Вратигата облекчава мигрената и артрита
Доскоро билката беше почти забравена, набедена за твърде токсична. Но учените отново оценяват нейния голям терапевтичен ефект при различни заболявания. ...
Червеното цвекло държи вирусите надалеч
Сокът му има силни антиоксидантни свойства и помага дори при лечението на тумори, подобрява състава на кръвта, пречиства черния дроб и действа срещу запек ...
Дръвчетата, които красят дома ни и ни радват всяка Коледа и Нова година, са истински "горски доктори". Вечнозеленото семейство Борови - бор (рinus), ела (аbies), смърч (рicea), притежава целебни иглички и шишарки. Българската народна медицина има многовековен опит особено в използването на бялата (обикновена) ела (Abies alba) и белия бор (Pinus sylvestris).
За да дезинфекцирате въздуха в дома през сезона на простудите и грипа, нагрейте в съд малко вода и капнете в нея няколко капки масло от бяла ела или пуснете прясно набрани клонки. Красивото дръвче помага и за потушаване на пристъпите на бронхиална астма.С маслото от бяла ела се масажира гръдният кош. За целта се използва и спиртна настойка: 1 с. л. игличкиот бяла ела се заливат с 1/2 чаша спирт (70 градуса), оставят се 1 седмица, след което настойката се прецежда и се добавя 1 ч. л. мед. Маслото от бяла ела ускорява зарастването на костите.
При счупване, ако е възможно, внимателно натривайте с него болното място под гипса или шината.След сваляне на гипса се правят 15-20 минутни бани на счупения крайник с отвара от клонки на бяла ела. Крайникът се подсушава добре и мястото на фрактурата се намазва с масло от бяла ела. Боровите връхчета (Turiones Pini), събрани преди разпукването им, помагат при възпаление на горните дихателни пътища, хроничен бронхит и бронхиална астма, бронхиектазии и гнилостни бронхити с гнойна секреция.
Правят се инхалации: 20 г сушени борови връхчета от аптеката се сипват в 250 мл вряща вода и изпаренията се вдишват. Сироп против бронхит се приготвя по следния начин: 70-80 зелени борови шишарки, брани през май, се разрязват всяка на 4 части, заливат се с 2 л вряща вода и се варят, докато тя остане наполовина. Шишарките се изваждат, в отварата се сипва 1 кг захар и се вари до разтварянето. В края се слага на върха на ножа лимонтузу. От този сироп възрастните вземат по 2 ч. л. 3-4 пъти дневно, а на децата се дава по 1/2-1 ч. л., добавена в чая.
Ето как се приготвя и прочутият боров мед. Измиват се 90 зелени шишаркиот бял бор и се варят в 3 л вода, докато тя остане наполовина. Отварата престоява с шишарките 24 часа, после се прецежда, добавят се 1,5 кг захар и "медът" се вари до нужната гъстота. Преди свалянето му от котлона се прибавя 1,5 ч. л. лимонтузу.
Накрая - вана, която отпуска мускулите на гърба. Залейте 1 к гборови иглички с 3 л вряща вода, варете 10 мин., оставете 4 часа и прецедете. Във ваната си налейте 1 л от отварата.