Мозъкът различава романтичната любов от секса
Хората често наричат любовта болест или лудост. Силното чувство може да раздели влюбения от близки и приятели, както и да промени обичайното му поведение. ...
Естествено раждане или секцио?
Спазваме принципа, че пациентката може да роди така, както желае. Тя сама избира, стига да няма медицински показания, че категорично се налага операция. ...
Четири изследвания на учени от университета на Бъфало и университета "Маями" в Охайо доказаха, че гледането на телевизия може да намали чувството за самота и отхвърляне. Идентифицирането на зрителите с любими герои от сериали създава чувство за принадлежност към група, дори когато хората са с ниско самочувствие или са отхвърлени от семейство и приятели. Така телевизията създава илюзията, че отговаря на социалните потребности.
Изследванията потвърждават теорията, че хората могат да използват технологиите за запълване на социални празноти. Видеоигрите и музиката също имат такъв ефект.
Първото изследване използва скала за дейностите при чувство за самота, за да установи какво правят участващите в него 701 студенти, когато са потиснати. Най-често те пускали любимата си телевизионна програма и това ги успокоявало. Учените от второто изследване манипулирали експериментално чувствата за принадлежност на 102 студенти, за да разберат колко важна е за тях телевизията.
Резултатите показват, че когато хората имат по-голяма нужда от подкрепа, те са склонни да обсъждат повече любимите си телевизионни предавания. Третото изследване установява, че мислите за любимите телевизионни предавания изместват мрачните идеи и чувството за отхвърленост. Според резултатите от четвъртото изследване хората говорят по-малко за самотата си, след като са обсъждали любимите си телевизионни програми.
"Загърбването на роднини и приятели и търсенето на утеха в телевизията може да е показател за лоша адаптивност и да дава на човека по-малко възможности след време - казва Джей Дерик от университета на Бъфало. - При тези, които трудно общуват заради физически или други ограничения, технологиите могат да са някаква утеха."