Контролът на храната "от фермата до масата" ни гарантира сигурност
Oткакто страната ни е член на Европейския съюз, ние сме длъжни да спазваме Общия закон за храните. ...
Селенът като антиоксидант е незаменим за човешкото здраве
Селенът стопира развитието на тумори, предпазва от преждевременно стареене, помага при диабет, сърдечно-съдови заболявания и безплодие у мъжете ...
През есента и зимата е важно приемът на белтъчини да бъде повишен.
На трапезата ни трябва да присъстват млякото, млечните продукти и яйцата. Едногодишно изследване на университета на Калифорния показва, че хората, които са консумирали всеки ден 3-4 чаши кисело мляко, са имали 25% по-малко настинки от тези, които са го избягвали.
През студените месеци не бива да се отказваме от пълнозърнестите храни - хляба, макаронените изделия, овесените ядки, царевицата, житото, булгура. Те подобряват защитните сили на организма и затова тяхната консумация трябва да бъде всекидневна. Препоръчително е да приемаме от тях поне по 200 грама на ден, тъй като съдържат много антиоксиданти и са богати на фибри. Тяхното усвояване е като механична метла, която абсорбира външни вредни агенти, попаднали в храната.
За силна имунна система
Консумирайте поне два пъти седмично риба, съветват специалистите. Сардината, сьомгата, херингата и скумрията съдържат омега-3 мастни киселини, известни с положителния си ефект върху имунитета и с това, че намаляват възпалителните процеси в организма.
Цинкът е минерал, който се съдържа в различни месни продукти, като телешки черен дроб, телешкото и агнешкото месо. Заедно с протеините в месото цинкът действа за укрепване на имунната система.
Дехидратацията също може да е причина за отслабване на имунитета. Изпивайте по 8 чаши течности дневно - около 1,5 л. През хладните дни отдайте предпочитание на зеления чай. Той е богат на антиоксиданти, които действат срещу болестотворните микроорганизми, включително и вирусите.