Как и защо ни влияе климатът?
B бабините деветини за въздействието на климата и атмосферните условия върху физическото и психическото ни здраве явно има доста истина и според учените. ...
Нежната медицина помага срещу преяждането
Лечението на възникналите заради тежките трапези стомашно-чревни неразположения се съобразява както с тях, така и с характера на потърпевшия ...
Има няколко периода в годината, които се смятат за критични по отношение на здравето на всички хора. Това важи с още по-голяма сила за малките деца, възрастните и хронично болните.
Тези периоди са между сезоните - в края на март, на юни, на септември и на декември.
А най-кризисният е именно преминаването от зима към пролет. Обясненията са много и най-различни - недостиг на прясна и достатъчно витаминозна храна през студените месеци, недостатъчно слънчево греене, чести метеорологични промени с резки колебания в атмосферното налягане и температурите, обездвижване, психическата умора. В повечето случаи проблемите се установяват обективно - нестабилно кръвно налягане, нарушения в сърдечния ритъм, по-ниски нива на хемоглобин, повишена опасност от образуване на тромби в кръвта. За началото на пролетта е характерно обостряне на стомашно-чревните оплаквания при гастрит, язва и колит. По това време започват да се проявяват и алергиите.
За да се предпазим от сезонните неволи, специалистите съветват всеки ден да изяждаме по 5 броя плодове и зеленчуци.
Подходящи са ябълки, портокали, банани, моркови, зеле, пресен лук. Много са полезни зърнените каши, но не тип мюсли, а домашно накиснати за една нощ във вода или в мляко овесени ядки, пшеница, просо и др.
Организмът не трябва да се натоварва с тежки тренировки или дълги кросове, ако не е свикнал на тях. Достатъчна е всекидневна сутрешна гимнастика около 15-20 мин. Става въпрос за дихателни упражнения на отворен прозорец, коремни преси, но без пълно изправяне в седнало положение (така се щади кръстът), вдигане на гирички от 1 до 3 килограма (според възможностите).