Женското лице е прозорец към душата
Казват, че очите са прозорец към душата на човека, че по външността му може много да се съди за неговия характер. ...
Кой е причинителя на рака на шийката на матката
Внимавайте при избора на сексуален партньор. Вирусът HPV се пренася най-вече по полов път ...
Кандидозата е вагинална гъбична инфекция, която засяга голям процент от жените. Причинител на кандидозата (генитална микоза) са дрождеподобни гъби (Candida albicans). Около 20% от жените безсимптомно носят това заболяване. То засяга лигавицата на влагалището или на пениса и кожата в половата област. Кандидозата не води до стерилитет, но е изключително неприятна поради дискомфорта, който предизвиква, трудното лечение и склонността към рецидив.
Гениталната микоза не е типична болест, предавана по полов път, защото много често причина за развитие на инфекцията не е сексуален контакт.
Развитието на заболяването зависи от много други допълнителни предразполагащи фактори:
Спадане на имунитета (друго заболяване, стрес, проведена химиотерапия и др.);
Прием на някои лекарства (антибиотици, кортикостероиди, имуносупресори, цитостатици, контрацептиви);
Съпътстващи заболявания, като диабет, грип, хипотиреоидизъм и др.;
Използване на вътрематочна спирала, хормонални контрацептивни таблетки;
Носене на тясно синтетично бельо, изпотяване, незадоволителна лична хигиена;
Някои физиологични състояния, като бременност, климакс, месечна менструация;
Т. нар. ановагинална контаминация - заразяване с кандида по съседство от ануса;
Влагалищни промивки в домашни условия, контакт с хлорираната вода в басейни и джакузита, ароматизираните тоалетни хартии, неподходящи средства за полова хигиена и др.
Подобни фактори променят влагалищната среда и повишават риска от развитие на полова кандидоза. Инкубационният период варира от 4 дни до 2 месеца. При жените острата кандидоза се проявява с влагалищно течение с вид на пресечено мляко, съпроводено със сърбеж (от съвсем слаб до непоносим), парене, зачервяване и белезникави налепи по външните полови органи, липса на овлажняване при полов акт. За мъжете е характерно възпаление на главичката на половия член и кожата. Около 30% от мъжете са с безсимптоматично носителство на гъбички.
При несвоевременно лечение кандидозата хронифицира и протича почти безсимптомно при мъжете и със слабо, периодично усилващо се "бяло" течение при жените. Дори оплакванията да утихнат, това още не означава че сте се излекували. Хронифицирането на инфекцията я прави много по-трудна и скъпа за лечение. Научно доказано е, че жените, страдащи от хронична кандидоза, са неколкократно по-застрашени от венерически заболявания.
Диагнозата се поставя при преглед и с микроскопско изследване.
При хронични инфекции понякога се налага да се направи микробиологична посявка на селективни хранителни среди, дори и ДНК-анализ. Лечението трябва да е своевременно и упорито с антимикотични препарати. Задължително е да се лекува и партньора/ите на заболелия. Какъв точно препарат ще ви препоръча специалистът зависи от вида гъбички, причинители на болестта ви. Доколкото е възможно трябва да се отстранят и предразполагащите фактори.