Причините за синуита и методи за лечение

Причините за синуита и методи за лечение

Лечение на бъбречнокаменна болест

Лечение на бъбречнокаменна болест

Бъбречната колика е най-тежкият и най-честият симптом при пациентите с уролитиаза (бъбречнокаменна болест). ...

Рецепти за апитерапия - лечение с мед

Рецепти за апитерапия - лечение с мед

Лечението с мед и пчелни продукти се нарича апитерапия. Няколко рецепти за домашно приложение. При заболявания на дихателните пътища големият може да се прилага инхалации с мед. Но всеки може да си ги прави и сам, като използва най-обикновен чайник. ...

През последните години темата за синуита е много дискутирана сред медицинската общност. Доста често диагнозата се поставя с лека ръка и се предписват ненужни антибиотици. Правилното наименование на възпалението на околоносните кухини е "синуит" (лат. sinuitis), а не "синузит".

Околоносните кухини са по двойки и се делят на две групи - предна и задна. Към предната спадат максиларните синуси - те се намират в горната челюст, в ямки от двете страни на носа. Фронталните синуси са разположени в основата на челото. Задната група синуси включва етмоидалните - зад основата на носа, и сфеноидалните, които са зад очите, в основата на черепа. Физиологичното значение на околоносните кухини е да затоплят преминаващия през носната кухина въздух и да играят ролята на резонатори. При здравите хора в тях липсват вируси и бактерии. Но тъй като са постлани с лигавица, която се свързва с тази на носната кухина, е възможно възпалителни процеси да се предават в едната или в другата посока.

Симптомите на синуита, който може да бъде едностранен или двустранен, най-често са напрежение и тежест в главата, главоболие, запушен нос, повишена телесна температура, липса на апетит, нарушено обоняние, отпадналост. Ако наред с възпалителния процес има и алергична компонента, може да се наблюдава и набъбване в областта на засегнатата околоносна кухина.

Различни инфекции водят до появата на синуит. Най-често те са бактериални, предизвикани от микроорганизми от групата на коките, като стафилококи и стрептококи. В по-редки случаи "виновни" са гъбички.

Синуитите биват няколко вида в зависимост от локализацията на възпалението.

Говорим за максиларен синуит, когато са засегнати максиларните околоносни кухини.

Техният дренаж (оттичане) се извършва не в най-долната им част, а по средата - "като каца, обърната в странично положение. Ето защо се получава задържане на възпалителна течност, когато оттичането им е затруднено. Освен това корените на част от горните зъби проникват в основата на максиларните синуси. Когато в някой корен възникне възпалителен процес - като пулпит, пародонтит и т.н., е възможно гнойта да навлезе и в синуса. За да бъде успешно лекуван синуитът от зъбен произход, най-напред трябва да се отстрани причината за неговата поява, т.е. наложително е пациентът да се обърне за консултация и към стоматолог. При всички алергични хора има удебеляване на лигавицата в максиларните синуси.

В случая става дума за хиперпластична форма на синуит, не за гнойно възпаление. Ето защо активното антибиотично лечение би било сериозна грешка.

Фронталният синуит е локализиран във фронталните синуси.

Техният дренаж се извършва в най-ниската им точка, така че вътре рядко се задържа гной. Възможно е все пак да възникне възпаление, при което се изхвърлят секрети, съпроводени с гноевиден ексудат (възпалителен излив) от носа. Запушване на фронталните синуси, нарушаване на дренажа и задържане на ексудат може да се получи и при набъбването на лигавиците в носа поради алергично възпаление.

Тежестта и болките в челото могат да бъдат признаци както за фронтален синуит, така и за невралгия. Над веждите има хлътване, през което минават т.нар. суперорбитални нерви. Когато те са засегнати, невралгията води до главоболие. В такъв случай не става дума за синуит.

Етмоидалнят синуит е съпроводен с тежест и болка, локализирана около тила.
Сфеноидалният синуит е труден за определяне поради дълбочината на сфеноидалните синуси.

Няколко са методите, с помощта на които може да се постави диагнозата "синуит" - микробиологично изследване на носния секрет, предна и задна риноскопия (оглед на носната кухина), рентгенография. В по-редки случаи, само когато има съмнение за гноен синуит, водещ до усложнения, се прибягва и към скенер (компютърна томография).

В повечето случаи се препоръчва синуитът да се лекува със симптоматични средства, като капки и мехлеми за нос, физиотерапия и т.н. Антибиотик се дава единствено при хронични и консервирани обостряния. При синуитите от зъбен произход терапията протича успоредно с тази на зъба, при малките деца назофаринксът (горната част на гърлото, която се намира непосредствено зад носа) трябва да бъде освободен от възпалена трета сливица. В редки случаи се налага пункция или операция, при която засегнатият синус се отваря, за да се изчисти.

Ритъмни нарушения на сърцето или т.нар. предсърдното мъждене

Ритъмни нарушения на сърцето или т.нар. предсърдното мъждене

Около 10-15% от хората с този проблем нямат специални оплаквания ...

Как се използват нитроглицеринът и заместителитe му

Как се използват нитроглицеринът и заместителитe му

Нитроглицеринът е медикамент от групата на нитратите, който повлиява сърдечно-съдовата система. Използва се главно при исхемична болест на сърцето. Широко е използван главно при острите форми на исхемична болест на сърцето ...

Цветолечение - цветовете също могат да лекуват

Цветолечение - цветовете също могат да лекуват

Хромотерапията (от гр. hroma цвят) е медицинско направление, което използва въздействието на цветовата гама върху психоемоционалното състояние на хората. Още от времето на палеолита човекът се е стремял към съзвучие със заобикалящия го свят ...

Тропическите инфекциозни болески и как да се предпазим от тях

Тропическите инфекциозни болески и как да се предпазим от тях

Tропическите инфекциозни болести и паразитози са разпространени в страни с топъл и влажен климат в Азия, Африка, Централна и Южна Америка. Някои от тях обаче могат да бъдат пренесени. ...

Ботулиново отравяне - първа помощ

Ботулиново отравяне - първа помощ

Cлучаите на ботулиново отравяне зачестяват през зимата поради факта, че се увеличава консумацията на домашно приготвени консерви. Причинители на отравянето са бактерии, които могат да се развиват и размножават само при отсъствие на кислород. ...

Видове гастрити и тяхното лечение

Видове гастрити и тяхното лечение

Острият гастрит се проявява с липса на апетит, гадене, повръщане, болки или натиск в стомашната област. ...

Здравни теми

Деца

Лечение

Кожа

Стрес

Жени

Тийнейджър

Умора

Депресия

Витамини

Сърце

Имунитет

Любов

Мозък

Рак

Секс

Очи

Родител

Храна

Плодове

Бебе

Хормони

Хранене

Работа

Главоболие

Грип

Дете

Зъб

Отношения

Мед

Сън

Упражнения

Зеленчуци

Билки

Възпитание

Мъж

Инсулт

Рани

Психотерапия

Диабет

Инфаркт

Училище

Имунната система

Пикочен мехур

Семейство

Стави

Кръв

Антиоксиданти

Вируси

Кръвно

Сърбеж

Лице

Мотивация

Самочувствие

Психика

Масаж

Възраст

Влагалище

Венци

Болка

Диета

Гръбначен стълб

Уважение

Пубертет

Страх

Напрежение

Емоция

Инфекции

Зъби

Запек

Око

Повръщане

Крака

Гръб

Алергия

Температура

Тумор

Стомах

Стареене

Парене

Кал

Кариес

Кръвно налягане

Кашлица

Простата

Зъбен камък

Грижи

Спорт

Маска

Матка

Гадене

Зъбна плака

Холестерол

Бъбреци

Почивка

Компютър

Менопауза

Менструация

Бременност

Астма

Целулит

Приятелство

Море

Зелен чай

Мляко

Настинка

Общуване

Кръвоносен съд

Зависимост

Гърч

Диагностика

Безплодие

Ангина

Хемороиди

Слънце

Яйчници

Ученик

Зачервяване

Безсъние

Бръчки

Болести