Имунотерапия облекчава сенната хрема
Когато капките за нос и очи и антихистаминовите лекарства не дават ефект, страдащите от сенна хрема могат да си помогнат посредством ваксинация ...
Терапията със стволови клетки на диабет тип 1
След присаждане на стволови клетки болни от диабет тип 1 нямали нужда от инжектиране на инсулин средно две и половина години след лечението, съобщиха изследователи. ...
Цветоветена невена (Calendula Officinalis L.) са сред най-често използваните лечебни растения във фитотерапията. Те се берат през август и септември. Билката е много ценна при третирането на трудно заздравяващи рани (особено ако са вторично инфектирани), при язва на дванайсетопръстника и стомаха, при гастрити, колити, спастични състояния на жлъчните пътища (дискинезии), както и при заболявания на урогениталната система.
Проучвания показват, че екстаркти от цветовете на невена притежават подчертано язвенозащитно действие. Те предпазват в около 80% появата на язвени увреждания. Активността на невена е съизмерима с тази на някои ветоветена невена (Calendula Officinalis L.) са сред най-често използваните лечебни растения във фитотерапията. Те се берат през август и септември. Билката е много ценна при третирането на трудно заздравяващи рани (особено ако са вторично инфектирани), при язва на дванайсетопръстника и стомаха, при гастрити, колити, спастични състояния на жлъчните пътища (дискинезии), както и при заболявания на урогениталната система.
Те предпазват в около 80% появата на язвени увреждания. Активността на невена е съизмерима с тази на някои онкоболни, особено с кожни образувания. Под негово въздействие, когато се провежда химио или лъчетерапия, намаляват явленията на интоксикация, общото състояние се подобрява, потискат се стомашночревните оплаквания (гадене, повръщане, загуба на апетит), подобряват се сънят и психическият тонус.
Следователно невенът може да се използва от онкоболните като спомагателно средство, успоредно с химиотерапията и лъчетерапията или след приключване на лечебния цикъл. Но билката не трябва да се прилага самостоятелно, особено когато има възможност болните да бъдат излекувани по оперативен път. Невенът е показан при пациенти с кожен рак (базоцелуларен), при рак на назофаринкса, млечните жлези, стомаха, дебелото черво, матката, черния дроб и панкреаса, но винаги под контрола на лекар.
Други области на приложение на невена: начална форма на хипертония с ритъмни нарушения, начален стадий на паркинсонизъм, при перианални фистули и фисури, състояния след тромбофлебит, при разширени вени, микози на краката и влагалището, чревни паразити и др. При жени в климактериум невенът - в комбинация с маточина, мента, хмел и жълт кантарион, подобрява съня, топлите вълни постепенно отзвучават, изпотяванията рязко намаляват, повишената възбудимост отслабва.
За лечение на язвена болест на дванайсетопръстника има рецепта с много добър резултат: 60 г цветове от невен, 40 г цветове от лайка, 40 г стръкове от жълт кантарион, 40 г корени от черен оман, 30 г корени от сладник. Съставките се смесват. 2 с.л. от получената смес се заливат с 1/2 л вода. Варят се около 5 минути на слаб огън. След като отварата изстине, се прецежда. Пие се по 1 кафеена чаша 1/2 час преди хранене 3 пъти на ден. Курсът на лечение е от 1 до 3 месеца.