Как да лекуваме децата без антибиотици?
Дори и най-малките могат да приемат хомеопатични медикаменти. Те пренастройват имунната система срещу честите инфекции на дихателните пътища Hосната кухина и гърлото предпазват дихателните пътища от болестотворните микроорганизми. ...
Арниката помага при разширени вени
Билката цери вътрешни и външни рани, хемороиди, сърдечни заболявания, разширени вени, полезна е и при диабет ...
През пролетта и лятото алергиите се вихрят с пълна сила, но често и през есента не ни дават мира. Някои тревни видове, като пелин и амброзия, могат да получат вторичен цъфтеж. Цветният прашец на амброзията, смятан за изключително агресивен, започва да се освобождава през август и процесът продължава до късна есен. С помощта на вятъра полените се разнасят на километри. А семената на растението са невероятно издръжливи и продуктивни. Около 3/4 от хората, свръхчувствителни към пролетните растения, проявяват дразнимост и към упоритата амброзия. Според някои американски експерти силното и разпространение е в пряка връзка с глобалното затопляне и увеличеното съдържание на въглероден двуокис в атмосферата. Това е причината да я нарекат плевел на глобализацията. Оплакванията, които причинява, са проблеми с дишането, зачервени очи, главоболие.
Мухълът също е потенциален виновник за алергия през есента. Той обитава не само мазето и банята, а се среща и във влажните места на открито. Окапалите листа на дърветата са идеална среда за спорите на много видове плесени. Рязкото покачване на алергенни частици във въздуха се случва по различно време в отделните части на страната и Европа, но ветровете могат да ги разнесат на големи разстояния. Спорите, попаднали в дихателните пътища, предизвикат затруднено дишане дори при здрави хора, а при астматиците отключват тежки пристъпи на задух.
Продължителният престой в затворени помещения не облекчава симптоматиката. Проблемът е, че ниската влажност на стаите също може да причини назални и дихателни оплаквания. Идеалната въздушна влажност в затворено помещение варира между 35% и 50%. В много офиси и домове тя е под 16% и това е причина за изсушаване на слузестите мембрани, което води до тяхното възпаление. За да се избегне този нежелан ефект, алерголозите препоръчват използването на хигрометър, измерващ стойностите на въздушната влажност. С помощта на обикновен изпарител може да нормализирате влажността и да предотвратите или да облекчите симптомите на алергия. Що се отнася до външната среда, в момента, в който се установи студено време, без резки колебания в температурите, количеството на алергени във въздуха рязко спада и оплакванията изчезват.
И домашният прах може да причини реакция на свръхчувствителност. Той се разнася по-активно из въздуха, когато за първи път се включи отоплението. Предизвиква кихане, хрипове и хрема.
Самолечението на алергиите не е препоръчително, макар че някои антихистамини се продават в аптеката без рецепта. Консултирайте се с вашия лекар, защото има препарати, неподходящи за хора с високо кръвно налягане, а определен вид назални спрейове не бива да се използва повече от 3 дни.