Чистият въздух помага за лечението на коклюш
Kоклюшът е инфекциозно и заразно заболяване на дихателните пътища, което засяга предимно малки деца (2-5-годишна възраст). ...
Какви грижи изисква пъпът на новороденото
Hяколко минути след раждането пъпната връв, която свързва плода с плацентата, се реже на 1,5 см от коремчето на новороденото и се връзва. ...
Aлергичният ринит (хрема) се отличава със следните симптоми:
Кихане - в повечето случаи многократно, особено при сезонния алергичен ринит.
Сърбеж в носа, очите, небцето и в ушния канал.
Запушване на носа този симптом е типичен за целогодишния алергичен ринит.
Секреция - тя е водниста при сезонния ринит и слузна и непостоянна-прицелогодишния, прикойтосесрещаи т.нар. задна хрема. Могат да се появят и допълнителни симптоми, като:
Нарушено обоняние, характерно за целогодишния алергичен ринит.
Конюнктивит - среща се често при сезонния и рядко при целогодишния алергичен ринит.
Хроничен синуит, характерен за целогодишния алергичен ринит.
За да се предпазитеот алергична хрема, по възможност трябва да избягвате контакт с алергена. Това включва проследяване на поленовия календар, тъй като при сенната хрема причинителите са полени на горски и овощни дървета (март и април); треви и цветя (късна пролет и лято); плевели и храсти (лято и ранна есен). Някои от растенията, чийто полени предизвикват ринит, са: топола, ясен, бук, бреза, орех, върба, дъб, коноп, коприва, пелин, овес, ръж, градински чай, захарно цвекло, маслиново дърво.
Кърлежите на домашния прах, които са основните виновници за целогодишния алергичен ринит, се натрупват в дебели килими, дюшеци от дреп, тапицирани мебели, плюшени завеси и играчки, китеници. Те загиват при висока температура (над 60 градуса) или при много ниска (под - 20 градуса), каквато произвежда фризерът.
Микрокърлежите няма да оцелеят и при всекидневно бърсане на домашна прах и почистване с прахосмукачка, снабдена с хартиена торба и филтър. Медикаментозното лечение има за цел да постигне бърза, ефективна и максимално продължителна клинична ремисия на пациента. Това става с препарати, които потискат алергичното възпаление, намаляват отока в носната лигавица, блокират хистамина, намаляват рецидивите и усложненията.
Прилагат се: антихистамини (локално и орално); кортикостероиди (локално); левкотриенови антагонисти, които се приемат на кратки курсове; системни кортикостероиди, в случай че симптомите не се повлияят от провежданото лечение. Специфичната имунотерапия пък представлява постепенно вкарване на алергена в организма с покачващи се дози и концентрации. По този начин се цели промяна на имунната система и образуване на блокиращи антитела.
Ефективността на имунотерапията е много по-висока при пациенти със сезонен ринит, отколкото при такива с целогодишен. Важно е лечението да започне в ранните фази на болестта, преди да настъпят промени в структурата на дихателните пътища.