Как се мият зъби на дете
Денталните лекари препоръчват на децата да поставят върху четката топче паста с големината на грахово зърно. Те трябва да я движат хоризонтално, вертикално и най-вече кръгообразно - сякаш пушек се вие от коминче. ...
Съвременни медикаменти обезболяват костни фрактури и оперативни рани
Хроничната болка е една от основните причини за търсене на медицинска помощ. Причината вероятно се дължи на нарастващия брой възрастни хора с хронични заболявания, като ревматоиден артрит, остеоартрит и др. ...
Инсултът е сериозно неврологично заболяване, което представлява нарушение на мозъчното кръвообращение.
Причините за него могат да бъдат различни, но най-разпространената е церебралната тромбоза - запушване с кръвен съсирек (тромб) на артерия, снабдяваща с кръв главния мозък. Често такъв съсирек възниква и при атеросклероза.
При инсулт загиват огромен брой клетки на главния мозък. Онази част от организма, която трябва да се контролира и управлява от тях, не е в състояние да функционира. Това довежда до нарушаване на нормалния ритъм на живот на болния. За съжаление инсултът застрашава и представители от възрастовата група 30-35 години. Най-уязвими са чувствителните, амбициозни и честолюбиви хора.
Предвестник на сериозното заболяване е т. нар. микроинсулт. Неговите симптоми са:
Краткотрайно главозамайване;
Неясно и безпричинно чувство на обърканост;
Лека неповратливост на ръката, която води до промени в почерка;
Внезапни затруднения в говора;
/>Необясними личностови изменения - лесна раздразнителност, избухливост, честа смяна на настроението и др.
Към по-тревожните признаци за наличието на микроинсулт спадат:
Внезапна и временна слабост, изтръпване или загуба на чувствителност на лицето, горен или долен крайник;
Рязко влошаване на зрението, особено на едното око, виждане на двойно изображение;
Необяснимо главоболие, главозамайване, загуба на равновесие;
Затруднения в говора и др.
В най-ранния си стадий инсултът е лечимо заболяване въпреки необратимите поражения, нанесени в главния мозък.
Навременното диагностициране и компетентната намеса на специалистите могат да отстранят в много голяма степен получените поражения от инсулта. С активното и волево участие на болния и с помощта на неговите близки се постигат много добри резултати. До голяма степен поразеният от инсулт може да се върне към своя пълноценен начин на живот.
Най-важното в случая е бързото и точно диагностициране, както и навременното започване на лечебните процедури - още през първите 24 часа от инсулта.
Погрешно е схващането, че е необходимо да измине определен период на пасивно поведение, след което да започне възстановителният процес. Целта е да се постигне преразпределение на функциите на клетките в мозъка - здравите участъци да поемат ръководните функции на загиналите при инсулта клетки. Всяко забавяне затруднява възстановяването на болния и може да доведе до тежки и непоправими усложнения.