Лечение с билки на острия бронхит
Добавени към основната терапия на заболяването, те спомагат за облекчаване на кашлицата и на възпалението ...
Инфарктът и лечението му в кардиологично отделение
Първата задача на кардиолога е да постави началната "работна диагноза" при приемането на болния. ...
Гърчът е неволево съкращение на една или повече мускулни групи със или без загуба на съзнанието.
Когато той обхване цялата мускулатура, детето неконтролирано свива и разпуска крайниците си, лицето се обхваща от гримаси, очите се обръщат нагоре и съзнанието се помрачава. На устата може да се появи пяна, езикът да се прехапе. В най-тежките случаи детето се изпуска по малка, дори и по голяма нужда. При инфекциозното заболяване тетанус гърчовете обхващат всички мускули, затова тялото се изпъва като струна, вратът и долната челюст се сковават, но съзнанието остава запазено. Подобни гърчове може да настъпят и поради ниско ниво на калций в кръвта.
Гърчовете се дължат на дразнене на моторните клетки и центрове в главния мозък от инфекциозни причинители, много висока температура, различни отрови (химични, медикаментозни, растителни и др.) При епилепсия те са вследствие от прекарани родови травми, от възпаление на мозъчните ципи и на самия мозък, а в някои случаи се открива наличие на фамилна обремененост.
Фебрилните гърчове се появяват при висока температура.
Характерни са за възрастта от 1 до 4 години. Наблюдават се у деца с по-чувствителна нервна система, при повишаване на температурата над 39 градуса вследствие на някаква инфекция. Обхващат всички мускулни групи, включително тези на лицето. Детето губи съзнание, но след спирането на гърча идва на себе си. Обикновено болното не се изпуска по нужда. При ново повишаване на температурата, но при друго заболяване, детето може отново да изпадне в гърч, затова родителите трябва да имат готовност. Дете, което вече е изпадало във фебрилен гърч, при всяко заболяване, съпроводено от висока температура, трябва да приема препоръчаните от лекаря дози амидофен, парацетамол и др., а понякога и малка доза сънотворно.
Епилептичните гърчове биват малки и големи, а честотата им е от веднъж годишно до всекидневно.
Обикновено те настъпват без никакъв повод, но в единични случаи са провокирани от повишаване на температурата. По-големите деца усещат настъпването на припадъка и се опитват да паднат на безопасно място. Понякога обаче обстановката може да крие много рискове - печка, съд с вряла вода и т.н.
Родителите трябва да наблюдават добре своето дете по време на припадъка, за да осведомят лекаря колко висока е била температурата преди пристъпа, кои мускулни групи са участвали, имало ли е загуба на съзнание, колко е продължил гърчът, дали идването в съзнание е настъпило веднага след гърча, или детето е изпаднало в продължителен сън (характерен е за епилепсията, както и изпускането по нужда).
Продължителността на гърчовете е различна в зависимост от техния причинител. Някои са краткотрайни и отминават бързо, без да оставят следа. Други са по-продължителни и изискват задълбочено наблюдение и своевременно лечение.
Ето как трябва да реагират родителите, ако детето изпадне в гърч:
Запазете самообладание - на практика не съществува опасност за живота по време на гърч.
Разкопчайте дрехите на детето и освободете от тях шията, за да не пречат на дишането.
Докато трае гърчът, не се опитвайте нито да свестявате болното, нито да му давате вода или лекарство заради опасността да попаднат в дихателните пътища.
Не пъхайте лъжица или друг предмет между зъбите - има опасност от счупване на зъб.
При повръщане обърнете страдащия в странично положение, за да не попаднат изхвърлени материи в дихателните пътища.
Ако вече имате опит, можете да вкарате в ануса свещичка диазепам.
Извикайте "Бърза помощ". Ако гърчът е стихнал, преди лекарят да е дошъл, транспортирайте детето до лекарски кабинет или до болница.
Гърчовете в детската възраст изискват спешна намеса - изглеждат драматично и самолечението е нежелателно.