Кои храни са канцерогенни и кои ни защитават от злокачествени образувания

Кои храни са канцерогенни и кои ни защитават от злокачествени образувания

Псуването сваля стреса в работата

Псуването сваля стреса в работата

Употребата на нецензурен език на работното място е полезна, защото разтоварва от стреса. Твърдят го специалисти от университета в Норидж ...

Кои храни са канцерогенни и кои ни защитават от злокачествени образувания

Кои храни са канцерогенни и кои ни защитават от злокачествени образувания

Установено е, че в 32-35% от случаите на рак може да се постигне превенция чрез промяна в храненето ...

Cветовният фонд за изследвания на рака оценява, че над 30% от всички неоплазми в Европа и САЩ са свързани с хранителни фактори. Рискът за възникване на ракови процеси може значително да бъде намален при положителна промяна в хранителното поведение. Счита се, че средно при 32-35% от случаите на рак може да се постигне превенция чрез модифициране на храненето, като протективният ефект за различните видове рак варира от 10% за рака на белия дроб, 50% за рак на гърдата, до 75% за колоректален рак и рак на стомаха.

Кои храни и напитки увеличават канцерогенния риск?

В 36 епидемиологични проучвания е установено, че високата консумация на червени меса увеличава риска от рак на колона, ректума, панкреаса, гърдата, простатата, бъбреците. Вероятната причина се свързва с високото съдържание общо на мазнини и на наситени мастни киселини в месата; образуване на N-нитрозосъединения при пушени меса и колбаси, образуване на канцерогени при термична обработка.

Епидемиологичните и експериментални проучвания показват, че консумацията на много горещи напитки увеличава риска от рак на хранопровода. Редовната свръхконсумация на кафе (над 5 чаши дневно) може да увеличи риска от рак на пикочния мехур. Високата консумация на алкохолни напитки (особено концентрирани алкохолни напитки) увеличава риска предимно от рак на черния дроб.

Кои храни и напитки ни предпазват?

Зеленчуците и плодовете са безспорните лидери сред храните, които намаляват канцерогенния риск. Протективното им действие се отнася най-вече за рак с тъканна локализация, като езофагус, стомах, колон, бял дроб, панкреас и пикочен мехур. Най-ниска протекция се наблюдава по отношение на хормон-зависимите тъкани - на простатата и гърдата.

Протективен ефект е установен по отношение общата консумация на зеленчуци и общо на плодове; силна връзка се открива с консумацията на сурови плодове, на чесъна и лукови зеленчуци (праз лук, зелен лук, кромид), на зелените листови зеленчуци (спанак, лапад, марули, коприва), на моркови, домати, чушки, зелевите зеленчуци (зеле, броколи, карфиол), цитрусови плодове (портокали, грейпфрут, мандарини, лимони) и т.н.

Други полезни храни са пълнозърнестите, които имат специален протективен ефект по отношение на рака на стомаха, на дебелото и правото черво. Вероятната причина се свързва със съдържащите се в тях хранителни влакнини, нишесте, есенциални мастни киселини, витамин Е.

Ядките (специално бадеми и орехи) и семената съдържат широк набор от вещества с антираково действие и въпреки че проучванията все още не са достатъчни, за да се даде категоричен отговор, те са храни с вероятно защитно действие по отношение на рака.

Рибата, която е богат източник на n-3 дълговерижни полиненаситени мастни киселини, се счита за протективна храна по отношение риска от ракови заболявания.

Относно бобовите храни съществуват противоречиви резултати. Извършен метаанализ на 58 епидемиологични проучвания е показал, че при 29 от тях се установява намален риск за рак на гърдата при увеличаване консумацията на соя и соеви продукти, при 22 проучвания се намира по-висок риск при увеличаване консумацията на соя, а при 7 проучвания не е установена връзка. Все още преобладаващо е мнението, че соевите продукти намаляват риска от рак на гърдата при жените.

Чаят (зелен и черен) притежава потенциал за намаляване риска от рак на стомаха, правото и дебелото черво. Особено многобройни са доказателствата по отношение на зеления чай - резултати от моделни експерименти показват протекция спрямо рака на белия дроб, езофагуса, дуоденума, панкреаса, черния дроб, гърдата, колона.

Данните за ролята на кафето по отношение на риска от ракови заболявания са противоречиви. Някои проучвания показват, че свръхконсумацията на кафе може да увеличи канцерогенния риск, други изследователи или не намират връзка между количеството на консумираното кафе със заболеваемостта от рак, или установяват защитен ефект, специално по отношение на рака на правото и дебелото черво.

Установено е, че умерената консумация на червено вино, което е богато на флавоноиди, намалява риска от голям брой тумори.

Редица подправки и билки също могат да увеличат защитата срещу рака. Такъв предпазен ефект е установен при черния пипер относно рака на пикочния мехур. Джинджифилът, куркумата (съставка на кърито), шафранът и други подправки при проведени изследвания върху експериментални животни също са показали обнадеждаващи резултати.

Осигуряването и контролът на безопасността на храните са важни компоненти на провежданата в България хранителна политика. България се включи в създадените европейски мрежи за контрол на затлъстяването при деца, редукция на приема на сол и намаляване натиска на маркетинга на високоенергийни храни, богати на сол, мазнини и захар, предназначени за деца.

Златната ряпа топи мазнините

Златната ряпа топи мазнините

Зеленчукът съдържа уникални вещества, които прочистват от токсини ...

Пържените картофи и скарата са вредни

Пържените картофи и скарата са вредни

Лято е, горещините стават все по-нетърпими. А бирата все по-желана. С неизменните пържени картофки към нея. И със скаричката - пържолка, кюфтенце, кебапче... ...

Билколечение при карцином

Билколечение при карцином

Mнозина грешат, като мислят, че употребата на билките при наличие на съвременните мощни медикаменти граничи с наивност. ...

Парадонтоза при възрастните хора

Парадонтоза при възрастните хора

Начините на превенция и лечение на пародонталните заболявания в процеса на стареене са разнообразни: придобиване на познания и мотивация за опазване на здравето, към което спада и пародонталното здраве ...

Шипката помага на имунната система

Шипката помага на имунната система

Шипката е братовчедка на розата и носи заслужено титлата "царицата на билките". Плодовете на шипката са в пъти по-богати на витамин С от червените домати и лимоните и около 300 пъти в сравнение с ябълките. ...

Салмонелата и как да се предпазим от нея

Салмонелата и как да се предпазим от нея

Профилактиката на салмонелните заболявания включва хигиенни и противоепидемични мерки.За да се предпазим от зараза, трябва да спазваме стриктна лична и кулинарна хигиена. ...

Здравни теми

Деца

Лечение

Кожа

Стрес

Жени

Тийнейджър

Умора

Депресия

Витамини

Сърце

Имунитет

Любов

Мозък

Рак

Секс

Очи

Родител

Храна

Плодове

Бебе

Хормони

Хранене

Работа

Главоболие

Грип

Дете

Зъб

Отношения

Мед

Сън

Упражнения

Зеленчуци

Билки

Възпитание

Мъж

Инсулт

Рани

Психотерапия

Диабет

Инфаркт

Училище

Имунната система

Пикочен мехур

Семейство

Стави

Кръв

Антиоксиданти

Вируси

Кръвно

Сърбеж

Лице

Мотивация

Самочувствие

Психика

Масаж

Възраст

Влагалище

Венци

Болка

Диета

Гръбначен стълб

Уважение

Пубертет

Страх

Напрежение

Емоция

Инфекции

Зъби

Запек

Око

Повръщане

Крака

Гръб

Алергия

Температура

Тумор

Стомах

Стареене

Парене

Кал

Кариес

Кръвно налягане

Кашлица

Простата

Зъбен камък

Грижи

Спорт

Маска

Матка

Гадене

Зъбна плака

Холестерол

Бъбреци

Почивка

Компютър

Менопауза

Менструация

Бременност

Астма

Целулит

Приятелство

Море

Зелен чай

Мляко

Настинка

Общуване

Кръвоносен съд

Зависимост

Гърч

Диагностика

Безплодие

Ангина

Хемороиди

Слънце

Яйчници

Ученик

Зачервяване

Безсъние

Бръчки

Болести