Честите цветни кошмари сигнализират за деменция
При възрастните хора, които често сънуват цветни кошмари, има повишен риск от развитието на болестта на Паркинсон. ...
Увеличената трета сливица понякога е опасна
Нарушеното дишане пречи на кърменето, хроничният недостиг на кислород се отразява неблагоприятно на растежа и развитието на организма. Операцията може да бъде избегната с помощта на нежната медицина ...
Пациентите с булимия се нуждаят от комбинирано лечение, което обикновено включва антидепресанти и психотерапия. При тежките случаи е необходима хоспитализация за балансиране на жизнените функции. Много проучвания показват, че при булимия най-добре действа когнитивно-поведенческата терапия. Тя дава възможност да се идентифицират "болните" мисли и поведения и да се заместят със здравословни и позитивни. Този вид терапия е базиран на идеята, че вашите собствени мисли определят поведението ви, а не други хора или ситуации. Медикаментозното лечение включва най-вече селективни блокатори на обратното приемане на хормона серотонин и антидепресанти. Лекарят изготвя хранителен режим на пациента, който покрива енергийните нужди и поддържа балансирано телесно тегло. Някои излекувани могат отново да влязат в спиралата преяждане-повръщане, ако попаднат в стресова ситуация. Затова още при първите признаци на възвръщане на симптомите търсете лекарска помощ.
Много е важно самите пациенти да предприемат
някои конкретни стъпки за справяне с този проблем:
Придържайте се към вашия лечебен план, не пропускайте терапевтични сесии, не се отклонявайте от диетичния режим, дори това да ви създава някои неудобства.
Хранете се правилно. Говорете с вашия лекар относно приемането на витамини и минерали. Ако не се храните добре и използвате често очистителни, много е вероятно да имате нарушения в минералния и витаминозен баланс.
Научете повече за булимията. Получаването на повече знания около проблема ви може да усили мотивацията за придържане към терапевтичния план.
Бъдете в контакт с други хора. Не се изолирайте от загрижените за вас членове на семейството и приятели, които искат да ви видят здрави. Разберете, че те правят всичко най-чистосърдечно.
Устоявайте на импулса да се теглите непрекъснато и многократно през деня да се гледате в огледалото.
Внимавайте с упражненията. Физическите упражнения са полезни, но не се вманиачавайте в тях.
Ето и някои полезни съвети:
Непрекъснато си припомняйте кое е здравословното ви тегло, особено в моменти на опасност отново да започнете да преяждате и да се прочиствате.
Не посещавайте уебстраници, които защитават или възхваляват разстройствата на храненето. Тези сайтове могат да ви окуражат да поддържате опасните си навици и да се възобновят симптомите на заболяването ви.
Разграничете ситуациите, в които могат да се активират поведения или мисли, допринасящи за възобновяване на вашата булимия. По този начин можете да разработите план за действие за справяне с тях. Помислете как да превъзмогнете и емоционалния дистрес (негативен, вреден стрес) и тъгата.
Търсете позитивни ролеви модели, които помагат да се повиши себеоценката ви. Напомняйте си, че свръхслабите манекени или актьори от кориците на популярните списания често не са с добро здраве.
Устоявайте на подтика да сте на диета или да пропускате хранения.
Намерете си при-ятни занимания, които да ви поглъщат. Това помага за отклоняването на вниманието от мислите за преяждане и спомага за развитието на здравословни хобита.
Няма сигурен начин на превенция на булимия нервоза. Много важно е родителите и детските лекари да контролират подрастващите за здравословен начин на хранене и за спортуване. При прекалени фиксации върху външния вид, и особено при нехаресване на физическия образ и понижена себеоценка, е необходима консултация със специалист.