Кои са рисковитe фактори за цистита
Циститът е възпаление на пикочния мехур. Заболяването, което се среща често, започва остро. ...
Кои са причините за болезнената менструация
Болезнената менструация (дисменорея) е състояние, което се характеризира с коликообразни болки в долната част на корема. Някои жени го изпитват преди и по време на месечния цикъл. ...
Действие върху широк спектър болестотворни причинители горчични глюкозиди, както сулфидите, съдържат сяра, на която се дължат техните специфични миризма и вкус. Подобно на сулфидите те упражняват силно противомикробно действие, и то най-вече след размачкване на растенията, които ги съдържат.
Най-богати на горчични глюкозиди са горчицата, хрянът, бялата ряпа, репичките и всички видове зеле. В тези растения лютите серни съединения са свързани с една молекула захар, което ги прави безопасни за самите растения. Ако обаче насекомо или гъсеница например започнат да гризат листото на зелето или корена от хрян, се взривява истинска "горчична бомба".
При нараняване на растението се освобождава ензим, който разгражда връзката между захарта и серното съединение. По този начин последното попада в устата на "нашественика" и в бъдеще най-вероятно той ще заобикаля горчивото растение. Хората обаче отдавна са свикнали с мириса и вкуса на горчичните глюкозиди. Нещо повече - те са разбрали, че растенията, които ги съдържат, могат да се използват не само като храни или подправки, но и с лечебна цел.
На горчичните глюкозиди например се дължат сълзенето от очите, повишеното отделяне на слюнка и стомашни сокове вследствие на дразнене на определени рецептори, а също и повишеното рефлекторно отделяне на секрети от дихателните пътища. По този начин при хрема или кашлица например се осигурява изхвърлянето от организма на болестотворните микроорганизми.
Освен това, самите горчични глюкозиди, също както и сулфидите, упражняват директно антисептично действие върху широк спектър от болестотворни причинители. Важно е да се знае, че топлинната обработка води до унищожаване на голяма част от горчичните глюкозиди. При варене във врящата вода попадат приблизително половината от горчичните глюкозиди, съдържащи се в съответното растение. Ето защо е препоръчително зеленчуците да се задушават с малко вода, след което тази вода да не се изхвърля, а да се използва в приготовлението на други ястия.