Рехабилитация при счупване, инфаркт и инсулт

Рехабилитация при счупване, инфаркт и инсулт

Защо трябва да внимаваме с антибиотиците

Защо трябва да внимаваме с антибиотиците

Oткриването на антибиотиците дава силен тласък в борбата с бактериалните инфекции. ...

Неоперативен метод избавя от хемороиди

Неоперативен метод избавя от хемороиди

B днешно време проблемът с хемороидите е много актуален - той засяга около 30 процeнта от възрастното население. ...

Pехабилитация означава връщане към обичайния начин на живот и на нормалното здравословно състояние след травма или прекарано тежко заболяване.

През последните години интересът към лечебното възстановяване значително се засили и у нас. То включва пакет от процедури, които за жалост не дават бързи резултати, но пък вече постигнатите са трайни и стабилни във времето.

Рехабилитацията бива първична (ранна) и вторична (късна) - разграничават я двата етапа на терапевтичната програма. Ранната се провежда веднага след настъпилата травма или заболяване. Тя засяга първите 10-15 дни до 1 месец след заболяването. За късна фаза говорим след 3-ия месец. Рехабилитацията трябва да върви успоредно с другите терапевтични методи. Например при счупване с направена имобилизация (гипс, лунгета) пациентът трябва да се лекува от ортопед или травматолог, като паралелно се провежда рехабилитация. Ранната може да третира далечната мускулатура и далечните стави, а след свалянето на гипса да се продължи с раздвижване на засегнатия участък. Почти няма заболяване, при което да не може да се приложи рехабилитация. Изключение правят някои декомпенсаторни състояния, онкологични и автоимунни заболявания.

Правилно проведената рехабилитационна програма, съчетана с медикаментозна или друг вид терапия, може да съкрати периода на самото лечение. Става въпрос за двойно, а понякога и тройно ускорен оздравителен процес. На практика пациентът се връща по-рано и по-пълноценно към нормалния си начин на живот. От друга страна, ако не се започне провеждане на ранна рехабилитация при счупване, има риск обемът на раздвижване да е по-малък (т.е. да няма пълно възстановяване), да се получи хипотрофия на мускулатурата и лечението да се проточи дълго време.

Много е важно да се определи точно кога да започне прилагането на програмата. Работи се ръка за ръка с тесни специалисти. Именно те дават зелена светлина за началото на ранната възстановителна фаза, която може да подготви организма на болния така, че впоследствие той адекватно да посрещне връщането към нормалното състояние. При имобилизирана колянна става например се започва с работа за далечните мускули и за общия статус - кръвообращение, циркулация. След свалянето на гипса целенасочено се раздвижва самата колянна става.

След тежки състояния, като инфаркт и инсулт, пациентите не биха се възстановили напълно без правилно проведена рехабилитационна програма. Разбира се, не става дума за панацея, но е факт, че се подпомага оздравителният процес. Ранната рехабилитация започва в леглото на пациента, след това се полагат усилия за изправянето на крака и раздвижването му - първи стъпки, упражнения за периферия и др. Състоянието на болния се обсъжда от кардиолог (или невролог), физиотерапевт и кинезитерапевт. Екипът от специалисти изготвя индивидуална рехабилитационна програма, която се изпълнява стъпка по стъпка. В късната фаза, след като вече е постигнато някакво възстановяване, пациентът трябва да поддържа състоянието си, за да не допуска рецидиви (нов инфаркт, инсулт или др.)

Вторичната рехабилитация не е интензивна - провежда се 2-3 пъти седмично. Изразява се в разходки или плуване с точно определено времетраене. Тя би могла да се превърне в двигателен ритъм, който да се настани трайно в начина на живот на пациента, стига натовaрванията да бъдат добре преценени и дозирани от лекар. Съществува клинична пътека за рехабилитация на всички неврологични и ортопедични заболявания. Дават се направления и за специализираните клиники (болници за долекуване). Там терапията цялостно се завършва, след което болните получават напътствия за здравословен начин на живот в домашни условия.

Рехабилитацията се основава на съчетание от преработени естествени фактори - движение (застъпено от кинезитерапията), което е присъщо за човека; дихателни упражнения и др. Отделните компоненти обаче са съчетани в определена дозировка и това дава лечебен ефект. Рехабилитацията, комбинирана с друг вид терапия, освен че може да съкрати времето за възстановяване, може и да намали в пъти дозировката на медикаментите. Докато се провежда възстановителната програма, често се налага да се сведе приемането на лекарствата почти до минимум, а в някои случаи и напълно да се изключат. Това е много важно, като се има предвид, че медикаментите имат странични действия. Понякога рехабилитационният процес отлага във времето и дори премахва необходимостта от оперативна интервенция.

Целулит! Как да се справим?

Целулит! Как да се справим?

Отслабването чрез здравословна диета и редовни упражнения е може би най-ефикасният начин за лечение на целулита. Заздравяването на мускулите на бедрата и ханша е в състояние да подобри вида на кожата на тези места. ...

Видове подвижни протези за зъби

Видове подвижни протези за зъби

Подвижното протезиране е лесен, бърз и сравнително евтин метод за възстановяване на липсващи зъби. ...

Рецепти за апитерапия - лечение с мед

Рецепти за апитерапия - лечение с мед

Лечението с мед и пчелни продукти се нарича апитерапия. Няколко рецепти за домашно приложение. При заболявания на дихателните пътища големият може да се прилага инхалации с мед. Но всеки може да си ги прави и сам, като използва най-обикновен чайник. ...

Лечение на плешивост с мед

Лечение на плешивост с мед

При начални форми на оплешивяване - смес от 1 жълтък и по 1 с.л. сок от чесън, от бреза и от алое се втрива в кожата на главата. ...

Лечение с билки на острия бронхит

Лечение с билки на острия бронхит

Добавени към основната терапия на заболяването, те спомагат за облекчаване на кашлицата и на възпалението ...

Причините за синуита и методи за лечение

Причините за синуита и методи за лечение

През последните години темата за синуита е много дискутирана сред медицинската общност. Правилното наименование на възпалението на околоносните кухини е "синуит" (лат. sinuitis), а не "синузит". ...

Здравни теми

Деца

Лечение

Кожа

Стрес

Жени

Тийнейджър

Умора

Депресия

Витамини

Сърце

Имунитет

Любов

Мозък

Рак

Секс

Очи

Родител

Храна

Плодове

Бебе

Хормони

Хранене

Работа

Главоболие

Грип

Дете

Зъб

Отношения

Мед

Сън

Упражнения

Зеленчуци

Билки

Възпитание

Мъж

Инсулт

Рани

Психотерапия

Диабет

Инфаркт

Училище

Имунната система

Пикочен мехур

Семейство

Стави

Кръв

Антиоксиданти

Вируси

Кръвно

Сърбеж

Лице

Мотивация

Самочувствие

Психика

Масаж

Възраст

Влагалище

Венци

Болка

Диета

Гръбначен стълб

Уважение

Пубертет

Страх

Напрежение

Емоция

Инфекции

Зъби

Запек

Око

Повръщане

Крака

Гръб

Алергия

Температура

Тумор

Стомах

Стареене

Парене

Кал

Кариес

Кръвно налягане

Кашлица

Простата

Зъбен камък

Грижи

Спорт

Маска

Матка

Гадене

Зъбна плака

Холестерол

Бъбреци

Почивка

Компютър

Менопауза

Менструация

Бременност

Астма

Целулит

Приятелство

Море

Зелен чай

Мляко

Настинка

Общуване

Кръвоносен съд

Зависимост

Гърч

Диагностика

Безплодие

Ангина

Хемороиди

Слънце

Яйчници

Ученик

Зачервяване

Безсъние

Бръчки

Болести