Лечение на хепатит с мед
Приема се преди хранене. Заедно с това два пъти дневно под езика се поставя пчелно млечице, колкото грахово зърно. Курсът на лечение от 45 дни ...
Връзката между високото кръвно и бъбречните заболявания
Bисокото кръвно налягане (артериалната хипертония) е глобален здравен проблем и прогнозите са, че през следващите години ситуацията ще продължи да се влошава, предупреждават специалистите. ...
Oтровните насекоми (оси, стършели, пчели) жилят най-вече по време на големите горещини, като инжектират болезнени и токсични отрови в жертвата си през своето жило. Пчелите например оставят жилото си и прикрепения към него сак с отрова на мястото на ужилването. Токсичната течност продължава да се оттича от сакчето, докато то се изпразни напълно или се извади жилото.
При ужилване от отровни инсекти винаги има болка на пострадалото място, както и зачервяване и подуване, които могат да бъдат с размер до 30 см около точката на ужилване. Отровата съдържа протеини (белтъци) и други вещества. Те биха могли да бъдат спусък за избухване на алергични реакции. Става дума за появяване на уртикариален обрив по цялата кожа, зачервяване и подуване далеч от мястото на ужилването. При хора с изявена алергия тези реакции могат бързо да прогресират, дишането да се затрудни, да се появи "свирене" на гърдите, затруднено гълтане, подуване на лицето, задушаване, срив в сърдечно-съдовата система, т.е. развитие на анафилактичен шок и летален изход до 30 минути след инцидента. Ужилването по езика може да доведе до смърт от задушаване поради оток. Стършелите могат да причинят бъбречна недостатъчност и увреждане на мускулната тъкан.
Ето как и сами можете да извадите жилото на насекомото:
1. В съседство с жилото поставете тъпата част на острието на кухненски нож. Натиснете и задвижете ножа през жилото. По този начин жилото се отстранява, без да се инжектира повече от отровата, което би могло да се случи, ако действате с пръсти (нокти) или с пинсета. Освен нож може да използвате и ръба на дебитна (кредитна) карта.
2. Ужиленото място измийте със сапун и вода.
3. Поръсете със сода бикарбонат (хлебна сода), за да се неутрализира наличната отрова (киселина).
4. Поставете лед.
5. За да намалите болката, отока и зачервяването, намажете ужиленото място с ибупрофен, ксилокаин или кортизонов мехлем.
6. При поява и на най-леките алергични реакции незабавно потърсете спешна медицинска помощ.
7. Пациент, който е установил алергията си към жилещи насекоми, трябва да бъде снабден с три важни неща: спринцовка с адреналин или епинефрин, турникет (ластичен колан за пристягане над мястото на ужилване) и антихистаминово лекарство. Той трябва да е обучен от лекар как да си служи с този комплект за спешна помощ. Добре е пациентът да се консултира с алерголог с оглед провеждане на десенсибилизация с добър ефект.
8. За предпазване от вторична инфекция е необходимо приложение на кожни антисептици.