Мононуклеозата – болестта на целувката
Инфекцията се причинява от вируса на Епщайн-Бар и засяга предимно млади хора. И нежната медицина може да помогне за лечението на това тежко заболяване. ...
Глогът крепи сърцето, укротява нервите и кръвното
C лечебна цел се използват плодовете и цветовете на глога. Плодовете се берат след пълното им узряване (през септември - октомври). За по-дългото им съхранение се сушат на сянка в проветриво помещение. Те съдържат органични киселини, пектин ...
Mентата (Mentapiperita) е многогодишно тревисто растение. Нейното главно действащо вещество - ментолът, се съдържа в етеричното масло. Ментолът притежава силно дезинфекционно действие. За това при варенето на мляко добавят мента, за да не прокисва. Свежите плодове понякога се посипват с мента, за да се предотврати бързото гниене. Ментолът предизвиква местна анестезия (обезболяване) на мястото на действието му и свива кръвоносните съдове.
Ето защо ментовите бонбони разхлаждат устата, а хремата спира. И напротив - сърдечните кръвоносни съдове и тези на главния мозък и белите дробове рефлекторно се разширяват. Поради това ментоловият препарат валидол е твърде ефективен при стенокардия. За ментата е характерен успокояващият ефект, особено при невроза, стрес и безсъние.
Етеричното масло на ментата се излъчва от организма през горните дихателни пътища, където упражнява мощен отхрачващ и антисептичен ефект. За това растението се използва вътрешно при простуда,ангина, бронхит, пневмония и астма, под формата на капки - при хрема, и за инхалация - при дихателни заболявания. Отделяйки се чрез потните жлези, ментовото масло стимулира и тяхната работа, оказвайки потогонно действие.
Аналогично то стимулира образуването на кърма при кърмачките. Стимулира и секрецията на жлъчния сок с последващо подобряване на храносмилането. Освен това ментолът се излъчва чрез жлъчката и упражнява антисептично действие върху жлъчния мехур и жлъчните пътища. Ментата е твърде ефективна и при дисбактериоза и при нарушения във функциите на стомашно-чревния тракт с развитие на процеси на гниене. Тя се използва при гадене и повръщане и при повишено газообразуване. В големи количества оказва слабителен и противоглистен ефект. Смята се, че дъвченето на свежи листа от мента укрепва венците, предпазва от язви в устата и отстранява хремата.