Какви прегледи да си направят дамите над 40 години
Навършат ли 40 години, дамите трябва всяка година да си правят профилактични прегледи. Ако до този момент не са посещавали лекарския кабинет, то сега е желателно да си направят едно пълно изследване на кръвта и урината. ...
Шипката помага на имунната система
Шипката е братовчедка на розата и носи заслужено титлата "царицата на билките". Плодовете на шипката са в пъти по-богати на витамин С от червените домати и лимоните и около 300 пъти в сравнение с ябълките. ...
Доскоро билката беше почти забравена, набедена за твърде токсична. Но учените отново оценяват нейния голям терапевтичен ефект при различни заболявания.
Bратигата (Tana- cetum vulgare L.) е градинско растение, разпространено в Европа и Северна Америка. Използваемата част на билката са стръковете заедно с цветовете. Те съдържат етерично масло, сесквитерпенови лактони, органични киселини, смоли, флавоноиди, горчиви вещества и други.
В емпиричната медицина вратигата е била използвана като средство за лечение на пристъпи на тежка мигрена и на остър ставен ревматизъм, при анемия, болезнена менструация, чревни паразити, диария, като абортивно средство и срещу паразити по растенията. Но доскоро тя беше почти забравена, тъй като беше набедена за твърде токсична билка. Едва напоследък публикации на чуждестранни автори направиха достояние нейните действителни лечебни свойства при мигренозни кризи, ревматоиден артрит и някои други заболявания.
За първи път през 1970 г. вратигата е била приложена в Англия за лечение на болни от мигрена. Половината от тях са били лекувани с класически антимигренозни препарати без особен ефект, докато екстракти от вратигата показали висока терапевтична активност. Проведените проучвания върху извънредно голям брой болни показват, че пристъпите от мигрена се разреждат и отслабват по сила при над 77% от болните. Само в около 20% от тях се констатират гадене, повръщане и леко виене на свят, които след около месец напълно изчезват.
Вратигата се характеризира преди всичко със своите противовъзпалителни свойства. Те се обуславят от потискане на медиаторите на възпалението, аналогично на нестероидните противовъзпалителни средства (аспирин, волтарен, индометацин и др). При болни от ревматоиден артрит болките се облекчават, общото състояние се подобрява, двигателните функции се възстановяват. В условия на експериментален артрит билката е показала значими фармакологични ефекти, които са били потвърдени и в клинични условия. Получените екстракти потискат възпалението, предизвикано с простагландини.
Билката оказва също така антитромбоцитна активност, потиска медиаторите на възпалението и алергията (хистамин, серотонин, брадикинин и др).
Въпреки наличните данни за незначителните странични ефекти от употребата на вратигата, е препоръчително преди да се приема, да се посъветвате с лекар.