Кои са рисковитe фактори за цистита
Циститът е възпаление на пикочния мехур. Заболяването, което се среща често, започва остро. ...
Сривът на имунитета води до хронична умора
Cиндромът на хроничната умора се характеризира с клинична картина, сходна с тази на редица заболявания и преди всичко с грипоподобно състояние ...
Афтите представляват малки повърхностни язвички по лигавицата на устната кухина с овална или кръгла форма. Дъното им има жълтеникав цвят и обикновено са обградени от яркочервена възпалена тъкан. Спонтанната болка, засилваща се по време на допир, пречи на храненето и създава дискомфорт. За няколко дни, до 1-2 седмици, афтите оздравяват и без лечение, но в много случаи се наблюдава тенденция към честа повторяемост на заболяването.
И досега се спори коя е причината за появата на афти. Наблюдава се фамилна обремененост. Често те възникват по време на инфекциозни заболявания, дължащи се на вируси, бактерии или гъбички. Но афти се появят и в периоди на абсолютно здраве, следователно има и други причини за тяхното възникване. Това доброкачествено, но неприятно заболяване може да бъде лекувано успешно с правилно подбиране на хомеопатични медикаменти. Ето и някои от най-често използваните от тях:
"Боракс" в разреждане 5 СН или 9 СН е препоръчителен в случаите, когато лигавицата на устната кухина е покрита с болезнени афти, кървящи при хранене и особено болезнени при контакт с кисели или солени храни. При кърмачета силната болка пречи на сукането. В тези случаи е препоръчително 3-4 пъти дневно да се приемат по 5 гранули от медикамента.
"Калиум бихромикум" се използва за лечение на афти с ясно очертани ръбове, при които е налице склонност към дълбоко разязвяване и образуване на жълтеникави мембрани по дъното на афтата. Препоръчва се няколко пъти дневно да се приемат по 5 гранули от медикамента, в разреждане 9 СН.
"Кантарис" в разреждане 9 СН също е подходящ за лечение на афти със склонност към разязвяване, но и когато е налице усещане за силно парене и дори за изгаряне в областта на лигавичното увреждане.
"Хепар сулфур" в разреждане 15 СН - 3-4 пъти дневно по 5 гранули, се приема, когато афтите са заобиколени от изразен червен възпалителен вал.
"Монилия албиканс" в разреждане 15 СН - 2 пъти дневно по 5 гранули, се прилага, когато е налице устна кандидоза (инфекция, причиняваща се от вид гъбичка, наречена Кандида албиканс). В тези случаи е важно устата да се изплаква с вода, с разтворена в нея сода за хляб, която влияе неблагоприятно на гъбичките.