Диагностика на анорексията

Диагностика на анорексията

Борба с хемороидите

Борба с хемороидите

Хемороидите представляват дегенеративни изменения на венозната съдова мрежа в ануса, характеризираща се с торбовидни разширения (възли). ...

Лечение на псориазис с билки

Лечение на псориазис с билки

Подходящ за лечение на псориазис и поради това не се назначава на пациенти с това упорито заболяване ...

Анорексия нервоза е разстройство, характеризиращо се с предумишлено намаляване на тегло, като то е предизвикано или поддържано от самия пациент.

Среща се най-често при момичета в юношеска възраст или при млади жени. По-рядко се наблюдава при юноши и млади мъже, а още по-рядко при жени, навлизащи в менопауза. Главните причини за това хранително разстройство са неизяснени. Все повече факти обаче свидетелстват, че за пораждането му играят роля взаимодействието на някои социо-културни и биологични фактори, като и психологични механизми и индивидуалната ранимост на личността.

Анорексията е свързана с недостатъчно приемане на храна, проявено в различна степен. Това води до вторични ендокринни и метаболитни изменения, както и до нарушения във функциите на организма.

За поставяне на сигурна диагноза трябва да са налични следните пет условия:

Телесното тегло е поне 15% под нормалното или индексът на Кетле (теглото в кг върху височината на квадрат в метри) е 17,5 или по-малък (използва се при лица на 16 и повече години).

Загубата на тегло е предизвикана чрез: 1. Избягване на висококалорични храни; 2. Целенасочено повръщане; 3. Провокирано целенасочено чревно разстройство; 4. Прекомерни физически натоварвания; 5. Употреба на потискащи апетита (и/или диуретични) медикаменти.

Разстройство във възприемането на собственото тяло под формата на специфична психопатология, при която страхът от пълнота преминава във фиксидея и пациентът си налага ниско нормативно тегло.

Големи ендокринни нарушения, които се проявяват у жените като аменорея (липса или спиране на менструалния цикъл), а у мъжете - като загуба на сексуалното влечение и потентността. Възможно е да се повишат нивата на растежния хормон и на кортизола, да се промени метаболизмът на тироидния хормон и да настъпят аномалии в инсулиновата секреция.

Ако анорексията започне в предпубертетна възраст, растежът се забавя и даже спира (при момичетата не се оформя бюст и е налице първична аменорея , при момчетата гениталиите остават недоразвити). След излекуване пубертетът най-често завършва нормално.

При атипичната анорексия може да отсъстват един или повече от изброените признаци, но да е налице общата клинична картина. От друга страна, може да има придружаващи депресивни симптоми, както и черти на личностово разстройство. Това налага диференциране и/или употреба на повече от един диагностичен код. Анорексията трябва да се разграничи и от телесни причини за загуба на тегло - хронични астенизиращи заболявания, мозъчни тумори, интестинални заболявания, синдром на малабсорбция (лошо всмукване в тънките черва).

Ботулиново отравяне - първа помощ

Ботулиново отравяне - първа помощ

Cлучаите на ботулиново отравяне зачестяват през зимата поради факта, че се увеличава консумацията на домашно приготвени консерви. Причинители на отравянето са бактерии, които могат да се развиват и размножават само при отсъствие на кислород. ...

Мащерката лекува и успокоява

Мащерката лекува и успокоява

Прилага се при болести на дихателната, храносмилателната и нервната система, за облекчаване при травми и за заздравяване на рани. Мащерката е известна още като бабина душица, майчина душица, дива чубрица, овчарски босилек. ...

Pазширени вени рисковите фактори, лечението и профилактиката

Pазширени вени рисковите фактори, лечението и профилактиката

Pазширени вени е популярното название на хроничната венозна недостатъчност. Тя е прогресиращо заболяване, което преминава през 7 стадия - от 0 до 6. Сърбеж, изтръпване и мравучкане, болки, парене, подуване и тежест в краката ...

Още от целебните свойства на плодовите и зеленчуковите сокове

Още от целебните свойства на плодовите и зеленчуковите сокове

Морковът е най-богатият източник на витамин А, който съдържа и огромно количество каротиноиди. И още: голямо количество на витамините С, D, К, от групата В - всички те имат противораково действие и затова е добре морковен ...

Кой витамин от кои храни да си набавим

Кой витамин от кои храни да си набавим

Недостигът на всеки води поотделно до различни заболявания. За да ги избегнем, диетата ни трябва да е балансирана и да включва разнообразни продукти ...

Контролирайте сами зъбната плака и венците

Контролирайте сами зъбната плака и венците

Заболяванията на гингивата и пародонта обхващат над 90% от възрастното население (у нас и в целия свят). ...

Здравни теми

Деца

Лечение

Кожа

Стрес

Жени

Тийнейджър

Умора

Депресия

Витамини

Сърце

Имунитет

Любов

Мозък

Рак

Секс

Очи

Родител

Храна

Плодове

Бебе

Хормони

Хранене

Работа

Главоболие

Грип

Дете

Зъб

Отношения

Мед

Сън

Упражнения

Зеленчуци

Билки

Възпитание

Мъж

Инсулт

Рани

Психотерапия

Диабет

Инфаркт

Училище

Имунната система

Пикочен мехур

Семейство

Стави

Кръв

Антиоксиданти

Вируси

Кръвно

Сърбеж

Лице

Мотивация

Самочувствие

Психика

Масаж

Възраст

Влагалище

Венци

Болка

Диета

Гръбначен стълб

Уважение

Пубертет

Страх

Напрежение

Емоция

Инфекции

Зъби

Запек

Око

Повръщане

Крака

Гръб

Алергия

Температура

Тумор

Стомах

Стареене

Парене

Кал

Кариес

Кръвно налягане

Кашлица

Простата

Зъбен камък

Грижи

Спорт

Маска

Матка

Гадене

Зъбна плака

Холестерол

Бъбреци

Почивка

Компютър

Менопауза

Менструация

Бременност

Астма

Целулит

Приятелство

Море

Зелен чай

Мляко

Настинка

Общуване

Кръвоносен съд

Зависимост

Гърч

Диагностика

Безплодие

Ангина

Хемороиди

Слънце

Яйчници

Ученик

Зачервяване

Безсъние

Бръчки

Болести