Имунотерапия облекчава сенната хрема
Когато капките за нос и очи и антихистаминовите лекарства не дават ефект, страдащите от сенна хрема могат да си помогнат посредством ваксинация ...
Терапията със стволови клетки на диабет тип 1
След присаждане на стволови клетки болни от диабет тип 1 нямали нужда от инжектиране на инсулин средно две и половина години след лечението, съобщиха изследователи. ...
Херпесните инфекции покосяват както и хора с намалени защитни сили, така и новородени бебета. Съществуват два пътя на заразяване на новороденото с херпес симплекс. Единият е преди раждането - вътреутробната инфекция причинява редица сериозни малформации и новороденото се ражда с поражения на кожата, очите и мозъка. Другият път е по време на раждане, като заразата се пренася от майка с херпес на гениталиите. Заболяването се проявява, след като бебето навърши 1 месец. Засегнати са кожата, очите и нервната система. Когато вирусът атакува целия организъм, още в първите дни след раждането се развива тежка форма на болестта, която може да има летален изход. Затова правилото е жените с генитален херпес да раждат с цезарово сечение.
Към групата на хора с намалени защитни сили спадат страдащите от ракови заболявания (особено приемащите имуносупресивни лекарства), от СПИН и трансплантирани болни. Те са силно застрашени от развитието на обща, тежко протичаща херпесна инфекция.
За лечение на херпесните инфекции се прилага медикаментът ацикловир. При леките кожни форми и при херпес на устните се използва само локално под формата на унгвент (мехлем). Трябва да се знае, че и лекарството, взето през устата под формата на таблетки, не предпазва от рецидив. То само силно намалява "разцъфтяването" на инфекцията, и то при условие че се намаже поразеният устен участък при началните прояви на херпеса в рамките на 24 часа от първите смущения. При тежките форми на херпес се прилага ацикловир венозно. Изписват се и лекарства, повишаващи имунната система на болния - интерферон и имуноглобулин. При някои форми на рецидивиращ херпес се прави и противохерпесна ваксина.
Ето и няколко препоръки:
Третирайте с ацикловир херпеса на устните още в самото начало на неговата появява. Не целувайте близките си, докато заздравее.
Не прибягвайте до самолечение на херпеса на очите.
Не правете секс със случаен партньор без презерватив.
При рецидивиращ херпес на гениталиите се консултирайте с онкогинеколог.
Бременните жени с генитален херпес трябва да потърсят специализирана и компетентна помощ.
Най-важното е да се научите да се предпазвате и правилно да подхождате към здравословния проблем. При добра информираност и специализирана лекарска намеса излекуването е във ваши ръце.