Махмурлук
Изследователят Ричард Матис и неговият екип от Калифорнийския университет създадоха прибор, с чиято помощ човек може да си спести главоболието след употребата на алкохол. ...
Сокове за бебе, какви и кога да ги започнем?
Голяма част от педиатрите смятат, че включването на сокове в хранителния режим на кърмачетата предхожда захранването с пюре и трябва да става след навършването на 1 месец. Но опитът на педиатри и алерголози показва ...
Дръвчетата, които красят дома ни и ни радват всяка Коледа и Нова година, са истински "горски доктори". Вечнозеленото семейство Борови - бор (рinus), ела (аbies), смърч (рicea), притежава целебни иглички и шишарки. Българската народна медицина има многовековен опит особено в използването на бялата (обикновена) ела (Abies alba) и белия бор (Pinus sylvestris).
За да дезинфекцирате въздуха в дома през сезона на простудите и грипа, нагрейте в съд малко вода и капнете в нея няколко капки масло от бяла ела или пуснете прясно набрани клонки. Красивото дръвче помага и за потушаване на пристъпите на бронхиална астма.С маслото от бяла ела се масажира гръдният кош. За целта се използва и спиртна настойка: 1 с. л. игличкиот бяла ела се заливат с 1/2 чаша спирт (70 градуса), оставят се 1 седмица, след което настойката се прецежда и се добавя 1 ч. л. мед. Маслото от бяла ела ускорява зарастването на костите.
При счупване, ако е възможно, внимателно натривайте с него болното място под гипса или шината.След сваляне на гипса се правят 15-20 минутни бани на счупения крайник с отвара от клонки на бяла ела. Крайникът се подсушава добре и мястото на фрактурата се намазва с масло от бяла ела. Боровите връхчета (Turiones Pini), събрани преди разпукването им, помагат при възпаление на горните дихателни пътища, хроничен бронхит и бронхиална астма, бронхиектазии и гнилостни бронхити с гнойна секреция.
Правят се инхалации: 20 г сушени борови връхчета от аптеката се сипват в 250 мл вряща вода и изпаренията се вдишват. Сироп против бронхит се приготвя по следния начин: 70-80 зелени борови шишарки, брани през май, се разрязват всяка на 4 части, заливат се с 2 л вряща вода и се варят, докато тя остане наполовина. Шишарките се изваждат, в отварата се сипва 1 кг захар и се вари до разтварянето. В края се слага на върха на ножа лимонтузу. От този сироп възрастните вземат по 2 ч. л. 3-4 пъти дневно, а на децата се дава по 1/2-1 ч. л., добавена в чая.
Ето как се приготвя и прочутият боров мед. Измиват се 90 зелени шишаркиот бял бор и се варят в 3 л вода, докато тя остане наполовина. Отварата престоява с шишарките 24 часа, после се прецежда, добавят се 1,5 кг захар и "медът" се вари до нужната гъстота. Преди свалянето му от котлона се прибавя 1,5 ч. л. лимонтузу.
Накрая - вана, която отпуска мускулите на гърба. Залейте 1 к гборови иглички с 3 л вряща вода, варете 10 мин., оставете 4 часа и прецедете. Във ваната си налейте 1 л от отварата.