Питайте детето за ежедневието му в училище
Още преди да се приберете вкъщи, попитате детето какви трудности е срещнало в училище ...
Когато се чувстват несигурни, изплашени или просто не харесват нещо, децата не се притесняват да заявят с категоричен тон "не, не искам". Някои родители приемат подобно поведение като каприз. Но преди да станат настоятелни и да наложат волята си, психолозите ги съветват да погледнат ситуацията през очите на своя наследник. Може детето да е уморено и затова да контрира подканата ви да тръгвате към къщи. Или пък да се чувства чудесно на площадката и да не иска да се прибира. Вместо "Тръгвай веднага, че закъсняваме. Виж колко късно стана и престани да ми противоречиш!", кажете: "Разбирам, че не ти се тръгва, но наистина вече трябва да се прибираме. Скоро пак ще дойдем."
Понякога родителите имат завишени и нереалистични очаквания от детето. И когато искат от него нещо, за което то усеща, че няма сили да се справи, нормално е да каже "не, не искам". Друг път затрупват със задачи малкия ученик и очакват всичките им заръки да бъдат изпълнени веднага без никакво разсейване. За детето това не е толкова лесно. А и заповедният тон провокира неговата съпротива. Много е важно да му покажете своята любов, грижа, внимание и уважение на мнението му. Вместо да критикувате и да повтаряте "Колко пъти да ти казвам", "Слушаш ли ме изобщо?", дайте му възможност да погледне на ситуацията от друг ъгъл: "Когато си оправиш стаята, можеш да се занимаваш с каквото си пожелаеш." Това е хитър начин да накарате детето да изпълни задълженията си - то не се чувства принудено, а мотивирано от предстоящото удоволствие.
Психолозите не съветват да използвате материални стимули. Така ще научите детето да очаква награда за всяка свършена работа. То ще приеме, че неговите усилия могат да се купят и продадат, а мотивацията му изцяло ще зависи от размера на възнаграждението. Този възпитателен метод е неправилен. Всеки вкъщи трябва да има свои задължения спрямо силите си. Целта далеч надхвърля организацията у дома на битово ниво. Когато всички полагат усилия, спойката става по-здрава и се изгражда взаимно доверие.