Симптоми и протичане на лаймската болест

Симптоми и протичане на лаймската болест

Конюнктивитът се лекува според конкретния случай

Конюнктивитът се лекува според конкретния случай

Заболяването се дължи на инфекция, на алергия или на различни дразнители. В зависимост от причините и от състоянието на болния, нежната медицина предлага съответните медикаменти. ...

Уроинфекциите не трябва да се оставят да хронифицират

Уроинфекциите не трябва да се оставят да хронифицират

Прилагането на билки и билкови препарати има ефект само в съчетание с конвенционална терапия и диета ...

Лаймската болест, наричана още "кърлежова болест", се развива след ухапване от заразен кърлеж от вида Ixodes. Тя ескалира през пролетта и лятото поради бързото размножаване на кърлежите, паразитиращи в тревните площи. Името на болестта идва от областта Лайм (щата Кънектикът, САЩ), където е констатирана за първи път преди около шест десетилетия. Първоначално се е смятало, че това е форма на артрит у децата, но впоследствие било установено, че болестта се причинява от кърлежи.

Лаймската болест е разпространена особено в райони с богата растителност - паркове, детски градини с дворна площ, игрища на открито.

Кърлежите могат да гладуват с години. Те са кръвосмучещи паразити върху различни бозайници, вклю. хора, животни, птици и влечуги. Нападателни са само гладните кърлежи. Те се забиват върху тялото на човека, особено по меките части, вкл. по половите органи и по-рядко по окосмените части на главата.

Заболяването започва с локално зачервяване и оток на кожата на мястото на ухапването. Първите признаци на болестта се появяват обикновено от 3-14-ия ден след ухапването. Засегнати са всички органи и системи, но най-често се проявяват кожните, нервните и ставните симптоми. Мястото на ухапването невинаги може да се открие.

Болестта протича в няколко стадия:

В първия стадий на мястото на ухапването е налице обрив с червено петно, известно с названието "биволско око". Обривът се съпровожда с парене и сърбеж. Няколко дни след него се явяват втрисане, висока температура (до 38 градуса), зачервено гърло, увеличени лимфни възли, конюнктивит и т.н.

Вторият стадий се характеризира със засягане на нервната система, както и на сърдечно-съдовата. Възможни са подкожни кръвоизливи (хематоми), болните се оплакват от главоболие, болки в ставите и мускулите, отпадналост, липса на апетит, смущения в зрението, световъртеж, невралгия на лицевия нерв и др.

Не са редки случаите на тежки усложнения, като менингоенцефалит, епилептични пристъпи, паркинсонизъм и т.н. Много често усложнение на лаймската болест е миелитът (възпаление на гръбначния мозък - с последващи радикулопатии, парестезии на долните крайници и др. Тези усложнения всъщност представляват т.нар. трети стадий.

При несвоевременно лечение болестта може да се проточи с години и да увреди трайно ставите (най-често коленете). Развива се хронична полиневропатия, засягаща инервацията предимно на долните крайници. Лаймската болест се разпознава много лесно по мястото на ухапването от кърлежа и появата на "пълзящо" червеникаво петно по кожата, както и на кожен обрив. Насочваща е и сезонността на това заболяване. Когато обаче липсват всякакви улики за ухапване, се прибягва до лабораторни изследвания. Напълно възможно е лаймската болест да се обърка с някое вирусно заболяване, каквито са вирусният енцефалит, лептоспирозата, саркоидозата и т.н.

Лаймската болест изисква своевременно антибиотично лечение.

Съществуват различни терапевтични програми, но общоприета е следната: доксациклин - по схема, или амоксицилин (цефуроксим) или еритромицин. При менингити се налага да се приема цефтриаксин. Възстановяването на болните е бавно, в продължение на 3-4 месеца. Прогнозата е лоша при непроведено своевременно лечение, както и при некомпетентна помощ.

Важна профилактична мярка е да се избягват разходки по затревени площи, особено където има бездомни кучета. В случаи на пребиваване по затревени площи трябва да се оглеждат откритите части на тялото за евентуални следи от ухапване. Ако се констатира наличие на такова, незабавно да се потърси компетентна лекарска помощ.

Рецепти за апитерапия - лечение с мед

Рецепти за апитерапия - лечение с мед

Лечението с мед и пчелни продукти се нарича апитерапия. Няколко рецепти за домашно приложение. При заболявания на дихателните пътища големият може да се прилага инхалации с мед. Но всеки може да си ги прави и сам, като използва най-обикновен чайник. ...

И розацеята "разцъфтява" на слънце

И розацеята "разцъфтява" на слънце

Aкне розацея е кожно заболяване, което се характеризира с образуването на разширени подкожни кръвоносни съдове, появяващи се най-често по бузите и носа. ...

Как да се избавите от мазолите

Как да се избавите от мазолите

Основното е да се отстрани или намали натискът върху кожата. ...

Арниката помага при разширени вени

Арниката помага при разширени вени

Билката цери вътрешни и външни рани, хемороиди, сърдечни заболявания, разширени вени, полезна е и при диабет ...

Рискови фактори за образуване на камъни в бъбреците

Рискови фактори за образуване на камъни в бъбреците

Водата, която пием, е мека, поради което сме по-склонни към образуване на камъни в бъбреците, отколкото живеещите в райони с твърда вода. ...

Заушката оставя траен имунитет

Заушката оставя траен имунитет

B миналото епидемичният паротит (заушка) се е считал за едно от "задължителните" инфекциозни заболявания на детската възраст. В наши дни след въвеждане на ваксината срещу заушка честотата на заболяването в развитите държави ...

Здравни теми

Деца

Лечение

Кожа

Стрес

Жени

Тийнейджър

Умора

Депресия

Витамини

Сърце

Имунитет

Любов

Мозък

Рак

Секс

Очи

Родител

Храна

Плодове

Бебе

Хормони

Хранене

Работа

Главоболие

Грип

Дете

Зъб

Отношения

Мед

Сън

Упражнения

Зеленчуци

Билки

Възпитание

Мъж

Инсулт

Рани

Психотерапия

Диабет

Инфаркт

Училище

Имунната система

Пикочен мехур

Семейство

Стави

Кръв

Антиоксиданти

Вируси

Кръвно

Сърбеж

Лице

Мотивация

Самочувствие

Психика

Масаж

Възраст

Влагалище

Венци

Болка

Диета

Гръбначен стълб

Уважение

Пубертет

Страх

Напрежение

Емоция

Инфекции

Зъби

Запек

Око

Повръщане

Крака

Гръб

Алергия

Температура

Тумор

Стомах

Стареене

Парене

Кал

Кариес

Кръвно налягане

Кашлица

Простата

Зъбен камък

Грижи

Спорт

Маска

Матка

Гадене

Зъбна плака

Холестерол

Бъбреци

Почивка

Компютър

Менопауза

Менструация

Бременност

Астма

Целулит

Приятелство

Море

Зелен чай

Мляко

Настинка

Общуване

Кръвоносен съд

Зависимост

Гърч

Диагностика

Безплодие

Ангина

Хемороиди

Слънце

Яйчници

Ученик

Зачервяване

Безсъние

Бръчки

Болести