Pазширени вени рисковите фактори, лечението и профилактиката

Pазширени вени рисковите фактори, лечението и профилактиката

Медът е полезен и при ракови заболявания

Медът е полезен и при ракови заболявания

Рак: Смес на сок от моркови и мед е радикално природно средство за профилактика на рака - пие се с мляко 5 пъти дневно; ...

Сухата кожа може да причини дерматит

Сухата кожа може да причини дерматит

Hякои болести или състояния влияят особено силно на вида на кожата. Сред тях е ихтиозата, за която е характерна по-бързата поява на мъртви епителни клетки, образуващи дебели люспи. Заболяванията на щитовидната жлеза ...

"Pазширени вени" е популярното название на хроничната венозна недостатъчност. Тя е прогресиращо заболяване, което преминава през 7 стадия - от 0 до 6. Сърбеж, изтръпване и мравучкане, болки, парене, подуване и тежест в краката, както и схващането им нощем са началните симптоми. Именно тогава трябва да се потърси помощ от специалист, за да се спре прогресията на болестта.

През първия стадий по кожата вече се виждат малки разширени капилярчета и вени (до 1-2 мм). Истинските разширени вени се изявяват през втория стадий. В третия на фона им се получават постоянни отоци. За четвъртия стадий е характерна промяна в цвета на кожата, която придобива кафеникав оттенък. През петия започват да се отварят т. нар. атонични рани (или венозни язви), от които след заздравяването им остават белези. Шестият стадий е на незаздравяващите с години рани.

Рисковите фактори за хроничната венозна недостатъчност са различни. При немалък процент от болните съществува наследствена предразположеност; има цели родове, които страдат от разширени вени. Дефект в клапния апарат на вените, при който венозната кръв не минава през клапите и тя се връща обратно, води до повишаване на налягането в долните крайници и до разширени вени. Но от значение е и начинът на живот, подчертава специалистът. Хроничната венозна недостатъчност е сред болестите на цивилизацията, защото за появата Лечението на разширените вени зависи от стадия на заболяването.

От началния до последния са наложителни промени в начина на живот, като се отстранят рисковите фактори, които подлежат на повлияване - излишното тегло, продължителното обездвижване и др. Предписват се подходящи медикаменти за вътрешна употреба. През първия и втория стадий може да се приложи склерозираща терапия на малките разширени венички, която веднага ги свива. От втория стадий нататък се препоръчва носенето на ластично-компресивни превръзки и чорапи през есента и зимата. До настъпването на третия стадий се провежда и локално лечение.

Само специалистът може най-точно да определи каква съставка трябва да съдържа мазилото в конкретния случай. Оперативно лечение се прилага от втория стадий нататък. Съвременните методи са радиофреквентната и лазерната венозна аблация. Чрез тях се изгаря вътрешният слой на разширената вена и тя остава в тялото като въже. При класическата операция вената се изважда. Съдовият хирург преценява кой от тези методи е подходящ при дадения пациент. Понякога се комбинират 2-3 терапевтични подхода. Тактиката е тази, която гарантира успеха на лечението, казва авторитетният специалист по съдова хирургия и ангиология.

Специални упражнения за "Pазширени вени"

От легнало положение

1. Правете енергични движения с долните крайници като при каране на колело (15-20 пъти).
2. Извършвайте кръстосване и разкръстосване на изпънатите долни крайници, подобно на ножица (10-15 пъти).
3. Описвайте малки кръгове с изпънати долни крайници (до 10 пъти)
4. Сгъвайте и разгъвайте пръстите на ходилата при леко повдигнати и изпънати долни крайници (до 20 пъти).

В изправено положение

5. Ходете на пети 30 секунди.
6. Повдигайте се на палци (10-15 пъти).
7. Пристъпвайте от палци на пети и обратно (10-15 пъти)
8. При събрани пети разтваряйте встрани и прибирайте ходилата (10-15 пъти).

Профилактика за "Pазширени вени"

Движете краката си при всеки удобен момент. Когато работата ви изисква продължително седене или стоене в изправено положение, правете кратки почивки, като се разхож- дате или извършвате кръгообразни движения с краката. Раздвижването на краката и късите разходки на равномерни интервали от време са наложителни и при продължителни пътувания с кола, влак или самолет.

Изберете подходящ спорт. Извършвано редовно и с подходящи обувки, ходенето е най-доброто упражнение за благоприятстване движението на кръвта във вените. Спортувайте плуване, бягане, каране на колело, танци. Спортове като тенис, хандбал, баскетбол не се препоръчват, тъй като водят до разширяване на вените.

Избягвайте продължителното излагане на топлина, защото тя предизвиква разширение на вените. Поради това продължителното излагане на слънце, използването на топла коло-маска, горещите вани и сауни трябва да се избягват.

Завършвайте вечерния си тоалет със студен душ на краката в посока отдолу нагоре. Той подобрява венозната функция и намалява чувството на болка и тежест в краката.

Преодолейте запека и намалете излишните килограми. Запекът и наднорменото тегло причиняват повишено венозно налягане и могат да бъдат предотвратени с богата на фибри диета (плодове, зеленчуци, пълнозърнест хляб), повишен прием на течности (около 1,5 литра вода на ден) и ограничен прием на мазнини, тлъсто месо, кафе, алкохол.

Носете свободни дрехи. Твърде тесните панталони, корсети, колани и пр. притискат вените и възпрепятстват венозното оттичане.

Избирайте обувки с подходяща височина. Избягвайте равните подметки, както и токчета, по-високи от 5 см. Стремете се да носите обувки с ток между 3 и 5 см.

Спете с поставени на високо крака. Повдигането им на височина 10-15 см пo време на сън намалява венозния застой, като благоприятства венозното оттичане към сърцето.

Масажирайте краката си възможно по-често. Започвайте от ходилата и продължавайте във възходяща посока.

Ако почувствате болка и тежест в краката, подуване на глезените или вените на краката станат видими, посетете вашия личен лекар, за да може хроничната венозна болест да се диагностицира рано и своевременно да ви бъдат предложени превантивни мерки и лечение. Кажете на вашия лекар, ако сте бременна или използвате хормонална терапия, тъй като и в двата случая венозните симптоми могат да се влошат.

Ритъмни нарушения на сърцето или т.нар. предсърдното мъждене

Ритъмни нарушения на сърцето или т.нар. предсърдното мъждене

Около 10-15% от хората с този проблем нямат специални оплаквания ...

При фибромиалгията се засилва чувствителността за болка

При фибромиалгията се засилва чувствителността за болка

Фибромиалгията засяга цялото тяло, като усещането за болка е същото, както при грип. ...

Медът лекува болести

Медът лекува болести

Пчелният мед е уникален продукт, но най-уникалният му вариант е българският мед, защото у нас пчелите събират нектар предимно отбилки. Благодарение на това нашият мед съчетава две биологично активни начала. ...

Преждевременната еякулация - причини и лечение

Преждевременната еякулация - причини и лечение

Преждевременната еякулация е широко разпространено сексуално нарушение, което се определя като настъпваща еякулация при минимална стимулация до, по време или скоро след проникване и започване на половия акт ...

Терапия на детската церебрална парализа

Терапия на детската церебрална парализа

Необходими са комплексните усилия на лекари, физиотерапевти, кинезитерапевти, психолози, логопеди. ...

Алое Вера - действа като биогенен стимулатор

Алое Вера - действа като биогенен стимулатор

Древните медици са препоръчвали при главоболие и лош апетит разходки на открито и прием на малки дози алое. Индийските мъдреци и античните атлети са използвали общоукрепващите свойства на алоето. ...

Здравни теми

Деца

Лечение

Кожа

Стрес

Жени

Тийнейджър

Умора

Депресия

Витамини

Сърце

Имунитет

Любов

Мозък

Рак

Секс

Очи

Родител

Храна

Плодове

Бебе

Хормони

Хранене

Работа

Главоболие

Грип

Дете

Зъб

Отношения

Мед

Сън

Упражнения

Зеленчуци

Билки

Възпитание

Мъж

Инсулт

Рани

Психотерапия

Диабет

Инфаркт

Училище

Имунната система

Пикочен мехур

Семейство

Стави

Кръв

Антиоксиданти

Вируси

Кръвно

Сърбеж

Лице

Мотивация

Самочувствие

Психика

Масаж

Възраст

Влагалище

Венци

Болка

Диета

Гръбначен стълб

Уважение

Пубертет

Страх

Напрежение

Емоция

Инфекции

Зъби

Запек

Око

Повръщане

Крака

Гръб

Алергия

Температура

Тумор

Стомах

Стареене

Парене

Кал

Кариес

Кръвно налягане

Кашлица

Простата

Зъбен камък

Грижи

Спорт

Маска

Матка

Гадене

Зъбна плака

Холестерол

Бъбреци

Почивка

Компютър

Менопауза

Менструация

Бременност

Астма

Целулит

Приятелство

Море

Зелен чай

Мляко

Настинка

Общуване

Кръвоносен съд

Зависимост

Гърч

Диагностика

Безплодие

Ангина

Хемороиди

Слънце

Яйчници

Ученик

Зачервяване

Безсъние

Бръчки

Болести