Лечение на херпесните инфекции
Херпесните инфекции покосяват както и хора с намалени защитни сили, така и новородени бебета. ...
Хрянът, ряпата и зелето не прощават на микробите
Действие върху широк спектър болестотворни причинители органичните глюкозиди, както сулфидите, съдържат сяра, на която се дължат техните специфични миризма и вкус. Подобно на сулфидите те упражняват силно противомикробно действие ...
Чувство на дискомфорт, тъпа или остра болка в областта на дясното подребрие ви измъчва често пъти около половин час след прием на мазна храна?
Много е възможно да страдате от жлъчна дискинезия. Това е често срещано състояние, което е по-скоро симптом, отколкото заболяване по своята същност. Може да се дължи на камъни в жлъчния мехур, остър или хроничен панкреатит и други нарушения в храносмилателната система. Всъщност дискинезията включва широк спектър от разстройства. Когато жлъчният мехур работи правилно, той съхранява жлъчка, образуваща се в черния дроб. Преминавайки през общия жлъчен канал, тя достига до тънките черва, за да участва в процеса на храносмилане. Ако жлъчката не може да се отдели от мехура или не може да премине през канала поради запушване, тя се връща назад и предизвиква дискинезия. Възможно е пътят дa e зaпyшeн от жлъчни кaмъни.
Камъните в жлъчката ce получават при прекомерни количества холестерол в жлъчкaтa, които кристализират.
Образуванията може да са миниатюрни, с размера на песъчинки, или значително по-големи. Нежният пол е по-уязвим - при всяка пета жена над 40-годишна възраст се откриват жлъчни камъни. Мъжете боледуват по-рядко, но по-тежко, с чести усложнения.
Жлъчната дискинезия обикновено се провокира от емоционално и психическо напрежение или от хормонални промени, без да е налице органично заболяване. В основата е дисбаланс на вегетативната нервна система. А за да започне жлъчката да се бунтува, е достатъчно дори малко вълнение, предизвикано от негативни чувства. Освен неприятните емоции, рискови фактори са заседналият начин на живот, злоупотребата с алкохол и нездравословното хранене.
За преодоляване на първоначалните кризи може да се приложи следната ефикасна рецепта: смесват се 200 г екстракт от шипка и сокът от 3 лимона. Приема се по 1 с.л. на гладно сутрин и на обед в продължение на две-три седмици. Успоредно с това трябва да се спазват някои ограничения. От менюто е необходимо да се изключат пушени меса и колбаси, мазни тестени изделия, пикантни подправки, спиртни напитки. Успокояващо действа растително-млечната храна, месо без тлъстини, риба, натурални сокове. Ако взетите мерки не помогнат, се пристъпва към по-радикално лечение, каквото е операцията. Т.нар. холецистектомия е една от най-безопасните и често провеждани интервенции. В днешно време тя се извършва по безкръвен начин чрез лапароскопия. Този метод е изключително щадящ и скъсява значително времето за възстановяване след операцията.
Съществено място в профилактиката на жлъчната дискинезия заема спазването на диета, бедна на мазнини, пикантни подправки, кафе, алкохол и газирани напитки.