Чистият въздух помага за лечението на коклюш

Чистият въздух помага за лечението на коклюш

Как да се преборим със сенната хрема

Как да се преборим със сенната хрема

Cтрадащите от сенна хрема обикновено се оплакват от често кихане, от водниста и бистра хрема, от чувство за парене и сърбеж в очите и носа, от подуване на клепачите, от спастична кашлица и др. ...

Хроничният хепатит се лекува при стриктен режим

Хроничният хепатит се лекува при стриктен режим

Спазването на диета от болните с хроничен хепатит е от съществено значение, тъй като храненето, наред с другите мерки, има за цел да предпазва от токсично въздействие чернодробната тъкан. ...

Kоклюшът е инфекциозно и заразно заболяване на дихателните пътища, което засяга предимно малки деца (2-5-годишна възраст).

По-рядко боледуват новородени, като при тях болестта протича тежко. Причинителят на коклюша е сравнително устойчивата бактерия Bordetella pertussisса, а заразяването става по въздушно-капков път - при кашляне, кихане и повръщане.

Инкубационният период трае от 7 до 14 дни.

В началния стадий, наричан катарален, при сравнително добро общо състояние се появява кашлица. Нощно време тя се засилва и след 5-10 дни постепенно придобива пристъпен характер. Температурата обикновено не се повишава.

След това настъпва вторият стадий, наричан конвулсивен. Той се характеризира с типичната конвулсивна кашлица. Детето предусеща близкото настъпване на кашличния пристъп, става неспокойно, следват няколко покашляния и след мъчително дълбоко вдишване и същевременно издаване на хриплив звук настъпва мъчителната кашлица. Хрипливият звук наподобява рев на магаре или кукуригане на петле, откъдето идват и народните названия на болестта "магарешка кашлица и "кукуригница". По време на кашличния пристъп лицето става синкавочервено, езикът се изплезва и болното дете прави опит да отхрачи, сякаш се е задавило. Нерядко пристъпът завършва с повръщане. След това в продължение на 1-2 часа детето е спокойно и преглеждащият го в този момент лекар трудно може да познае, че то боледува от коклюш. Поради това наблюденията от страна на родителите допринасят много за изясняване на диагнозата. Кашличните пристъпи могат да се повтарят 15-20, дори 50 пъти в денонощие. Често при затопляне през нощта те зачестяват, като детето се пробужда при появата на всеки нов пристъп.

Лечението налага болните да се изолират в продължение на 30 дни, броени от появата на кашлицата. Антибиотиците в почти 50% от случаите не довеждат до излекуване.
Най-важна роля играе режимът на болните деца. Те трябва всекидневно да се извеждат на чист въздух и да спят на отворен прозорец.

Добре е да се посетят планински курорти. Храната трябва да бъде недразнеща, полукашеста и да се дава в малки количества, за да се избегне повръщането. Оздравяването настъпва бавно, в продължение на 4-8 и повече седмици. Кашлянето се разрежда, но в края на пристъпа детето отделя по-обилно храчки. Намаленият апетит постепенно започва да се подобрява. При алергични и психично лабилни деца кашлицата може да продължи няколко месеца, като нерядко се изостря от появили се други възпаления на дихателните пътища.

След преболедуването организмът си изработва траен имунитет.

Коклюшът може да даде редица усложнения: бронхити, бронхопневмонии, серозни менингити, тежки енцефалити. Менингитите и енцефалитите се проявяват с гърчове.

Прилаганата противококлюшна ваксина предпазва повечето от децата от заразяване. Малък процент от ваксинираните деца обаче могат да заболеят от коклюш, който при тях протича нехарактерно, продължава с месеци и трудно се разпознава.

Ако страдаме от жлъчка - какво да отбягваме в храненето

Ако страдаме от жлъчка - какво да отбягваме в храненето

Профилактиката включва спазването на диета, бедна на мазнини, кафе, алкохол и газирани напитки ...

Лечение на зъбите от кариесите

Лечение на зъбите от кариесите

За да бъдат защитени зъбите от вредното въздействие на микроорганизмите, учените предлагат да се прави ултратънко почистване на зъбната повърхност с помощта на силициеви наночастици. ...

Тиквата – полезна храна и отлично лекарство

Тиквата – полезна храна и отлично лекарство

През зимата тя ни зарежда с жизненоважните витамини А и Д. Няма равна в укрепването на зрението, костите и сърдечно-съдовата система, прочистването на черния дроб и бъбреците. ...

Помага ли солената вода при синузит

Помага ли солената вода при синузит

Специалистите не препоръчват самолечение на синузита, а посещение при лекар ...

Аутизмът при децата се повлиява според степента на увреждането

Аутизмът при децата се повлиява според степента на увреждането

Аутизмът е психична болест, която засяга развиващия се мозък, а оттам - и поведението като цяло. ...

Билките помагат при нощно напикаване на децата

Билките помагат при нощно напикаване на децата

Неприятното състояние може да бъде следствие на заболяване или на анатомични аномалии, но най-често се дължи на невроза. ...

Здравни теми

Деца

Лечение

Кожа

Стрес

Жени

Тийнейджър

Умора

Депресия

Витамини

Сърце

Имунитет

Любов

Мозък

Рак

Секс

Очи

Родител

Храна

Плодове

Бебе

Хормони

Хранене

Работа

Главоболие

Грип

Дете

Зъб

Отношения

Мед

Сън

Упражнения

Зеленчуци

Билки

Възпитание

Мъж

Инсулт

Рани

Психотерапия

Диабет

Инфаркт

Училище

Имунната система

Пикочен мехур

Семейство

Стави

Кръв

Антиоксиданти

Вируси

Кръвно

Сърбеж

Лице

Мотивация

Самочувствие

Психика

Масаж

Възраст

Влагалище

Венци

Болка

Диета

Гръбначен стълб

Уважение

Пубертет

Страх

Напрежение

Емоция

Инфекции

Зъби

Запек

Око

Повръщане

Крака

Гръб

Алергия

Температура

Тумор

Стомах

Стареене

Парене

Кал

Кариес

Кръвно налягане

Кашлица

Простата

Зъбен камък

Грижи

Спорт

Маска

Матка

Гадене

Зъбна плака

Холестерол

Бъбреци

Почивка

Компютър

Менопауза

Менструация

Бременност

Астма

Целулит

Приятелство

Море

Зелен чай

Мляко

Настинка

Общуване

Кръвоносен съд

Зависимост

Гърч

Диагностика

Безплодие

Ангина

Хемороиди

Слънце

Яйчници

Ученик

Зачервяване

Безсъние

Бръчки

Болести