Пъпешът прочиства бъбреците и сваля килограми
Пъпешите са богати навитамин С. В оранжевите сортове има повече витамин А, а в зелените и белите - калий. Този вкусен плод съдържа средно от 4,6 до 15% захари, до 4,5% пектинови вещества, витамини – Е, от група В и др. От 100 г плод получаваме 54 кал ...
Диагностика и причини за хъркането. Опасно ли е хъркането?
За диагностициране на състоянието се използват апарати, наречени полисомнографи. Необходимо е апаратът да е закрепен за човека 24 часа, за да може да се регистрира колко време е паузата, в която той не диша през нощта. ...
След специфична обработка на зъбите, предложена от професора по химия Игор Соколов и неговия асистент Рейви Джейкуод от университетския център за съвременни технологии "Кларксън" в щата Ню Йорк, бактериите биват буквално "изпързаляни" от емайла.
За да бъдат защитени зъбите от вредното въздействие на микроорганизмите, учените предлагат да се прави ултратънко почистване на зъбната повърхност с помощта на силициеви наночастици. Подобна протективна технология е била прилагана в денталната медицина и по-рано, но никой досега не се е досетил да използва за полиране миниатюрни частици.
Соколов и Джейкуод леко променили прилаганата в полупроводниковата промишленост методика за полиране на повърхности (а именно метода на химическата механична планаризация). Новата технология позволява безопасно да се изглаждат всички неравности по повърхността на човешките зъби до наноразмери. Благодарение на това бактериите, попадащи през деня върху зъбите, се "плъзгат" по тях, без да имат възможност да се закрепят закаквотои да било.
В резултат такива чести възбудители на кариеса като Streptococcus mutans не успяват да подрият здравето на зъбите (да ги отмие от повърхността може практически всяка напитка).
Резултатите от изследването на химиците са публикувани в "Journal of Dental Research" и в прес-релиза на университета.