При фибромиалгията се засилва чувствителността за болка
Фибромиалгията засяга цялото тяло, като усещането за болка е същото, както при грип. ...
Гнойната ангина може да протече тежко
Сред най-честите причинители на гнойни ангини спадат стафилококите, пневмококите, стрептококите и други бактерии. ...
B пет средноголеми ягоди има витамин С, колкото в един голям портокал (средно 60-70мг/%). Ягодите са прекрасно лечебно средство при анемия, хипертония, затлъстяване, рахит, заболявания на щитовидната жлеза, скорбут, ревматизъм и др. Те тонизират организма при пролетна умора и след тежко боледуване.
Богати са на фруктоза (3,6-3,8%), глюкоза (1,3-1,6%) и захароза (1,6-2,7%). Фруктозата и глюкозата бързо се разлагат в организма, поради което ягодите са чудесен диетичен плод. Енергийната стойност на 100 г ягоди е 135 ккал и при консумирането им дори в големи количества не се затлъстява. Плодовете съдържат и голямо количество витамин Р (50-200 мг/%) (в тъмночервените сортове до 250-500мг/%). Доказано е, че комбинацията витамин Р + витамин С + калций укрепва стените на кръвоносните съдове.
Богатството от минерални соли: калиеви (130-160мг/%), фосфорни (20-30мг/%) и калциеви (26-30мг/%), прави ягодите полезна храна за всички възрасти, особено за младежите и бременните. Калиевите соли подобряват сърдечната дейност и помагат за отделянето на излишните течности. Ягодите са естествено пикочогонно средство и действат успокояващо на черния дроб.
При заболяване на бъбреците и пикочните пътища е полезно да се консумират не по-малко от 400 г. ягоди на ден. Британски учени признават ягодите за "природен заместител на виаграта" - поради високото съдържание на цинк, който управлява "поведението" на тестостерона в организма. А биохимици от университета в гр. Лунд, Швеция, са открили протеина в ягодите, който причинява алергия. Той прилича на този на брезовия полен. Но ягодите - албиноси от сорта Софар почти не съдържат такъв протеин и нямат алергизиращ ефект.