зъби на дете

Денталните лекари препоръчват на децата да поставят върху четката топче паста с големината на грахово зърно. Те трябва да я движат хоризонтално, вертикално и най-вече кръгообразно - сякаш пушек се вие от коминче. ...

Лечението на коклюш

Лечението на коклюш

То е симптоматично, в домашни условия, освен при най-малките бебета. Прилагат се макролидни антибиотици. Педиатрите предписват едновременно и анти-алергични средства. От години пациентите не се изолират чрез карантина ...

Лечение с билки на острия бронхит

Лечение с билки на острия бронхит

Добавени към основната терапия на заболяването, те спомагат за облекчаване на кашлицата и на възпалението ...

Лечение с пчелен мед и пчелни продукти

Лечение с пчелен мед и пчелни продукти

Анемия: 100 г бадеми с 60 г мед; 30 г пчелен прашец и 250 г мед; мляко с мед 4:1; боровинки с мед. Ангина: чай, мед и лимон; инхалации с мед. ...

Видове подвижни протези за зъби

Видове подвижни протези за зъби

Подвижното протезиране е лесен, бърз и сравнително евтин метод за възстановяване на липсващи зъби. ...

Здравни теми

Деца

Лечение

Кожа

Стрес

Жени

Тийнейджър

Умора

Депресия

Витамини

Сърце

Имунитет

Любов

Мозък

Рак

Секс

Очи

Родител

Храна

Плодове

Бебе

Хормони

Хранене

Работа

Главоболие

Грип

Дете

Зъб

Отношения

Мед

Сън

Упражнения

Зеленчуци

Билки

Възпитание

Мъж

Инсулт

Рани

Психотерапия

Диабет

Инфаркт

Училище

Имунната система

Пикочен мехур

Семейство

Стави

Кръв

Антиоксиданти

Вируси

Кръвно

Сърбеж

Лице

Мотивация

Самочувствие

Психика

Масаж

Възраст

Влагалище

Венци

Болка

Диета

Гръбначен стълб

Уважение

Пубертет

Страх

Напрежение

Емоция

Инфекции

Зъби

Запек

Око

Повръщане

Крака

Гръб

Алергия

Температура

Тумор

Стомах

Стареене

Парене

Кал

Кариес

Кръвно налягане

Кашлица

Простата

Зъбен камък

Грижи

Спорт

Маска

Матка

Гадене

Зъбна плака

Холестерол

Бъбреци

Почивка

Компютър

Менопауза

Менструация

Бременност

Астма

Целулит

Приятелство

Море

Зелен чай

Мляко

Настинка

Общуване

Кръвоносен съд

Зависимост

Гърч

Диагностика

Безплодие

Ангина

Хемороиди

Слънце

Яйчници

Ученик

Зачервяване

Безсъние

Бръчки

Болести