Биохраните трябва да отговарят на определени критерии
През последните години България се нареди сред страните, които проявяват интерес към хранителни продукти, произведени по екологичен начин. ...
Отказването от цигарите или преодоляване на тютюневата зависимост
Kойто поне веднъж през живота си е отказвал цигарите, добре знае, че хич не е лесно. От преодоляване на тютюневата зависимост обаче разбирам, че това не е съвсем вярно и че реши ли, човек може да пребори порока. ...
Хлябът е най-популярният източник на въглехидрати за българина, тъй като е традиционна всекидневна храна у нас. Той доставя и други важни за човешкото здраве съставки: белтъчини, витамините В и Е и минерали - фосфор, магнезий, калий, желязо, цинк, калций.
Що се отнася до брашната, от които се произвеждат различните видове хляб, пълнозърнестото брашно е познато като тип 1850, ръженото - като тип 1000, а за производство на типов хляб се използва тип 1150. Белите хлябове "Стара Загора" и "Добруджа" са от брашната тип 500 и тип 700. Някои обогатени брашна (напр. с глутен) са с номера 650 и 800.
У нас често се предлага хляб от бели брашна, който е предпочитан от много хора, защото е вкусен и лесно смилаем. Но консумацията му в големи количества, това води до повишен внос на въглехидрати в организма, като в същото време пречистването на брашното го лишава от целулоза, витамини и микроелементи. Затова приемът на такъв хляб трябва да бъде ограничен, особено при хора със затлъстяване и захарен диабет. Белият хляб е подходящ само при някои чревни заболявания, като язвен колит.
От многото видове диетичен хляб, които се предлагат в търговската мрежа, се открояват три основни групи: пълнозърнест, ръжен и типов. Всички те имат по-ниска енергийна стойност от белия; съдържат повече фибри (влакнини), което, от една страна, подобрява храносмилането, а от друга, води до по-бавна резорбция (всмукване) на приетите въглехидрати, т.е има по-нисък гликемичен индекс. Именно затова тези хлябове се препоръчват на хора със затлъстяване и на страдащите от диабет. Те са полезни, защото съдържат повече витамини (най-вече от групата В) и минерални вещества, а също и растителни белтъци.
Пълнозърнестият хляб се приготвя от непречистено от триците брашно. В него са запазени витамините, минералните вещества и целулозата. Известен е още като "Грахам". В последните години се произвежда хляб от цели или начупени зърна, обогатен с житни кълнове - т. нар. "хляб без брашно".
Ръженият хляб се замесва съответно от ръжено брашно, което има някои предимства пред пшеничното. В него има повече витамини от групата В и е с по-нисък гликемичен индекс, което го прави особено подходящ за лица със затлъстяване и захарен диабет. Единственият му недостатък е увеличеното съдържание на фитинова киселина, която се свързва с калция от храната, затова не се препоръчва да се консумира едновременно с млечни продукти. Този минус се преодолява при ръжено-пшеничния хляб, в който ръженото брашно е примесено с пшенично.
Типовият хляб е произведен от брашно, близко по състав до пълнозърнестото, но с по-ниско съдържание на трици. Освен това в него липсва и пшеничният зародиш, което прави хляба по-беден на белтъчини и витамини от групата В.
Съществуват и други разновидности на диетичния хляб: високопротеинов (с глутен и соев белтък), обогатен с фибри (с добавка на трици), соден (с по-голямо количество сода, без мая), многозърнест (с брашна от няколко вида зърнени култури), царевичен, малцов и др. Въпреки това разнообразие производството на хляб за нуждите на профилактичното и лечебното хранене все още не е оптимално и налага търсене на нови производства и технологии.