Имунотерапия облекчава сенната хрема
Когато капките за нос и очи и антихистаминовите лекарства не дават ефект, страдащите от сенна хрема могат да си помогнат посредством ваксинация ...
Профилактика на бронхиалната астма
Бронхиалната астма е често срещано заболяване, при което е налице алергично възпаление, засягащо бронхиалната стена. ...
Заболяванията на гингивата и пародонта обхващат над 90% от възрастното население (у нас и в целия свят). Невъзможно е то да бъде обхванато цялостно в профилактични програми, затова представяме метод, който позволява самоконтрол на оралната хигиена, на състоянието на венците и предполага ранно търсене на стоматологична помощ. Да не забравяме, че немарливостта по отношение на пародонталните заболявания води до оголване на венците, разклащане и изваждане на зъби, които по-рано са били лекувани. За изпълнение на метода са необходими клечки за зъби с конична форма и обикновено тоалетно огледалце.
След изплакване на устата с питейна вода (под визуален контрол с огледалцето) въведете зъбната клечка хоризонтално в дадено междузъбно пространство.
Критерии за оценка и произтичащото от тях поведение:
При липса на зъбна плака и на кървене не се налага промяна в обичайния орално-хигиенен режим, нито търсене на стоматологична помощ.
При наличие на зъбна плака без кървене е желателно да се мине към по-строг орално-хигиенен режим (подмяна на зъбната четка; употреба на паста за зъби с по-висок абразивен ефект; използване на допълнителни средства, като конци за междузъбно почистване, хидродушове, употреба на химични средства за инхибиция на зъбната плака и др.).
При наличие на зъбна плака и кървене задължително трябва да се положат лични грижи за отстраняване на плаката, а след това да се потърси стоматологична помощ.
В редкитe случаи на липса на зъбна плака и при наличие на кървене незабавно да се посети стоматолог. Тази ситуация може да е резултат на системно заболяване, професионална интоксикация или друг фактор, с които пациентът не може да се справи сам.
Самоизследването може да се проведе във всяка област на съзъбието. Най-добре е то да се извършва в долния преден участък, тъй като гингивалното възпаление обикновено започва оттам, а и това място е най-достъпно за самоизследване. След създаване на съответния навик този метод може да се прилага при всяка група от зъби. Той е лесен начин за самоконтрол на начално възпаление на венечната папила позволява и самоконтрол на ранния рецидив след проведено лечение. Освен това дава възможност прецизно да се определят индивидуални срокове за контролни прегледи на здравите хора и за своевременно лечение на хронично болните. При това методът е атравматичен, достъпен и лесен за изпълнение, независимо от възрастта, образованието, познанията и финансовото положение на човек.