Терапията със стволови клетки на диабет тип 1
След присаждане на стволови клетки болни от диабет тип 1 нямали нужда от инжектиране на инсулин средно две и половина години след лечението, съобщиха изследователи. ...
Вируси и локални инфекции причиняват полиневрити
Полиневропатията представлява възпалително заболяване на периферната нервна система. При него могат да бъдат увредени коренчетата на нерва, непосредствено след излизането им от гръбначния мозък (радикулити) ...
Пациентите с булимия се нуждаят от комбинирано лечение, което обикновено включва антидепресанти и психотерапия. При тежките случаи е необходима хоспитализация за балансиране на жизнените функции. Много проучвания показват, че при булимия най-добре действа когнитивно-поведенческата терапия. Тя дава възможност да се идентифицират "болните" мисли и поведения и да се заместят със здравословни и позитивни. Този вид терапия е базиран на идеята, че вашите собствени мисли определят поведението ви, а не други хора или ситуации. Медикаментозното лечение включва най-вече селективни блокатори на обратното приемане на хормона серотонин и антидепресанти. Лекарят изготвя хранителен режим на пациента, който покрива енергийните нужди и поддържа балансирано телесно тегло. Някои излекувани могат отново да влязат в спиралата преяждане-повръщане, ако попаднат в стресова ситуация. Затова още при първите признаци на възвръщане на симптомите търсете лекарска помощ.
Много е важно самите пациенти да предприемат
някои конкретни стъпки за справяне с този проблем:
Придържайте се към вашия лечебен план, не пропускайте терапевтични сесии, не се отклонявайте от диетичния режим, дори това да ви създава някои неудобства.
Хранете се правилно. Говорете с вашия лекар относно приемането на витамини и минерали. Ако не се храните добре и използвате често очистителни, много е вероятно да имате нарушения в минералния и витаминозен баланс.
Научете повече за булимията. Получаването на повече знания около проблема ви може да усили мотивацията за придържане към терапевтичния план.
Бъдете в контакт с други хора. Не се изолирайте от загрижените за вас членове на семейството и приятели, които искат да ви видят здрави. Разберете, че те правят всичко най-чистосърдечно.
Устоявайте на импулса да се теглите непрекъснато и многократно през деня да се гледате в огледалото.
Внимавайте с упражненията. Физическите упражнения са полезни, но не се вманиачавайте в тях.
Ето и някои полезни съвети:
Непрекъснато си припомняйте кое е здравословното ви тегло, особено в моменти на опасност отново да започнете да преяждате и да се прочиствате.
Не посещавайте уебстраници, които защитават или възхваляват разстройствата на храненето. Тези сайтове могат да ви окуражат да поддържате опасните си навици и да се възобновят симптомите на заболяването ви.
Разграничете ситуациите, в които могат да се активират поведения или мисли, допринасящи за възобновяване на вашата булимия. По този начин можете да разработите план за действие за справяне с тях. Помислете как да превъзмогнете и емоционалния дистрес (негативен, вреден стрес) и тъгата.
Търсете позитивни ролеви модели, които помагат да се повиши себеоценката ви. Напомняйте си, че свръхслабите манекени или актьори от кориците на популярните списания често не са с добро здраве.
Устоявайте на подтика да сте на диета или да пропускате хранения.
Намерете си при-ятни занимания, които да ви поглъщат. Това помага за отклоняването на вниманието от мислите за преяждане и спомага за развитието на здравословни хобита.
Няма сигурен начин на превенция на булимия нервоза. Много важно е родителите и детските лекари да контролират подрастващите за здравословен начин на хранене и за спортуване. При прекалени фиксации върху външния вид, и особено при нехаресване на физическия образ и понижена себеоценка, е необходима консултация със специалист.