Хроничният хепатит се лекува при стриктен режим
Спазването на диета от болните с хроничен хепатит е от съществено значение, тъй като храненето, наред с другите мерки, има за цел да предпазва от токсично въздействие чернодробната тъкан. ...
Билките се прилагат след задължителен преглед от специалист и съпровождат или следват основното медикаментозно лечение
Eдно от най-съществените предимства на лечебните растения е, че те имат добра поносимост, ниска токсичност и много рядко дават странични ефекти. Многостранното и сравнително по-безопасното им действие ги прави незаменими компоненти в комплексната терапия на някои гинекологични заболявания, особено при хроничните, които изискват продължително лечение.
Заболяванията на женските гениталии са доста разнообразни. Най-голям е относителният дял на инфекциите на половите органи. Те проникват през лигавицата на влагалището, а от там попадат в матката и през маточните тръби - в коремната кухина. Най-характерни признаци на тези инфекции са болките в малкия таз, особено при полов акт, и бялото течение, понякога примесено с кръв. Предразполагащи фактори за гинекологичните заболявания са лошата лична хигиена, безразборните полови контакти, простудата и други.
Бялото
течение е първият симптом за гинекологично страдание.
Среща се при повече от 60% от гинекологично болните жени. Течението може да бъде само от влагалището, но също така и от матката и свързаните с нея яйцепроводи. За да се установи точният причинител на течението, е необходимо да се изследва влагалищният секрет и да се направи антибиограма. Когато течението се дължи на гъбички (кандидомикоза), то е бяло, гъсто, със сладникава миризма, свързано е с постоянен сърбеж, но липсва болка. Когато причинителят е трихомонас вагиналис, течението е жълто-зелено, лепливо и пенесто, с остра миризма, сърбеж и циститни оплаквания.
Самолечението на гинекологичните заболявания е твърде рисковано. Несвоевременното вземане на адекватни мерки пък може да стане причина за тяхното хронифициране и затруднено лечение. При всички случаи задължително се провежда консултация с гинеколог, който трябва да назначи подходяща медикаментозна комплексна терапия с химиотерапевтици в комбинация с антимикотици. И едва след нейното приключване или едновременно с нея се провежда терапия с билки, която облекчава субективните оплаквания на пациентките и подпомага основното лечение. В никакъв случай не трябва да се започва с билколечение без щателен гинекологичен преглед.
Използваните билки за лечение на гинекологичните заболявания са твърде различни, според установената диагноза.
При наличие на бяло течение препоръчвам следната изпитана рецепта:
Цвят от лайка - 60 г., листа от орех - 40 г., листа от розмарин - 40 г., листа от салвия - 40 г., листа от смрадлика - 40 г., корени от репей - 40 г, цвят от невен - 60 г., стръкове от босилек - 40 г., стръкове от мащерка - 40 г., ленено семе - 60 г., стръкове от цариче - 40 г., стръкове от агримония - 40 г., стръкове от полски хвощ - 40 г. Билките се смесват. 2 супени лъжици от сместа се варят в 1 л вода в продължение на 5 минути. След като отварата изстине, се прецежда. С нея се правят промивки на влагалището в продължение на 10 дни. При евентуален рецидив курсът може да се повтори след 4 седмици.