Първа помощ при ухапване от отровни змии и насекоми

Първа помощ при ухапване от отровни змии и насекоми

Билките помагат при гинекологични заболявания

Билките помагат при гинекологични заболявания

Използваните билки за лечение на гинекологичните заболявания са твърде различни, според установената диагноза. ...

Инфарктът и лечението му в кардиологично отделение

Инфарктът и лечението му в кардиологично отделение

Първата задача на кардиолога е да постави началната "работна диагноза" при приемането на болния. ...

Лятото е в разгара си. Освен положителните емоции, с които ни дарява, то може да ни изненада и с проблеми. Дали ще отидем на излет в Балкана, ще отдъхваме на вилата, или ще сме на море, природата често пъти ни хваща в капаните си.

В планината, ако не сме екипирани и нахлуем в територия, обитавана от съскащи влечуги, има опасност от ухапване от отровни змии, на вилата - да ни ужилят насекоми, а на морето - да ни опарят обитателите му. Не бива да подценяваме агресивния нрав на природата. Най-честите случаи са "жертви" на насекоми. Ужилването в световен план статистиката сочи, че всяка година около 10 милиона души стават жертва на отровни животни, като 50 000 от тях загиват. Броят на отровните змии е около 250. Сред тях африканската мамба - зелена и черна, континенталният тайпан в Австралия са в челната петица на най-силните отрови на планетата. Но не и в нашия географски регион.

В цял свят според отровата си влечугите, насекомите и морските животни могат да се подредят в три основни групи: кардиотоксични, нервотоксични, хемотоксични и в гарнитура - токсоалергични.

За щастие в България има 16 вида змии, от които два са опасни за човека

- усойницата (65-70 см дължина) и пепелянката (85-90), чиито отрови са хемотоксични, а на българската усойница е и нервотоксична.

Най-честите инциденти са с пепелянката, която обитава равнините части на страната.

Отровата на българската усойница, която живее във високите части на планините - над 1000 метра надморска височина, е по-силна и в нея преобладава невротоксичният токсин. Той причинява парализа на нервите, които инервират повдигането на клепачите. Засегнат ли се, се получава т.нар. птоза - падане на единия или и на двата клепача след 12 или 24 часа. Но след адекватно лечение това отзвучава.

И пепелянката, и усойницата имат на гърба си зигзагообразна шарка, която ги отличава от другите влечуги. Когато са застрашени, те се навиват на кълбо и съскат силно. Върху отровата на двата вида змии оказват влияние различни фактори: сезонът (през лятото токсините са по-интензивни), възрастта на влечугото, състоянието му (гладът намалява силата на отровата), както и температурата на времето, която я усилва.

Кои са признаците на ухапване от отровна змия?

Върху поразеното място се забелязват две прободни ранички - точковидни, които са следи от отровните зъби. Те са на разстояние от 0,5 см максимум до 1 см. Определя ги възрастта на влечугото. При младите змийчета разстоянието може и да е по-малко. Ако е смок или неотровна змия, белегът е от множество зъбчета и има обикновено V-образна форма. Други признаци са силната болка на мястото на ухапването, бърза поява на оток, към който впоследствие се прибавя синина. Не се ли локализира отровата с противозмийски серум, процесът може да се разпространи и да обхване голяма част от тялото. При възрастни хора и деца, чийто имунитет е по-слаб, или при закъсняване на лечението може да се стигне до фатален изход. Животинската отрова, която е многокомпонентна, е чужд белтък за човешкия организъм и често пъти предизвиква алергичен шок. В късна пролет и ранно лято като че ли зачестяват тези състояния.

Каква долекарска помощ да окажем?
Бързо трябва да се потърси лечебно заведение, за да се постави час по-скоро противозмийският серум.

Дотогава ухапаният крайник е добре да не се движи много. Раната трябва да се почисти - спирт, риванол, алкохол... Всяко рязане на ухапаното място с нож и изсмукване на отровата е фолклор. Ако до 30 минути не може да се намери лекар, се прави леко пристягаща превръзка в зоната над нивото на ухапването към сърцето. Целта е да се забави оттичането на венозната кръв към сърцето (т.е. придвижването на отровата към сърцето и разпространяването).

Профилактиката при туризъм в планината?

Опасно е да се ходи с ниски обувки, да не говорим за джапанки. Отровните змии са трудно забележими. Дори да бъдат настъпени, ако сте добре екипирани - с дълги панталони и високи обувки, шансът да ви ухапят е минимален. Не бива да вдигате камъни, да влизате в храсти, за да берете боровинки, малини... Тези места крият много изненади. Не ловете и не убивайте змии.

Не по-малко опасни са и ужилванията от насекоми, въпреки че в България няма отровни животни от типа на тарантулата, чиито токсини увреждат сърцето и имат невропаралитично действие.

При ухапвания от паяк болката не е водеща и затова пациентът съвсем случайно забелязва, че се е появила малка пъпка, която прераства в мехур. Той пък се изпълва с течност - от кървавочервена до черна при по-тежките случаи. Появява се оток, който трудно отзвучава и обхваща голяма част от крайника. Лечението е с детоксична и антиалергична терапия. За щастие в България паяци, чиито токсини увреждат сърцето или предизвикват невропаралитично действие, няма. Отровата им работи локално, но раната е вход за тежки инфекции. При ненавременно лечение, лоша хигиена и спаднал имунитет може да се стигне до сериозни поражения на крайника.

Първата помощ е да се огледа крайника, за да няма привнесена инфекция. Да се почисти и да се потърси незабавно лекар, защото няма антидот.

 

Атопичния дерматит при бебетата

Атопичния дерматит при бебетата

Екземата, която започва и преминава в детска възраст, не оставя следа. ...

Диагностика на анорексията

Диагностика на анорексията

Анорексия нервоза е разстройство, характеризиращо се с предумишлено намаляване на тегло, като то е предизвикано или поддържано от самия пациент. ...

Увеличената трета сливица понякога е опасна

Увеличената трета сливица понякога е опасна

Нарушеното дишане пречи на кърменето, хроничният недостиг на кислород се отразява неблагоприятно на растежа и развитието на организма. Операцията може да бъде избегната с помощта на нежната медицина ...

Лечение на зъбите от кариесите

Лечение на зъбите от кариесите

За да бъдат защитени зъбите от вредното въздействие на микроорганизмите, учените предлагат да се прави ултратънко почистване на зъбната повърхност с помощта на силициеви наночастици. ...

Неврологичните заболявания и тяхната компютърна диагностика

Неврологичните заболявания и тяхната компютърна диагностика

Hе чакайте болката да се задълбочи, да се прояви болестта и едва тогава да потърсите лекар. ...

Реакции при хранителна алергия

Реакции при хранителна алергия

C термина "хранителна алергия" се обозначава алергичната свръхчувствителност към определен видове хранителни вещества. ...

Здравни теми

Деца

Лечение

Кожа

Стрес

Жени

Тийнейджър

Умора

Депресия

Витамини

Сърце

Имунитет

Любов

Мозък

Рак

Секс

Очи

Родител

Храна

Плодове

Бебе

Хормони

Хранене

Работа

Главоболие

Грип

Дете

Зъб

Отношения

Мед

Сън

Упражнения

Зеленчуци

Билки

Възпитание

Мъж

Инсулт

Рани

Психотерапия

Диабет

Инфаркт

Училище

Имунната система

Пикочен мехур

Семейство

Стави

Кръв

Антиоксиданти

Вируси

Кръвно

Сърбеж

Лице

Мотивация

Самочувствие

Психика

Масаж

Възраст

Влагалище

Венци

Болка

Диета

Гръбначен стълб

Уважение

Пубертет

Страх

Напрежение

Емоция

Инфекции

Зъби

Запек

Око

Повръщане

Крака

Гръб

Алергия

Температура

Тумор

Стомах

Стареене

Парене

Кал

Кариес

Кръвно налягане

Кашлица

Простата

Зъбен камък

Грижи

Спорт

Маска

Матка

Гадене

Зъбна плака

Холестерол

Бъбреци

Почивка

Компютър

Менопауза

Менструация

Бременност

Астма

Целулит

Приятелство

Море

Зелен чай

Мляко

Настинка

Общуване

Кръвоносен съд

Зависимост

Гърч

Диагностика

Безплодие

Ангина

Хемороиди

Слънце

Яйчници

Ученик

Зачервяване

Безсъние

Бръчки

Болести