Пременструалният синдром - ПМС
Hормалната менструация е естествен завършек на нервно-хормоналните промени, протичащи циклично в женския организъм. Физиологичната норма на един менструален цикъл варира ...
Захарният диабет - предпазете се с физическа активност от диабет тип 2
Захарният диабет е сред водещите по разпространение заболявания - в света има 246 млн. души с тази диагноза. Още по-тревожно е, че честотата на диагностицираните случаи непрестанно расте ...
Xидрокарбонатните води притежават лечебни качества и свойства. На тях дължат световната си слава френският курорт Виши и чешкият Карловивари. У нас такива извори има в Горна баня, Банкя, Павел баня, с.Биримирци, с. Мрамор и др. Хидрокарбонатните води са наситени с натриеви и хидрокарбонатни йони, а също и с въглероден двуокис.
Те се използват предимно за пиене, като главното им действие е върху стомашно-чревната система стимулират секреторната, двигателната, резорбтивната и други функции на стомаха и червата. Хидрокарбонатните води, приети 15-20 минути преди хранене, активизират стомашната секреция, а когато се вземат поне един час преди хранене, потискат както стомашната, така и дуоденалната секреция, с последващо намаляване на стомашната киселинност.
Като стимулират изпразването на стомаха и перисталтиката, те облекчават евентуално възпаление на стомашната лигавица и предотвратяват риска от запек. За това спомага и ефектът, който хидрокарбонатните води имат по отношение на образуването и отделянето на жлъчни сокове. Широко терапевтично приложение хидрокарбонатните води намират и при заболявания на жлъчно-чернодробната система, независимо дали става въпрос за възпаление или за намалено образуване и отделяне на жлъчни сокове.
Не на последно място те се препоръчват и при болести на пикочните пътища, особено когато е необходимо алкализиране на урината при уратни камъни например, и при някои нарушения на обмяната на веществата. Тук е мястото да отбележа, че хидрокарбонатните води трябва да се избягват в острите стадии на посочените заболявания.