Как се отразява консумацията на сол върху здравето?

Как се отразява консумацията на сол върху здравето?

Тиквата – полезна храна и отлично лекарство

Тиквата – полезна храна и отлично лекарство

През зимата тя ни зарежда с жизненоважните витамини А и Д. Няма равна в укрепването на зрението, костите и сърдечно-съдовата система, прочистването на черния дроб и бъбреците. ...

Тропическите инфекциозни болески и как да се предпазим от тях

Тропическите инфекциозни болески и как да се предпазим от тях

Tропическите инфекциозни болести и паразитози са разпространени в страни с топъл и влажен климат в Азия, Африка, Централна и Южна Америка. Някои от тях обаче могат да бъдат пренесени. ...

Високият прием на сол е пряка причина както за високо кръвно налягане, така и за незадоволителен ефект от лечението му с медикаменти. По данни на Световната здравна организация намаляването на приема на сол с 6 грама дневно може да намали с около една четвърт смъртността от мозъчен удар и с около една пета - от сърдечен инфаркт.

Доказано е, че намаленият прием на сол при хора с бъбречно заболяване води до забавяне на неговото развитие, до забавяне на настъпването на бъбречна недостатъчност. Това е свързано, от една страна, с понижаване на кръвното налягане, но това не е единственият ефект от намаления прием на сол. Той води и до намаляване на протеинурията (отделяне на белтък в урината).

Излъчването на натрий от бъбреците е свързано с отделяне и на калций. Това води, от една страна, до намалена костна минерализация (остеопороза), а от друга - до образуване на бъбречни камъни, поради високата концентрация на калций в урината.

Как да ограничим приема на сол?

За голямо съжаление това не е много лесно, тъй като около 75% от солта, която приемаме, се намира в обработените продукти - консерви, колбаси, сирена, хляб, подправки, сосове и т.н. Около 10% от солта е в пресните продукти, които консумираме, и 15% е солта, която ние добавяме към храната при готвене или при ядене. Точно тези последни 15% можем най-лесно да контролираме.

Важно е да знаем, че едно ястие в заведение за бързо хранене много често съдържа сол, която значително надхвърля необходимия дневен прием. Когато започваме безсолна диета, трябва да знаем, че са необходими 2-3 седмици, докато свикнем с новия вкус.

Важно е да знаем: Върху опаковките на много продукти е отбелязано съдържанието на натрий. За да разберем съдържанието на сол в тази храна, трябва да умножим натрия по 2,5.

Високият прием на сол е пряка причина както за високо кръвно налягане, така и за незадоволителен ефект от лечението му с медикаменти.
За да се предотвратят в голяма степен опасните последици на артериалната хипертония, кръвното налягане трябва да се поддържа в стойности под около и под 135/85.

Предписаните от лекаря лекарства трябва да бъдат приемани редовно, според предписанието. Много често за достигане на желаните стойности на кръвното налягане се налага да се приема комбинация от лекарства.

Освен лечението с лекарства, задължително трябва да бъдат спазвани няколко условия, свързани с начина на живот. А те са:

Поддържане на телесното тегло около нормалното за индивида. Намаляването на телесното тегло дори само с 4-5 килограма може да има драматичен ефект върху кръвното налягане.
Ограничаване на приема на сол до не повече от 5 грама дневно (включително солта, която се намира в готовите и естествените храни).

Повишаване на физическата активност - поне 30 минути умерена физическа активност (например ходене) през повечето дни на седмицата.

Спиране на тютюнопушенето.

Умерена употреба на алкохол.

Ограничаване на съдържащите кофеин напитки.

Дневна норма на солта

Според Световната здравна организация възрастен човек трябва да приема не повече от 6 грама сол дневно.

При деца солта трябва да бъде значително по-малко:
От 0 до 6 месеца - под 1 грам дневно.
От 6 до 12 месеца - 1 грам дневно.
От 1 до 3 години - 2 грама дневно.
От 4 до 6 години - 3 грама дневно.
От 7 до 10 години - 5 грама дневно.

Глогът крепи сърцето, укротява нервите и кръвното

Глогът крепи сърцето, укротява нервите и кръвното

C лечебна цел се използват плодовете и цветовете на глога. Плодовете се берат след пълното им узряване (през септември - октомври). За по-дългото им съхранение се сушат на сянка в проветриво помещение. Те съдържат органични киселини, пектин ...

Как да лекуваме децата без антибиотици?

Как да лекуваме децата без антибиотици?

Дори и най-малките могат да приемат хомеопатични медикаменти. Те пренастройват имунната система срещу честите инфекции на дихателните пътища Hосната кухина и гърлото предпазват дихателните пътища от болестотворните микроорганизми. ...

Шипката съдържа най-много витамин C

Шипката съдържа най-много витамин C

C лечебна цел се използват плодовете на шипката, които се берат след пълното им узряване през септември - октомври и се сушат на сянка. Те имат рекордно съдържание на витамин С ...

Вируси и локални инфекции причиняват полиневрити

Вируси и локални инфекции причиняват полиневрити

Полиневропатията представлява възпалително заболяване на периферната нервна система. При него могат да бъдат увредени коренчетата на нерва, непосредствено след излизането им от гръбначния мозък (радикулити) ...

Преждевременната еякулация - причини и лечение

Преждевременната еякулация - причини и лечение

Преждевременната еякулация е широко разпространено сексуално нарушение, което се определя като настъпваща еякулация при минимална стимулация до, по време или скоро след проникване и започване на половия акт ...

Лечение на херпесните инфекции

Лечение на херпесните инфекции

Херпесните инфекции покосяват както и хора с намалени защитни сили, така и новородени бебета. ...

Здравни теми

Деца

Лечение

Кожа

Стрес

Жени

Тийнейджър

Умора

Депресия

Витамини

Сърце

Имунитет

Любов

Мозък

Рак

Секс

Очи

Родител

Храна

Плодове

Бебе

Хормони

Хранене

Работа

Главоболие

Грип

Дете

Зъб

Отношения

Мед

Сън

Упражнения

Зеленчуци

Билки

Възпитание

Мъж

Инсулт

Рани

Психотерапия

Диабет

Инфаркт

Училище

Имунната система

Пикочен мехур

Семейство

Стави

Кръв

Антиоксиданти

Вируси

Кръвно

Сърбеж

Лице

Мотивация

Самочувствие

Психика

Масаж

Възраст

Влагалище

Венци

Болка

Диета

Гръбначен стълб

Уважение

Пубертет

Страх

Напрежение

Емоция

Инфекции

Зъби

Запек

Око

Повръщане

Крака

Гръб

Алергия

Температура

Тумор

Стомах

Стареене

Парене

Кал

Кариес

Кръвно налягане

Кашлица

Простата

Зъбен камък

Грижи

Спорт

Маска

Матка

Гадене

Зъбна плака

Холестерол

Бъбреци

Почивка

Компютър

Менопауза

Менструация

Бременност

Астма

Целулит

Приятелство

Море

Зелен чай

Мляко

Настинка

Общуване

Кръвоносен съд

Зависимост

Гърч

Диагностика

Безплодие

Ангина

Хемороиди

Слънце

Яйчници

Ученик

Зачервяване

Безсъние

Бръчки

Болести