Мононуклеозата – болестта на целувката
Инфекцията се причинява от вируса на Епщайн-Бар и засяга предимно млади хора. И нежната медицина може да помогне за лечението на това тежко заболяване. ...
Честите цветни кошмари сигнализират за деменция
При възрастните хора, които често сънуват цветни кошмари, има повишен риск от развитието на болестта на Паркинсон. ...
С помощта на "нежната медицина" се повлияват не само специфичните алергични оплаквания, но и реакцията на организма като цяло.
Cтрадащите от сенна хрема обикновено се оплакват от често кихане, от водниста и бистра хрема, от чувство за парене и сърбеж в очите и носа, от подуване на клепачите, от спастична кашлица и др. Те се появяват в периода на цъфтеж на дърветата и тревите. В по-тежките случаи могат да се наблюдават и прояви на задух, който се дължи предимно на спазъм на дихателните пътища.
Конвенционалните лекарствени средства, използвани за лечение на сенната хрема, потискат в една или друга степен алергичните прояви. Но те не стимулират организма сам да преодолее съществуващия в него дисбаланс по отношение на отделянето на вещества, предизвикващи алергична реакция, и на вещества с противоалергично действие. Друг недостатък на тези медикаменти е, че много от тях могат да окажат сериозни странични въздействия, особено ако се приемат по-дълго.
Коренно нов подход в лечението на алергичните заболявания (в това число и на сенната хрема и на бронхиалната астма) предлага хомеопатията. На ужилените от пчела например лекарите хомеопати предписват за лечение пчелна отрова под формата на хомеопатичен медикамент, т.е. пчелна отрова в много високо разреждане. По такъв начин тя не би могла да причини каквато и да било алергична реакция, но попаднала в организма, бива разпозната като чужда за него и стимулира ответна реакция за неутрализирането Клинични проучвания в лабораторни условия доказват, че хомеопатични медикаменти като Апис Мелифика, Пумон Хистамин и др. стабилизират мембраните на клетките, които са главните виновници за алергична реакция, и по този начин се предотвратява отделянето от тях на алергични вещества.
А ето и някои от най-често използваните хомеопатични лекарства за лечение на сенната хрема :
Алиум Цепа. Това хомеопатично лекарство, получено от кромид лук, повлиява оплакванията, подобни на тези, които провокира беленето на лука: сълзене от очите и обилна, водниста, пареща хрема, съпроводена от често кихане.
Еуфразия. Най-подходящ е за лечение на обилно, дразнещо сълзене от очите, съпътствано от силно зачервяване на роговицата и конюнктивите и дори от възпаление и оток на клепачите. Възможно е да има и недразнеща хрема.
Нафталинум се препоръчва за лечение на сенна хрема, когато и сълзенето от очите, и секретите от носа са силно дразнещи и когато те се съпровождат от спастична кашлица.
Арсеникум Албум. Неговата употреба е оправдана, когато възпалението на лигавиците е драстично силно изразено и е налице силно зачервяване на очите и на носната лигавица, придружено от чувство за парене.
Сабадила е подходяща за лечение, ако кихането и секрецията от носа са придружени от свръхчувствителност към миризмата на цветя и от чувство за гъделичкане по свода на небцето.
Апис Мелифика се прилага при запушване на носа, дължащо се на оток на носната лигавица и особено ако има и оток на конюнктивите и клепачите.
В зависимост от степента на изразеност на алергичните симптоми от гореизброените медикаменти се приемат по 5 гранули два до шест пъти дневно в разреждане 5 или 9 СН. (Единствено за Апис Мелифика е препоръчително разреждането да бъде 15 СН.)
Ако изпитвате затруднение при избора на подходящия за вас хомеопатичен медикамент или ако неговото прилагане не доведе до очаквания резултат, не отлагайте консултацията с лекаря хомеопат. Той ще избере хомеопатично лекарство, което да влияе не само на съответните алергични оплаквания, но и на реакцията на организма като цяло. Само по този начин може да се постигне ефективен и траен контрол на алергичната реакция.